Šakių rajone mirė širšių sugelta moteris, medikai ragina pasirūpinti sveikata
Į na­mo pa­lė­pę už­li­pu­sią Ša­kių ra­jo­no gy­ven­to­ją mir­ti­nai su­gė­lė šir­šės. Tuo me­tu me­di­kai ra­gi­na gy­ven­to­jus po vabz­džių įgė­li­mo anks­čiau jau pa­ty­ru­sius du­su­lį, ti­ni­mus, pa­sun­kė­ju­sį kvė­pa­vi­mą, kreip­tis į gy­dy­mo įstai­gas, kad bū­tų at­lik­ti ty­ri­mai ir skir­tas tin­ka­mas gy­dy­mas ir vais­tai, vi­suo­met su sa­vi­mi vais­tų prieš aler­gi­ją.

Pirmadienį policija gavo pranešimą, kad Sintautų seniūnijoje Gaisrių kaime, rastas 47 metų moters kūnas be išorinių smurto žymių.

Marijampolės apskrities policijos atstovė Daiva Klimavičienė BNS sakė, kad atvykę pareigūnai jau rado greitosios medikus. Nelaimė įvyko vidurdienį.

„Užlipo į palėpę, užpuolė vabzdžiai, sugėlė, pasekmės skaudžios“, – BNS sakė ikiteisminį tyrimą kontroliuojantis prokuroras Audrius Ažukas.

Lietuvoje mirčių nuo vabzdžių įkandimo pasitaiko beveik kasmet.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras sako, kad reakcija į įgėlimą gali būti dvejopa: normali ir alerginė. Įgėlimais vadinamos žaizdelės, pažeidžiančios minkštuosius audinius.

Priklausomai nuo žmogaus individualios reakcijos, gali būti pavojingi gyvybei ir net mirtini, jei laiku nesuteikiama pagalba, ypač jei žmogus patiria sunkią alerginę reakciją. Įgėlus vabzdžiui, visada reikia stebėti, ar nekyla alerginės reakcijos, kurios gali progresuoti iki anafilaksinio šoko. Įgėlus į burną ar ryklę, gali staiga sutinti kvėpavimo takai ir žmogus gali uždusti.

Sunkėjant alerginei reakcijai, gali atsirasti dusulys, veido tinimas, pasunkėti kvėpavimas, pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis ir kt.

Lietuvos alergijos ir astmos asociacijos prezidentės docentė Violeta Kvedarienė BNS sakė, kad pirmieji anafilaksinio šoko simptomai yra niežulys (padų ir delnų) raudimas, silpnumas, dusulys.

„Nereikia laukti, reikia kviesti greitąją. Jeigu anksčiau buvo kokie nors panašūs simptomai, po tokio įgėlimo po mėnesio pasirodyti specialistui. Anksčiau kreipusis gali nepavykti tyrimai. Tačiau per porą dienų reikia apsilankyti pas šeimos gydytoją, visada turėti tabletę prieš alergiją. Dalis jų parduodamos be recepto, geriau išgerti, jos nieko blogo nepadarys“, – BNS sakė V. Kvedarienė.

Pasak jos, reakcija į įkandimą išsivysto per valandą ir sugeltas žmogus gali spėti išgerti vaistų nuo alergijos.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras pataria sugeltam žmogui duoti išgerti antihistamininių vaistų.

„Tai nebūna sekundžių reikalas, tai būna minučių reikalas – 10, 15 minučių, pusvalandis, per valandą reakcija vyksta. Reikia tučtuojau kviesti greitąją pagalbą ir sakyti, kad sugėlė“, – BNS sakė V. Kvedarienė.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras pataria sugeltam žmogui duoti išgerti antihistamininių vaistų. Paklausti, ar nukentėjęs žmogus turi su savimi adrenalino automatinį švirkštą, padėti jam susišvirkšti vaistų į šlaunies ar peties raumenis.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus vyriausioji specialistė Renata Tomaševič BNS patvirtino, kad minėtas adrenalino švirkštas vaistinėse yra parduodamas tik pateikus gydytojo receptą.

„Pats švirkštas, tas vaistas nėra toks paprastas, jis taip pat gali nužudyti žmogų, kuriam jo nereikia. Ypatingai jei yra širdies ritmo sutrikimų, kepenų veiklos sutrikimų, gali dar pabloginti situaciją. Jeigu paaiškėja, kad jis reikalingas, medikai išrašo, jis dabar turėtų būti netgi kompensuojamas“, – BNS sakė V. Kvedarienė.

Ji sako, kad vabzdžiams alergiški žmonės yra gydomi imunoterapija.

„Gydymas yra tais pačiais nuodų alergenais. Tada žmogaus organizme susiformuoja imuninės ląstelės, kurios pačios jį apsaugo“, – sakė medikė.