Metas apispręsti: auklė ar darželis
Tė­vams, au­gi­nan­tiems 1,5–3 me­tų vai­kus, ky­la rim­tas klau­si­mas: dar pa­lai­ky­ti ma­žy­lį na­mie sam­dant auk­lę ar iš­leis­ti į dar­že­lį. Apie tai, ko­kios įta­kos vai­kų im­uni­te­tui tu­ri anks­ty­vas lei­di­mas į dar­že­lį, pa­sa­ko­ja vai­kų li­gų gy­dy­to­ja dr. Ind­rė Plėš­ty­tė-Bū­tie­nė.

– Kodėl namie sveikas augęs mažylis, vos išleistas į darželį, pradeda sirgti?

– Manau, vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių, kad vienas ar kitas vaikas serga dažniau, yra jo „noras sirgti“ – t. y. jo organizmas dėl įvairiausių priežasčių nėra pasiruošęs apsiginti nuo nepageidaujamų svetimkūnių. Arba tai būna nuolatinės įtampos ir streso pasekmė, arba begalinis noras gauti dėmesio iš savo tėvų, arba, suprantama, organinės priežastys – padidėję adenoidai, alerginės ligos ar sutrikęs virškinimas. Mes, gydytojai, organines priežastis galime koreguoti, deja, tėvams lieka didžiausia dalis – įvertinti, kas lemia vaiko dažną sirgimą ir kaip tas priežastis pašalinti arba išmokyti vaiką su jomis susidoroti.

Dėl ligos griūva planai

– Jeigu tėvai puikiai žino, kad mažas vaikas vis tiek sirgs, tai kodėl jie pyksta?

– Turbūt ne vienas girdėjome tėvų skundą: „Kai tik pradėjo vaikas eiti į darželį, pradėjo sirgti.“ Taip, visi žinome, kad taip bus, bet vis tiek pykstame, nerimaujame arba jaučiamės bejėgiai. Deja, susirgus vaikui, dažniausiai ne jo liga tėvams kelia nerimą. Dažniausiai vėl susirgusį vaiką pamačiusius tėvus apima pyktis ir neviltis, kad vėl griūva planai – teks atidėti komandiruotę, reikės pranešti darbdaviui, kad neis į darbą, nes slaugys vaiką. Ne paslaptis, kad kai kurie darbdaviai mamas, auginančias mažamečių vaikų, nenoriai priima į darbą.

– Kodėl manote, kad vaikas į darželį turėtų eiti nuo ketverių metų?

– Mūsų imuninė sistema vystosi, bręsta ir tobulėja nuo pat gyvenimo pradžios iki pabaigos. Per kiekvieną gyvenimo tarpsnį jai keliami vis nauji uždaviniai. Deja, jei reikalavimai vaiko imuninei sistemai iškeliami per dideli arba per anksti, ji sutrinka, nustoja vystytis arba vystosi netinkamai. Iki ketverių metų vaiko imuninė sistema nėra susiformavusi, tad ir kai kurie iššūkiai, tokie kaip susidūrimas su įvairių infekcijų sukėlėjų gausa, gali sutrikdyti natūralų imuniteto susidarymą. Beje, ne visi vaikai, pradėję lankyti darželį nuo dvejų metų, daug serga, bet tikrai dažniau, nei pradėję jį lankyti vyresnio amžiaus. Be to, kuo mažesnis vaikas, tuo jam svarbiau jaustis saugiam. Saugus jis jaučiasi, kai iš artimiausių žmonių gauna daug dėmesio. Tai gali būtų tėvai, močiutės ar auklės – t. y. žmonės, kuriais pasitikima, kurie jam rodo meilę ir rūpestį. Tačiau jautresni vaikai sunkiai priima tai, kad darželio auklėtoja jiems skiria mažai dėmesio, jie ilgisi tėčio ar mamos, nesijaučia saugūs svetimoje aplinkoje. Todėl, nuolat tai patirdami, pradeda sirgti, o tokiu atveju liga – vienintelis būdas pabūti namie su jam artimais žmonėmis.

Nestabili imuninė sistema

– Papasakokite, kokiais atvejais patariate nebelankyti darželio?

– Dažniausiai patariu vaiko nebeleisti į darželį tuomet, kai matau, kad jo imuninė sistema visai „susipainiojusi“, – vaikas ne tik nuolat serga, bet ir prasideda įvairios kitos ligos, tokios kaip bronchų astma, sutrinka mityba, pakinta elgesys ir t. t. Visuomet naudinga ir mums, suaugusiesiems, kai situacija tampa nebevaldoma, sustoti ir apmąstyti, ką gyvenime darome ne taip. Panaši situacija būna ir su vaikais. Iškelti jam per dideli reikalavimai gali lemti lėtines ligas suaugus.

– Tėvai mano, kad būtent jų vaikas nesirgs (tai lyg savotiškos varžybos), nes nesirgo namie. Kokia tikimybė?

– Dažnai patariu žmonėms, užuot sudarius vedybinę sutartį prieš vestuves, susėsti su tėvais, pasiimti savo ambulatorines sveikatos korteles, pildomas nuo pat gimimo, ir panagrinėti, kokiomis ligomis ir kaip dažnai patys sirgo vaikystėje. Juk obuolys nuo obels netoli rieda. Jei bent vienas iš tėvų vaikystėje daug sirgo, didelė tikimybė, kad ir jų vaikai dažnai sirgs. Viskas priklauso nuo imuninės sistemos „gebėjimų“, kurie irgi iš dalies yra paveldimi. Panašus principas, kaip kad jei abu tėvai yra įgiję universitetinį išsilavinimą, didelė tikimybė, jog ir jų vaikai baigs aukštąją mokyklą.

Noriu priminti, kad vaikui sirgti yra privaloma. Jei jis nesirgs, imuninė sistema nesivystys tinkamai. Paprastai pateikiu tokį palyginimą: liga – tai imuninės sistemos egzaminas. Tik jos metu imuninė sistema pasitikrina, kaip išmoko pamokas ir ko dar nemoka. Visi darome klaidų, tad ir imuninė sistema jų daro. Bet iš klaidų mokomės, ar ne?

Indrė Plėštytė-Būtienė: "Iki ketverių metų imuninė sistema nėra susiformavusi, tad ir kai kurie iššūkiai, tarkim, susidūrimas su įvairių infekcijų sukėlėjų gausa, gali sutrikdyti natūralų imuniteto susidarymą./Asmeninio albumo nuotrauka

Neskubėti duoti tablečių

– Dar vienas mitas – sergant stiprėja atsparumas ligoms?

– Po kiekvienos persirgtos infekcinės ligos formuojama trumpalaikė arba ilgalaikė (priklausomai nuo ligos) imuniteto atmintis. Ar vaiko imunitetas tinkamai prisimins ligą sukėlusius mikroorganizmus, labai priklauso nuo paties imuniteto, ir nuo to, kaip leidžiame vaiko imuninei sistemai „mokytis“. Kuo mažesnis vaikas, tuo jo gebėjimai prisiminti yra prastesni. Juokais tėvams, klausiantiems, kada jų vaikas nustos taip dažnai sirgti, atsakau, kad kai jis man padeklamuos ilgą eilėraštį atmintinai, tuomet ir nustos taip dažnai sirgti. Pirmiausia reikia išmokti tinkamai sirgti, vėliau – greitai pasveikti ir viską prisiminti. Jei vaikas dažnai serga tomis pačiomis ligomis, vadinasi, jis dar per mažas viską prisiminti.

Beje, kuo daugiau vaikui duodame vaistų, tuo labiau trukdome jam pačiam kovoti su liga ir „mokytis“. Jei jau vaiko imuninė sistema laiko egzaminą, tai su visais sirupais, tabletėmis tik trukdome jam susikaupti. Vaistų reikia duoti tik žinant, kokio atsako norime, kaip tas vaistas veikia, ir kada vaikui tikrai reikia pagalbos.

Eiti į darželį – irgi darbas

– Ką gali padaryti tėvai, jei vis vien nori vesti vaiką į darželį?

– Svarbiausia, kiek galima daugiau skirti dėmesio vaikui. Visi būname daugiau ar mažiau pavargę po darbų, bet vaikui reikia jaustis saugiam ir mylimam. Per dieną jis tėvų pasiilgsta, tad laukia, kada galės prisiglausti prie jų ir papasakoti, kaip sekėsi dieną. Taip pat svarbu laikytis griežto dienos režimo ir atidžiai stebėti, kad vaikas nepervargtų. Mažam vaikui tikrai nerekomenduojama krūva būrelių po darželio, nes jis pavargsta ir dienos metu. Primenu, kad vaikui darželis yra tas pat, kas mums darbas. O visos kitos priežastys, kodėl vaikas serga, labai individualios. Reikia itin atidžiai stebėti vaiką ir nuolat savęs klausti, kodėl jis susirgo, kur buvo padaryta klaida, – negalavimą lėmė aplinka ar pats vaiko organizmas.

Parengta bendradarbiaujant su „Mamos žurnalu“