Medus – pirmas vaistas nuo kosulio
Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je par­eng­tos nau­jos svei­ka­tos gai­rės re­ko­men­duo­ja, kad me­dus ir ne­re­cep­ti­niai vais­tai tu­rė­tų bū­ti pir­mo­ji pa­gal­ba nuo ko­su­lio. Pa­sak svei­ka­tos ap­sau­gos par­ei­gū­nų, tik re­tais at­ve­jais gy­dy­to­jai tu­rė­tų skir­ti an­ti­bio­ti­kų, nes dau­ge­liu at­ve­jų jie ma­žai pa­de­da. Daž­niau­siai ko­su­lys pra­ei­na per dvi ar tris sa­vai­tes.

Kaip rašo „BBC News“, naujosios rekomendacijos skirtos padėti gydytojams spręsti atsparumo antibiotikams problemą. Dėl pernelyg dažno antibiotikų vartojimo sunkiau gydomos infekcijos, nes bakterijos tampa atsparios vaistams.

Antibiotikai gali būti reikalingi, kai kosulys yra sunkesnės ligos dalis arba kai žmogui gresia komplikacijos.

Didžiulė problema

Karštas gėrimas su medumi, taip pat dažnai su citrina ir imbieru, yra gerai žinoma naminė priemonė nuo kosulio ir gerklės skausmo. Kaip teigiama paskelbtose naujose Nacionalinio sveikatos ir rūpybos kompetencijos instituto bei Anglijos visuomenės sveikatos tarnybos gairėse, jau yra keletas ribotų įrodymų, kad ši priemonė gali palengvinti kosulio simptomus.

Anot gairių, vaistai nuo kosulio, turintys pelargonijų eterinio aliejaus, guaifenezino ar dekstrometorfano, taip pat gali būti naudingi. Prieš kreipiantis į gydytoją patariama išbandyti šiuos gydymo būdus ir palaukti pagerėjimo.

Daugeliu atvejų kosulį sukelia virusai, kurių negalima gydyti antibiotikais ir kurie pasišalina savaime. Tačiau kaip atskleidė ankstesnis tyrimas, net 48 proc. gydytojų Jungtinėje Karalystėje nuo kosulio ar bronchito skiria antibiotikų.

Anglijos visuomenės sveikatos tarnybos direktoriaus pavaduotoja dr. Susan Hopkins sakė: „Atsparumas antibiotikams yra didžiulė problema, todėl būtina imtis veiksmų, siekiant sumažinti antibiotikų vartojimą... Naujosios gairės padės gydytojams sumažinti antibiotikų receptų, ir mes raginame pacientus klausyti savo gydytojų patarimų sveikatos priežiūros klausimais.“

Pasitikrinkite simptomus

Tačiau sveikatos gairėse pabrėžiama, kad antibiotikai gali būti reikalingi, kai kosulys yra sunkesnės ligos dalis arba kai žmogui gresia komplikacijos, tokios kaip lėtiniai sveikatos sutrikimai ar nusilpusi imuninė sistema. Medus nerekomenduojamas vaikams iki vienų metų, nes kartais turi bakterijų, o šios gali sukelti kūdikių botulizmą.

Dr. Tessa Lewis, antimikrobinių vaistinių preparatų vartojimo rekomendacijų grupės pirmininkė, teigė: „Žmonės gali pasitikrinti simptomus Nacionalinės sveikatos tarnybos interneto puslapiuose arba paprašyti vaistininkų patarimo. Jei kosulys stiprėja, o ne silpnėja, žmogus jaučiasi labai blogai, jį kankina dusulys, tada jam reikia kreiptis į gydytoją.“

Gairių projektas yra dalis antibiotikų vartojimo rekomendacijų, kurias kartu rengia Anglijos visuomenės sveikatos tarnyba ir Nacionalinis sveikatos ir rūpybos kompetencijos institutas.

Anglijos vyriausioji medicinos pareigūnė prof. Dame Sally Davies jau anksčiau perspėjo apie „antibiotikų apokalipsę“. Pasak jos, jei vaistai nebepadės, bus sunkiau gydomos infekcijos ir pernelyg rizikinga atlikti tokias medicinos procedūras kaip vėžio gydymas ir transplantacija.

Parengė Milda KNIEŽAITĖ