Metančiųjų rūkyti mados: mitai ir realybė
Nors veik kiek­vie­nas trau­kian­ty­sis dū­mą ži­no, jog rū­ky­mas di­di­na ne tik šir­dies ir krau­ja­gys­lių, bet ir dau­ge­lio ki­tų li­gų ri­zi­ką, iš šios pri­klau­so­my­bės gniauž­tų iš­trūk­ti pa­vyks­ta to­li gra­žu ne kiek­vie­nam. Gy­dy­to­jo psi­chia­tro Min­dau­go Šab­le­vi­čiaus tei­gi­mu, klys­ta ma­nan­tie­ji, jog at­si­kra­ty­ti rū­ky­mo ga­li­ma be ne­ma­lo­nių po­jū­čių.

„Pabodo rytinis kosulys, kimimas, gausesnis prakaitavimas, dažnesnės peršalimo ligos, dūmais persismelkę drabužiai ir spintos. Svarbu buvo ir vis augančios išlaidos cigaretėms. Galutinai ryžausi mesti sužinojęs, kad sūnūs pradėjo rūkyti. Taigi sutarėme, kad neberūkysim visi. Ir nerūkome“, – pasakoja jau devynerius metus be tabako dūmų gyvenantis TV laidų vedėjas Gintaras Deksnys.

Lengvas būdas mesti rūkyti?

Daugumai rūkalių atsikratyti šio įpročio be profesionalaus specialisto pagalbos sudėtinga.

Specialistai pabrėžia, jog laimingųjų, kuriems iš pirmo karto pasisekė mesti rūkyti vien valios pastangomis, – vienetai. Daugumai rūkalių atsikratyti šio įpročio be profesionalaus specialisto pagalbos sudėtinga. „Laiko patikrinti būdai norint mesti rūkyti yra elgesio terapija ir specialūs medikamentai“, – primena šeimos gydytoja psichoterapeutė dr. Viktorija Andrejevaitė.

Vis dėlto turintiesiems ryžto patiems įveikti priklausomybę ir ieškantiesiems savipagalbos būdų šiandien daugybė patarimų, knygų, interneto svetainių yra ranka pasiekiami. Nemažai daliai žmonių raktu kovoje su nikotinu tapo prieš daugiau nei dešimtmetį parašyta ir populiarumo vis dar neprarandanti Alleno Carro knyga „Lengvas būdas mesti rūkyti“.

Jau devynerius metus be tabako dūmų gyvenantis, prieš tai turėjęs net 30-ies metų rūkymo „stažą“ TV laidų vedėjas Gintaras Deksnys tikina, kad žalingo įpročio pavyko atsikratyti būtent šios knygos dėka. „Iš savo patirties galiu teigti, kad knyga padeda 80–90 procentų. Patiko ji ir sūnums, pažįstu dar mažiausiai šešis žmones, kuriems ji padėjo, taip pat – ir broliui. Šią knygą patarčiau ne skaityti, o studijuoti. Ji ne tik griauna stereotipus apie rūkymą, pavyzdžiui, kad tai – žalingas įprotis. Ji tiksliai įvardija, kas tai yra rūkymas, apie ką nė vienas rūkalius nesusimąsto. Knygoje galima rasti atsakymus apie saviapgaulę rūkant ir panašiai“, – pasakojo žinomas žurnalistas.

Savo pavyzdžiu įkvėpė kitus

Visgi cituodamas autoriaus žodžius jis pabrėžė, kad pirmiausia dėl rūkymo reikia išsiaiškinti pačiam su savimi. „Nepadės jokios knygos, jeigu nebus paties noro mesti rūkyti“, – akcentavo G.Deksnys. Pasakodamas apie tai, kas jį paskatino atsisveikinti su žalingu įpročiu, pašnekovas nurodė ne vieną priežastį: „Pabodo rytinis kosulys, kimimas, gausesnis prakaitavimas, dažnesnės peršalimo ligos, dūmais persismelkę drabužiai ir spintos. Svarbu buvo ir vis augančios išlaidos cigaretėms. Galutinai ryžausi mesti sužinojęs, kad sūnūs pradėjo rūkyti. Taigi sutarėme, kad neberūkysim visi. Ir nerūkome.“

Alinos Ožič nuotrauka

G.Deksnys neslėpė, kad priėmus sprendimą kokią savaitę buvo sunkiau. „Visgi per ilgus metus susiformuoja įprasti dienos ritualai, pavyzdžiui, – parūkyti pavalgius. Bet ir apie tai knygoje yra kalbama. Kai darai tiksliai, kas ten parašyta, jokių „palūžimų“ nebūna. Vardijamos ir didžiausios metančiųjų klaidos: cigarečių skaičiaus per dieną mažinimas, pakaitalų – kramtomosios gumos ar pleistrų su nikotinu – naudojimas“, – kalbėjo jis.

Pašnekovas džiaugėsi savo pavyzdžiu įkvėpęs ir kitus bei patarė nebijoti rizikuoti. „Juk net pačiu blogiausiu atveju jūs tik liksite tuo pačiu rūkaliumi, koks buvote iki šiol. Tad kodėl nepavertus metimo rūkyti įdomiu eksperimentu su savimi, o metant jausti ne kančią, bet malonumą, vis skaičiuojant pliusus. Suintriguosiu ir palengvinsiu pirmą žingsnį. Pirmoji A.Carr taisyklė – jokiu būdu nemeskite rūkyti, kol skaitote šią knygą“, – patirtimi dalijosi G.Deksnys.

Elektroninių cigarečių pinklės

Rūkymas yra priklausomybė, taigi elektroninių cigarečių pasirinkimas – tik saugesnis narkomanijos būdas.

„Rūkymas yra priklausomybė, taigi elektroninių cigarečių pasirinkimas – tik saugesnis narkomanijos būdas. Rūkant jas gaunama ta pati psichotropinė medžiaga – nikotinas, tik jis į organizmą patenka saugesniu būdu“, – sakė gydytojas psichiatras Mindaugas Šablevičius. Jis pabrėžė, kad šiuo atveju reikėtų kalbėti ne apie kažkokią mažesnę žalą, bet visišką įpročio atsikratymą.

Ieškodami neva sveikesnės alternatyvos ir manydami žengiantys pirmą žingsnį atsikratant rūkymo ypač daug jaunų žmonių šiandien pasirenka elektronines cigaretes ar vadinamuosius „naujosios kartos“ produktus. Visgi specialistai jiems turi liūdnų žinių.

V.Andrejevaitė sutiko, tokios naujos alternatyvos kaip elektroninės cigaretės būtų mažiau žalingas pasirinkimas tiems, kas negali visiškai atsisakyti šio žalingo įpročio, tačiau jos tikrai nėra nekenksmingos. „Naujausi tyrimai rodo, kad elektroninių cigarečių rūkymas yra 95 proc. mažiau žalingas nei reguliarių cigarečių rūkymas. Degimo procesai, kurių metu susidaro smalkės arba dervos – kenkia, o vadinamasis „švarus“ nikotinas yra ne toks žalingas dėl to, kad neturi tokių ilgalaikių pasekmių.

Degimo procesą pakeitus kaitinimui išsiskiria aerozolis ir nikotinas, kas pripažinta mažiau žalingu dalyku. Elektroninėse cigaretėse nėra žalingų kancerogeninių medžiagų, kurios išsiskiria degimo proceso metu, rūkant įprastas cigaretes. Toksinų šiose cigaretėse irgi yra, tačiau mažiau. Naudojant vadinamuosius „naujosios kartos“ produktus neišsiskiria nei kancerogeninės medžiagos, nei dūmai, tačiau šis produktas kol kas nėra taip gausiai ištirtas, nes yra pakankamai naujas šioje rinkoje“, – komentavo ji.

Rūkymo mitai

Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Dalis rūkančiųjų prieš metant rūkyti linkę save apgaudinėti ir prisigalvoja nebūtų dalykų. Šeimos gydytoja psichoterapeutė dr. Viktorija Andrejevaitė paneigia populiariausius mitus.

Mitas: Aš rūkau taip ilgai, jog nėra prasmės mesti.

Faktas: Nesvarbu, kiek ilgai rūkote, tačiau mesti verta. Daugelis nusibrėžia tikslą, kad kitąmet mesiu rūkyti. Tačiau ranka pati tiesiasi cigaretės. Tokį pažadą duodate ir kitąmet, tačiau istorija kartojasi. Įrodyta, kad toks atidėliojimas iki 40-ties tikėtina, kad gyvenimo trukmę sumažina beveik trimis mėnesiais. Žmonės, metę rūkyti iki 50 metų, dvigubai sumažina riziką mirti nuo rūkymo sukeliamų ligų per ateinančius 15 metų lyginant su ir toliau rūkančiaisiais.

Mitas: Man jau emfizema, todėl metimas rūkyti neturės jokios reikšmės, nes žala jau padaryta.

Faktas: Nors metimas rūkyti neišgydys emfizemos, tačiau tai gali sustabdyti ligos progresavimą ir tie, kurie meta rūkyti dar jauni, gali tikėtis, kad jų plaučių funkcija pagerės.

Mitas: Aš galiu surūkyti vieną cigaretę ir toliau laikytis nerūkymo programos.

Faktas: Jei tik tai būtų tiesa. Nelaimei, tyrimai rodo, kad viena cigaretė veda prie kitos ir net to nepastebint reguliariai rūkoma vėl.

Mitas:Aš niekada nesugebėsiu kovoti su nikotino badu.

Faktas: Nikotino bado simptomai, į kuriuos įeina ir nuotaikų pokyčiai, susikaupimo problemos bei apetito padidėjimas gali būti kontroliuojami nikotino pleistrais, kramtomąja guma bei kitais vaistais.

Mitas: Geriausia pasikliauti valia norint mesti rūkyti.

Faktas: Pasikliauti vien valios pastangomis – mažiausiai sėkmingas būdas. Nikotino pakeitimo terapija ir receptiniai vaistai padidina šansus atsikratyti žalingo įpročio. Vartodami vaistus ir gaudami pagalbą sėkmės tikimybę padidinate keturgubai.