Rūkymas labiau didina širdies priepuolio riziką moterims
Mo­te­rų, ku­rios rū­ko, ser­ga cu­kri­niu dia­be­tu ar tu­ri pa­di­dė­ju­sį krau­jos­pū­dį, šir­dies prie­puo­lio ri­zi­ka kur kas di­des­nė nei vy­rų, tu­rin­čių to­kių pa­čių prob­le­mų. Apie di­de­lį su­au­gu­sių žmo­nių ty­ri­mą, at­lik­tą Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je, ra­šo „BBC News“.

Tyrėjai britų medicinos leidinyje BMJ teigė, kad moterys turėtų gauti tokį patį gydymą, kaip ir vyrai, joms taip pat turėtų būti suteikta pagalba mesti rūkyti. Gydytojai taip pat turėtų geriau atpažinti rizikos grupei priklausančias moteris.

Per tyrimą, kuriam vadovavo Oksfordo universiteto mokslininkai, Jungtinėje Karalystėje buvo stebima beveik 500 tūkst. 40–69 metų žmonių, įtrauktų į „Biobank“ duomenų bazę. Per septynerius metus pirmąjį širdies smūgį patyrė 5 081 žmogus, iš jų kas trečia buvo moteris.

Nors širdies smūgio rizika moterims yra mažesnė negu visų amžiaus grupių vyrų, tam tikri rizikos veiksniai turi didesnį poveikį moterims.

Vyrai vis dar tris kartus dažniau nei moterys linkę patirti širdies priepuolį. Nors rizika patirti širdies smūgį moterims yra mažesnė negu visų amžiaus grupių vyrams, tam tikri rizikos veiksniai turi didesnį poveikį moterims.

Kaip atskleidė tyrimas, rūkančias moteris tris kartus dažniau ištiko širdies priepuolis nei tas, kurios nerūkė, bet vyrų rūkymas tik dvigubai padidino riziką. Aukštas kraujospūdis padidino moterų riziką 83 proc., palyginti su jo poveikiu vyrams. Taip pat nustatyta, kad tiek pirmojo, tiek antrojo tipo diabetas turėjo didesnį poveikį moterų širdies priepuolio rizikai nei vyrų.

Tyrėjai sakė, kad nežino, kodėl šie veiksniai yra specifiniai lyties požiūriu, ir negali daryti jokių pagrįstų išvadų dėl priežasčių ir pasekmių, tačiau turi savo teoriją. Priežastis gali būti biologiniai veiksniai. Pavyzdžiui, antrojo tipo cukrinis diabetas, paprastai susijęs su bloga mityba ir gyvenimo būdo veiksniais, gali turėti skirtingą poveikį moterų ir vyrų širdžiai.

Tačiau tyrimas parodė, jog moterys dažnai nesuvokia, kad joms gresia širdies ligos, taip pat jos gali nesulaukti reikiamo gydytojų dėmesio ir gydymo. Kaip teigiama tyrimo išvadose, vyrai gali būti labiau linkę į širdies priepuolius, tačiau širdies ligos yra didžiausias moterų žudikas Jungtinėje Karalystėje.

Širdies priepuolio simptomai: krūtinės skausmas ir spaudimo pojūtis krūtinės centre; skausmas kitose kūno dalyse, tarsi plistų iš krūtinės ląstos į rankas (dažniausiai į kairę, bet gali turėti poveikį abiem), žandikaulį, kaklą, nugarą ir pilvą; galvos svaigimas; prakaitavimas; dusulys; pykinimas; stiprus nerimas (panašus į panikos priepuolį); kosulys ar švokštimas.

Nors dažnai krūtinės skausmas būna veriantis, kai kurie žmonės gali jausti tik nedidelį skausmą, panašų į virškinimo sutrikimą. Kai kuriais atvejais gali nebūti jokio skausmo, ypač moterims, pagyvenusiems žmonėms ir diabetu sergantiems asmenims.

Tyrimui vadovavusi dr. Elizabeth Millett iš Oksfordo universiteto sakė: „Nuo širdies ligų kenčia ir moterys, tai turi būti pripažinta. Moterys turi žinoti, kad joms gresia pavojus, tačiau daugelis jo dar nesuvokia, nors vykdoma daugybė kampanijų.“

Ateityje, senstant populiacijai, moterys, pasak dr. E. Millett, gali patirti širdies priepuolius taip pat dažnai, kaip ir vyrai. Tyrėjų teigimu, moterų, sergančių diabetu, turinčių padidėjusį kraujospūdį ir rūkančių, rizika patirti širdies smūgį, turėtų būti vertinama, kaip ir daugelio vyrų.

Parengė Milda KNIEŽAITĖ