Profesorius: nesubėkite tikėti priešvėžiniu kanapių poveikiu
Pro­fe­so­rius dr. Kęs­tu­tis Su­žie­dė­lis iš Na­cio­na­li­nis vė­žio ins­ti­tu­to nag­ri­nė­jo, ko­kios prie­žas­tys ga­lė­jo lem­ti ma­ny­mą, kad ka­na­bi­noi­dai tu­ri prieš­vė­ži­nį po­vei­kį, ir šį mi­tą pa­nei­gė.

Dr. K. Sužiedėlis teigė, kad pažiūrėjus į sąrašą vaistų, patvirtintų ir vartojamų įvairiose šalyse, nerasime tokių, kurie būtų patvirtinti kaip turintys priešvėžinį poveikį.

Profesoriaus žodžiais, televizijos diskusijose, tinklaraščiuose tvirtinama esą yra daug įrodymų, jog kanabinoidai pasižymi priešvėžiniu poveikiu. Tačiau nė viena pasaulio šalis tokių neturi ir nenaudoja. „Gal kilti klausimas: kodėl taip yra? Gal kokia sąmokslo teorija?“ – sakė jis.

K. Sužiedėlis siūlė pasigilinti, kokios priežastys galėjo lemti manymą, kad kanabinoidai turi priešvėžinį poveikį. Ir žadėjo staigmeną.

Kanabinoidai yra natūralios medžiagos, kurias galima rasti tik kanapių augaluose.

Profesorius Kęstutis Sužiedėlis. / nvi.lt nuotrauka

Priešingai – gali skatinti vėžio vystymąsi

Anot K. Sužiedėlio, šioje temoje derėtų koncentruotis į fitokanabinoidus ir endokanabinoidus. Fitokanabinoidai sintetinami kanapių genties augaluose ir jų nustatyta daugiau, kaip šimtas. Endokanabinoidai sintetinami žmogaus organizme. „Fitokanabinoidai ir endokanabinoidai gali iš tiesų sąveikauti su tais pačiais žmogaus organizme esančiais receptoriais, – sakė jis. – Tuomet jie gali daryti poveikį.“

Visų pirma tyrėjams kilo minčių, kad kanabinoidai turi ne priešvėžinį poveikį, bet priešingai – vėžio vystymąsi skatinantį poveikį, tęsė K. Sužiedėlis. „Apie priežastis, kodėl: stebint tikrus piktybinius navikus buvo pastebėta, jog daugelio navikų ląstelėse yra padidėjusi kanabinoidų receptorių raiška, jų koncentracija. Tikėtina, tos priežasties ląstelės buvo labiau skatinamos endokanabinoidų ligandų organizme, o tai galėjo lemti vėžio išsivystymą“, – sakė jis.

Profesorius pažymėjo, kad yra ir daugiau pastebėjimų, jog endokanabinoidų ir jų receptorių raiška tiesiogiai koreliuoja su vėžinių ląstelių agresyvumu. „Tad pakanka duomenų įtarti, kad endokanabinoidai ir, labai tikėtina, fitokanabinoidai ne priešvėžinį, bet vėžį skatinantį poveikį“, – sakė jis.

K. Sužiedėlis atkreipė dėmesį, jog dėl endokanabinoidų yra skatinama proliferacija, tai yra ląstelių dalijimasis.

Eksperimentinės sistemos neatitinka tikrų navikų kompleksiškumo

Teiginiai, kad kanabinoidai turi priešvėžinį poveikį, yra tyrimų modelinėse sistemose rezultatai, aiškino profesorius. Jis tęsė, jog eksperimentiniuose modeliuose – tiek gyvūnų, tiek ląstelių kultūrų – kanabinoidai slopina daugelio vėžinių linijų ląstelių gyvybingumą, angiogenezę, metastazavimą.

K. Sužiedėlis pažymėjo, kad yra neatitikimas tarp realių navikų stebėjimų ir tyrimų rezultatų, gautų naudojant eksperimentinius modelius.

„Kas gali lemti tokį neatitikimą? – klausė jis ir aiškino: – Naudotos modelinės sistemos neatitinka realių navikų kompleksiškumo.“

Profesoriaus teigimu, tikras navikas yra labai sudėtinga sistema, o tyrimų modelyje iš visų komponentų naudojama tik vėžinė ląstelė. Jis sakė, kad gautiems tyrimų rezultatams, dėl kurių dabar sakoma, kad kanabinoidai pasižymi priešvėžiniu poveikiu, galima daug ką prikišti.

Tam tikra pusiausvyra

„Kita priežastis, kuri galėtų paaiškinti šį neatitikimą tarp realių ir eksperimentinių modelinių sistemų, būtų ta, kad priešvėžiniu poveikiu pasižymintys veiksniai gali sukelti ląstelių pažaidas, dėl kurių ląstelės gali supiktybėti“, – sakė K. Sužiedėlis. Kaip pavyzdžius minėjo pažaidas, kurias sukelia jonizuojanti spinduliuotė ar priešvėžiniai vaistai. Tarkime, jonizuojanti spinduliuotė gali padėti, o gali būti veiksnys, lemiantis vėžio vystymąsi.

Visų pirma tyrėjams kilo minčių, kad kanabinoidai turi ne priešvėžinį poveikį, bet priešingai – vėžio vystymąsi skatinantį poveikį, tęsė K. Sužiedėlis.

„Turime pamąstyti, ar su kanabinoidais nėra taip pat, kad jie gali turėti ir priešvėžinį poveikį, ir skatinti vėžio vystymąsi“, – teigė profesorius. Jis svarstė, kad vienas kuris nors iš kanabinoidų receptorių gali lemti ląstelės žūtį, o kitas skatinti jos proliferaciją, tai yra dalijimąsi. Nusistovi tam tikra pusiausvyra, kuri gali pasislinkti tiek į vieną, tiek į kitą pusę.

Kokia būna tyrimų baigtis

K. Sužiedėlis atkreipė dėmesį dėl pirmos fazės tyrimų onkologijos srityje, kad yra tik 5–10 proc. tikimybės, jog jie bus naudojami ir baigsis kokiais nors klinikiniais vaistais.

Profesorius sakė, kad pradėti vykdyti ir klinikiniai tyrimai, bet jie dar neduoda rezultatų.

Tad K. Sužiedėlio padarė tam tikras išvadas. Tyrimus reikia tęsti, mat iki šiol atlikti nei patvirtina, nei paneigia kanabinoidų priešvėžinio potencialo. Per tyrimus siekti geriau suprasti molekulinius kanabinoidų poveikio vėžinėms ląstelėms rezultatus ir pateikti rekomendacijas dėl saugaus ir veiksmingo kanabinoidų, kaip priešvėžinio poveikio priemonės, panaudojimo.

Dr. K. Sužiedėlis iš Nacionalinis vėžio instituto Molekulinės onkologijos laboratorijos kalbėjo tema „Ar kanabinoidų preparatai pasižymi priešvėžiniu poveikiu: įrodymais pagrįstas vertinimas?“ kalbėjo per tarptautinę konferenciją „Kanapės: sumeluota ir nesumeluota tiesa“, surengtą „Lofte“ Vilniuje.