Nusideginus nuo randų gelbsti greita reakcija
Nu­de­gi­mas ug­ni­mi, ver­dan­čiu van­de­niu ar karš­tais ga­rais – vie­nas daž­niau­sių ne­ma­lo­nių nu­ti­ki­mų bui­ty­je. Kai at­vės­ta oras, daž­nas iš­si­trau­kia šil­dy­tu­vą ar už­si­ku­ria ži­di­nį, tad nu­si­de­gi­ni­mo ti­ki­my­bė pa­di­dė­ja.

Pasak specialistų, kad nudegintos odos skausmas praeitų greičiau, neliktų randų ir neatsirastų komplikacijų, tereikia žaibiškai sureaguoti. Ką dar turėtume žinoti apie nudegintos odos priežiūrą?

„Eurovaistinės“ farmacininkė Regina Molotkova sako, jog tarp nudegimo ugnimi ar verdančiu vandeniu didelio skirtumo nėra. Gerokai svarbiau atpažinti, kokio sunkumo yra pats nudegimas. Tai galima padaryti iš pažeistos odos.

„Lengviems nudegimams būdingas ilgalaikis nudegusios odos paraudimas ir stiprus skausmas. O stiprių nudegimų atveju atsiranda pūslės, paraudimo ir pūslių fone gali atsirasti baltos odos lopai, atsiveria žaizdos, pažeidžiami raumenys“, – nurodo vaistininkė.

Jei, be odos pažeidimo, nudegintoje vietoje dar jaučiami ir kiti simptomai: pakyla kūno temperatūra, oda labai parausta ir tampa ypač jautri, reikėtų nedelsiant kreiptis į medikus.

Pirmoji pagalba

Pirmasis žingsnis vos nusideginus – nutraukti karštos temperatūros poveikį. Pasak R. Molotkovos, nudegusią vietą rekomenduojama 10–15 min. palaikyti po tekančiu šaltu vandeniu arba ant nudegusios kūno vietos uždėti vėsiame vandenyje suvilgytą medžiagos skiautę, tokius kompresus reikėtų keisti kas 2–3 minutes.

„Staigiai atšaldžius nudegusią vietą ne tik sumažėja skausmas, bet ir nutraukiamas žalojantis aukštos temperatūros poveikis audiniams – taip pavyksta apsaugoti gilesnius odos sluoksnius“, – pabrėžia farmacininkė.

Labai svarbu nepamiršti, jog negalima plėšti drabužių nuo nudegusios vietos, taip pat negalima pažeistos vietos liesti rankomis, nederėtų pradurti ir susidariusių pūslelių – tai gali sukelti infekciją. Ką tik nudegintos odos negalima tepti tepalais, vazelinu ar tirpalais – tokios priemonės naudojamos tik vėlesnėse gydymo stadijose.

Kad nudegimo žymės kuo greičiau pranyktų ir nesusidarytų randai, svarbu net menkiausią nudegimą gydyti.

Pagreitinti gijimą

Norint, kad nelaimės žymės kuo greičiau pranyktų ir nesusidarytų randai, svarbu neignoruoti net menkiausio nudegimo, o jį gydyti. Pasak vaistininkės, tam geriausiai tinka alavijas, vitamino E aliejus ir lidokainas.

„Jeigu juntamas didelis skausmas, odą galima tepti losjonais, kurių sudėtyje yra lidokaino, jis palengvina skausmą ir sumažina diskomfortą. Naudingos ir priemonės su alaviju, jos ramina bei drėkina odą. Stipriai nudegintai odai gydyti naudingas vitamino E aliejus – jis mažina uždegimą, apsaugo odą nuo infekcijos ir skatina gijimą“, – sako R. Molotkova

Ji akcentuoja, jog norint paspartinti gijimo procesą, rekomenduojama vartoti kuo daugiau skysčių bei odą nuolat drėkinti.

Parengė Žydrė JANKUTĖ