Piktžolių naikintojas glifosatas „nesukelia vėžio“
Far­ma­ci­jos įmo­nių gru­pė „Bayer“ at­me­tė tei­gi­nius, kad pikt­žo­lėms nai­kin­ti nau­do­ja­mas ing­re­dien­tas gli­fo­sa­tas yra kan­ce­ro­ge­ni­nis. Vo­kie­ti­jos kom­pa­ni­ja, ku­riai pri­klau­so že­mės ūkio mil­ži­nė „Mon­san­to“, tvir­ti­na, kad her­bi­ci­dai, į ku­rių su­dė­tį įei­na gli­fo­sa­tas, yra sau­gūs.

Kaip rašo „BBC News“, „Monsanto“ buvo priversta sumokėti 289 mln. JAV dolerių (255 mln. eurų) žalą žmogui, kuris teigė, kad bendrovės produktai sukėlė vėžį. Kalifornijos prisiekusiųjų įsitikinimu, „Monsanto“ turėtų įspėti vartotojus apie piktžolių naikintojų „Roundup“ ir „RangerPro“ keliamus pavojus.

„Bayer“ birželio mėnesį užbaigė 66 mlrd. JAV dolerių (58 mlrd. eurų) „Monsanto“ perėmimą. „Bayer“ atstovas spaudai sakė BBC, kad abi bendrovės veikia savarankiškai. Kompanijos pranešime rašoma: „Bayer“, remdamasis mokslo galia, reguliavimo institucijų išvadomis visame pasaulyje ir dešimtmečių patirtimi, yra įsitikinęs, kad glifosatas saugus ir nesukelia vėžio, kai naudojamas, kaip nurodyta.“

Teismo procesas buvo pirmasis, kai kreiptasi teigiant apie glifosato sąsajas su vėžiu. Ieškovui Dewayne'ui Johnsonui 2014 metais buvo diagnozuota ne Hodžkino limfoma. Jo advokatai sakė, kad vyras reguliariai naudojo „RangerPro“ prižiūrėdamas mokyklos sporto aikštelę Benicijos miestelyje, Kalifornijoje.

D. Johnsonas yra tarp daugiau nei 5 tūkst. panašių ieškovų JAV. Glifosatas yra labiausiai paplitęs piktžolių naikintojas visame pasaulyje. Kalifornijos sprendimas gali paskatinti šimtus kitų ieškinių prieš „Monsanto“. Bendrovė pranešė, kad ketina apskųsti nuosprendį.

Kas yra glifosatas ir ar jis pavojingas

„Monsanto“ įdiegė į rinką glifosatą 1974 metais, tačiau jo patentas baigėsi 2000 metais. Dabar šią cheminę medžiagą parduoda įvairūs gamintojai. JAV yra daugiau kaip 750 produktų, į kurių sudėtį ji įeina.

2015 metais Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra ir Pasaulio sveikatos organizacijos vėžio agentūra padarė išvadą, kad glifosatas yra „greičiausiai kancerogeniškas žmonėms“. Tačiau JAV Aplinkos apsaugos agentūra (EPA) tvirtina, kad jis yra saugus, jei atsargiai naudojamas.

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) taip pat teigia, jog nepanašu, kad glifosatas sukeltų žmogui vėžį. Pernai lapkritį ES šalys balsavo dėl glifosato licencijos atnaujinimo, nepaisydamos kampanijų prieš jį.

BBC Šiaurės Amerikos korespondentas Jamesas Cookas pranešė, kad Kalifornijoje, kur neseniai teismas nusprendė, jog prekiaujant kava turi būti įspėjama dėl vėžio (šis sprendimas susijęs su chemine medžiaga akrilamidu, kavos pupelių skrudinimo šalutiniu produktu), žemės ūkio pramonė reikalavo atsisakyti tokios įspėjančios glifosato etiketės, nors valstija įtraukė jį į cheminių medžiagų, galinčių sukelti vėžį, sąrašą.

„Nepaprastai tvirti“ įrodymai

Prisiekusieji nustatė, kad „Monsanto“ veikė „piktybiškai“ ir kad jos piktžolių naikintojai „iš esmės“ prisidėjo prie D. Johnsono ligos. Po aštuonių savaičių trukusio proceso teismas nurodė kompanijai sumokėti 250 mln. JAV dolerių žalai atlyginti. Kartu su kitomis išlaidomis bendra suma siekė beveik 290 mln. JAV dolerių.

D. Johnsono advokatas Brentas Wisneras sakė, kad teismo paskelbtas nuosprendis parodė, kokie „nepaprastai tvirti“ buvo įrodymai prieš šį produktą. „Jei esate teisus, tikrai lengva laimėti“, – pridūrė jis.

Teismo procesas buvo pirmasis, kai kreiptasi teigiant apie glifosato sąsajas su vėžiu. Ieškovui Dewayne'ui Johnsonui 2014 metais buvo diagnozuota ne Hodžkino limfoma. Jo advokatai sakė, kad vyras reguliariai naudojo „RangerPro“ prižiūrėdamas mokyklos sporto aikštelę Benicijos miestelyje, Kalifornijoje.

Kaip reagavo „Monsanto“

„Prisiekusiųjų klaida“, – pareiškė viceprezidentas Scottas Partridge'as prie teismo rūmų San Franciske. Savo rašytiniame pareiškime bendrovė teigė, kad „užjaučia D. Johnsoną ir jo šeimą“, tačiau „toliau aktyviai gins šį produktą, turintį 40 metų saugaus naudojimo istoriją“.

„Šiandienos sprendimas nekeičia fakto, kad daugiau nei 800 mokslinių tyrimų ir apžvalgų bei JAV aplinkos apsaugos agentūros, JAV nacionalinių sveikatos institutų ir reguliavimo institucijų visame pasaulyje išvados patvirtina, kad glifosatas nesukelia vėžio ir nesukėlė D. Johnsono vėžio „, – sakė S. Partridge'as.