Mitai apie gerklę ir jos skausmą
Gerk­lės skaus­mas, kaip slo­ga ir ko­su­lys, api­pin­ti bū­tais ne­bū­tais pra­si­ma­ny­mais. Kon­sul­tuo­ja gy­dy­to­jas oto­ri­no­la­rin­go­lo­gas dr. Vir­gi­li­jus Sakalinskas

Mitas: vaikui paraudo gerklė, reikės antibiotikų

Dažniausiai (net 95 proc. atvejų) ūmų ryklės uždegimą sukelia tie patys virusai, kaip ir kitas ūmias kvėpavimo takų ligas. Vaikai, lankantys darželį, šaltuoju metų laiku ūmiu ryklės uždegimu gali persirgti net 6–7 kartus. Tik labai retai (5–6 proc. atvejų) ryklės uždegimą gali sukelti įvairios bakterijos.

Mitas: šalti gėrimai grūdina gerklę

Svarbiau ne vietinis gerklės grūdinimas duodant vaikams šaltų gėrimų ar ledų, bet bendras vaiko organizmo grūdinimas nuo pat mažens. Grūdinti gerklę reikia ne per virusų sezoną, o kur kas anksčiau. Kai aplink siautėja virusai, tinkamai elgiasi mamos, kurios kavinėse paprašo vaikams atnešti sulčių ne iš šaldytuvo, po karšto valgio neleidžia vaikui iškart valgyti ledų, stengiasi, kad vaikas kuo mažiau patirtų temperatūros kaitą ir iš šilto kambario nepultų atsilapojęs į lauką.

Žmogaus organizmas bijo ne šalčio, bet staigaus atšalimo. Staigiai atšalus suprakaitavusiam rizika susirgti yra didesnė. Dėl to ir būsto temperatūra neturi būti labai komfortiška, nes išėjęs iš tokio kambario vaikas gali susirgti ūminiu ryklės uždegimu, angina.

Mitas: kai skauda gerklę, reikia čiulpti kuo daugiau pastilių

Skausmą ir uždegimą malšinančių pastilių galima duoti vaikams nuo 3–4 metų. Per parą jų leiskite sučiulpti 3–5, nes duodant daugiau gydomasis efektas negreitėja ir negerėja. Burnoje pastilės ar tabletės turi lėtai ištirpti. Neleiskite vaikui jų kramtyti ir ryti nesučiulptų. Jei vaikas kramto arba ryja, pastilių jam neduokite. Daug efektyviau veikia aerozoliniai vaistai.

Mitas: nuo gerklės ligų apsaugos šalikas

Vaikščiodami nuolat aprišta gerkle nuo peršalimo ligų neapsisaugosime. Ligos sukėlėjai – bakterijos ir virusai – į vaiko organizmą patenka iš išorės. Ne per kaklą, o per nosį ir burną. Vaikus reikia grūdinti, kad jų organizmas nereaguotų į šaltą orą, skersvėjus, normaliai rengti, o ne muturiuoti.

Mitas: gerklės ligų požymis – skausmas

Taip, tai pagrindinis požymis, bet skausmo pobūdis gali labai skirtis. Kiekvienam vaikui skauda vis kitaip (o kai kuriems visai neskauda). Vieni vaikai sako, kad rydami ar kalbėdami jaučia dūrimą, kiti teigia, esą gerklėje sausa ir degina. Kartais dilgčioja ar „šaudo“ ausyse, labiau skauda sukinėjant galvą, kakle apčiuopiami sukietėjimai (tai padidėję limfiniai mazgai). Kartais tonzilitas pasireiškia vien kosuliu. Būna ir taip, kad vienintelis lėtinio tonzilito požymis – blogas kvapas iš burnos, nes tonzilėse susidaro pūlingų kamščių. Ūminį tonzilitą paprastai lydi karščiavimas, o sergant lėtiniu temperatūros gali ir nebūti. Jei ir būna, tai visai neaukšta.

Parengta bendradarbiaujant su „Mamos žurnalu“