Per stori ir per ploni gyvena trumpiau
Ir ants­vo­ris, ir ne­pa­kan­ka­mas svo­ris ga­li su­trum­pin­ti gy­ve­ni­mą ket­ve­riais me­tais.Tai at­sklei­dė ne­se­niai žur­na­le „Lan­cet“ pa­skelb­tas ty­ri­mas. Į jį bu­vo įtrauk­ta be­veik 2 mln. žmo­nių, re­gis­truo­tų Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je dir­ban­čių gy­dy­to­jų.

Kaip rašo „BBC News“, per vieną didžiausių tokio pobūdžio tyrimų nustatyta, kad vyresni nei 40 metų žmonės, kurių kūno masės indeksas (KMI) optimalus, turi mažiausią riziką mirti dėl ligos.Tačiau asmenims, kurių KMI didesnis ar mažesnis, gresia gyventi trumpiau.

KMI apskaičiuojamas suaugusiojo svorį padalijus iš ūgio kvadratu. Normalų kūno svorį turinčio žmogaus KMI svyruoja nuo 18,5 iki 25. Daugelio gydytojų nuomone, šis būdas yra geriausias išsiaiškinti, ar žmogus nutukęs, nes yra tikslus ir paprastas.

Nustatyta, kad vyresni nei 40 metų žmonės, kurių kūno masės indeksas (KMI) optimalus, turi mažiausią riziką mirti dėl ligos.Tačiau asmenims, kurių KMI didesnis ar mažesnis, gresia gyventi trumpiau.

Per tyrimą, paskelbtą žurnale „Lancet Diabetes and Endocrinology“, nustatyta, kad nutukusių vyrų ir moterų vidutinė gyvenimo trukmė atitinkamai 4,2 ir 3,5 metų trumpesnė nei optimalų KMI turinčių žmonių. Vyrų ir moterų, kurių kūno svoris buvo nepakankamas, gyvenimo trukmė taip pat buvo trumpesnė atitinkamai 4,3 ir 4,5 metų. Išskyrus nelaimingus eismo įvykius, KMI buvo susijęs su visų kategorijų mirties priežastimis, įskaitant vėžį, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo organų ligas.

Nors ne visi žmonės, kurių KMI optimalus, turi mažiausią ligų riziką, tyrimo autorius dr. Krishnanas Bhaskaranas patvirtino, kad ji didėja, kai KMI yra didesnis ar mažesnis. Pavyzdžiui, kai KMI buvo mažesnis nei 21, nustatyta daugiau mirčių dėl daugelio priežasčių, palyginti su optimaliu KMI. Tačiau tai iš dalies gali reikšti, kad mažas kūno svoris yra dėl blogos sveikatos.

„Daugeliu atvejų kuo labiau skyrėsi kūno svoris nuo optimalaus KMI, tuo stipresnės buvo nustatytos sąsajos su mirtingumo rizika. Tyrimas buvo labai didelis, todėl galėjome aptikti ir mažus skirtumus“, – sakė dr. K. Bhaskaranas.

Kai kurie ekspertai abejojo, ar KMI yra tikslus būdas analizuoti asmens sveikatą. Tačiau dr. Katarina Kos iš Ekseterio universiteto tuo įsitikinusi. „Daugumai žmonių KMI yra gera priemonė. Tyrimas nepateikė jokių staigmenų. Antsvorio turintys žmonės gali pagerinti savo sveikatą sumažinę KMI. Kaip rodo cukrinio diabeto remisijos duomenys, laikantis mažo kaloringumo dietos ir numetus svorio, būklė gali pagerėti“, – tvirtino ji.

Tyrimo ataskaitoje teigiama, kad vyresnio amžiaus žmonėms didesnis KMI gali būti ne toks pavojingas, nes truputis papildomo svorio jiems tarsi apsauga. Tačiau dr. K. Kos, pernai nagrinėjusi šį aspektą tarp 60–69 metų žmonių, nesutiko su tokiomis išvadomis. Vadinamasis nutukimo rizikos paradoksas nesulaukė pritarimo.

Parengė Milda KNIEŽAITĖ