Paaiškintas gebėjimas užuosti Parkinsono ligą
Mo­te­ris Ško­ti­jo­je, nu­ste­bi­nu­si gy­dy­to­jus sa­vo ge­bė­ji­mu iš kva­po at­pa­žin­ti Par­kin­so­no li­gą, pa­dė­jo moks­li­nin­kams ras­ti, kas su­ke­lia tą kva­pą. Ty­rė­jai iš Man­čes­te­rio nu­sta­tė su kva­pu su­si­ju­sias odos mo­le­ku­les ir ti­ki­si, kad tai ga­lės pa­dė­ti anks­ti ap­tik­ti li­gą.

Kaip rašo „BBC News“, tyrimą įkvėpė 68 metų pensininkė Joy Milne iš Perto. Pirmiausia ji atkreipė dėmesį į savo vyro Leso „muskuso kvapą“. Vėliau vyrui buvo diagnozuota Parkinsono liga. J. Milne trejus metus bendradarbiavo su Mančesterio universitetu ir buvo įvardyta žurnale „ACS Central Science“ paskelbtame straipsnyje.

Per tyrimą atskleista, kad Parkinsono liga sergančių pacientų odoje yra didesnė nei įprasta kelių junginių, ypač hipūro rūgšties, eikozano ir oktadekano, koncentracija. Tie junginiai turi riebalų – riebios sekrecijos, kuri padengia kiekvieno žmogaus odą, bet sergant Parkinsono liga jos dažnai pagaminama daugiau, todėl žmonės labiau linkę sirgti odos liga, vadinama seborėjiniu dermatitu.

Pagrindinė straipsnio autorė prof. Perdita Barran iš Mančesterio universiteto sakė: „Nustatėme, kad kai kurie junginiai yra labiau susiję su Parkinsono liga, ir tai galėjome padaryti, nes J. Milne gebėjo atskirti jų kvapą. Ji galėjo užuosti žmones, sergančius Parkinsono liga. Taigi atlikome keletą eksperimentų, per kuriuos imitavome tai, ką daro Joy, naudodami masių spektrometrą.“

„Nustatėme, kad kai kurie junginiai yra labiau susiję su Parkinsono liga, ir tai galėjome padaryti, nes Joy Milne gebėjo atskirti jų kvapą. Ji galėjo užuosti žmones, sergančius Parkinsono liga.“

Vienas iš 500 žmonių Jungtinėje Karalystėje serga Parkinsono liga. Ji padažnėja iki vieno iš 100 tarp vyresnių nei 60 metų žmonių. Jiems gali pasidaryti sunku vaikščioti, kalbėti, miegoti.

Šiuo metu liga nėra išgydoma, o gydytojai diagnozuoja pacientams, stebėdami simptomus. Prof. P. Barran tikisi, kad nustatyti „lakieji biožymenys“ padės paprasčiau ir anksčiau diagnozuoti ligą, pavyzdžiui, ištyrus mėginio, paimto nuo asmens kaklo, molekules.

„Galime tikėtis užkirsti kelią ligai plisti, ją išgydyti, jei galėsime diagnozuoti žmonėms anksčiau, kol dar nepasirodė motorinių simptomų. Toks būtų pagrindinis tikslas“, – sakė tyrimo vadovė.

Joy vyras Lesas mirė 2015 metais. Jam buvo 45-eri, kai buvo diagnozuota Parkinsono ligą, tačiau Joy sakė, kad apie dešimtmetį anksčiau pajuto neįprastą muskuso kvapą. Jį pensininkė slaugytoja susiejo su liga tik tada, kai Parkinsono paramos grupėje susitiko su žmonėmis, kurie skleidė tokį pat kvapą.

„Nežinojimas, kad Lesas serga Parkinsono liga, įsuko šeimą į neigiamą spiralę. Ką būtume darę, jei būtume žinoję? – svarstė J. Milne. – Daug kas būtų buvę kitaip. Lesas pasidarė uždaras, išgyveno depresiją ir nuotaikos svyravimus. Jei būčiau supratusi, kas vyksta, būtų pasikeitusi visa mūsų bendro gyvenimo perspektyva.“