Medicininių kanapių legalizavimas: paneigiam pagrindinį mitą
Ar le­ga­li­za­vus ka­na­pes bus ga­li­ma jų įsi­gy­ti vais­ti­nė­je? Ar ga­lė­siu jas nau­do­ti nuo ne­mi­gos, dep­re­si­jos ir pan.? Ar bus ga­li­ma le­ga­liai ka­na­pes rū­ky­ti? To­kiais klau­si­mais šian­dien at­akuo­ja­mi tiek me­di­kai, tiek įsta­ty­mo pa­tai­sų ren­gė­jai.

Įstatymų pataisos dėl kanapių legalizavimo įsigalios kitų metų gegužės 1 dieną. Tačiau tai nereiškia, kad tarptautinę nedarbo dieną bus galima į gatves išeiti su suktine rankoje. Vis dėlto būtent nuo šios dienos onkologinėmis ligomis sergantys asmenys galės teisėtai įsigyti iki šiol Lietuvoje draudžiamų vaistinių preparatų.

„Tai yra kelių vaistų, kurie yra legalūs Europos Sąjungoje,įteisinimas. Tokių vaistų racionas nėra didelis – 4–5 preparatai. Ligos, kurioms gydyti šie vaistai reikalingi, yra išsėtinė sklerozė, autoimuninės ligos, vėžiniai susirgimai, ir kiti. Tai labai sunkios ligos. Pacientai ypač po chemoterapijos jaučia rimtus nemigos, skausmo, nerimo, pykinimo ir kitus simptomus. Šiems simptomams malšinti iki šiol buvo skiriami morfijaus opijato pagrindu gaminami vaistai. Jų šalutinis poveikis labai neigiamai veikia pacientus – tarsi daržovę paguldo į lovą“, – teigė Seimo narys ir pataisų iniciatorius Mykolas Majauskas, kuris LŽ TV studijoje apie medicinines kanapes diskutavo kartu su Nacionalinio vėžio instituto Molekulinės onkologijos laboratorijos vadovu, gamtos mokslų daktaru, profesoriumi Kęstučiu Sužiedeliu, Nacionalinio vėžio instituto Priėmimo – skubiosios pagalbos skyriaus vedėja, gydytoja Janina Buterlevičiūte, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas“ vyresniąja partnere dr. Jevgenija Vienažindyte.

Problemų dėl nelegalizuotų kanapių turėjo ne tik onkologinėmis ligomis sergantys pacientai, bet ir mokslininkai, tiriantys kanapių savybes bei kuriantys jų pagrindu vaistus.

„Lietuvoje šiandien nėra prieinami tokie medicininiai produktai, kurie yra įteisinti 18 Europos valstybių. Paradoksas, bet Lietuvoje ir iki šių pataisų buvo galima atlikti medicininius tyrimus su tokio tipo veikliosiomis medžiagomis, tačiau tvarkos aprašo, kaip galima būtų tam gauti leidimą, nėra. Šio įstatymo pataisa ne tik atveria duris vaistų įsigijimui, bet ir gamybai bei moksliniams tyrimams reikalingų leidimų gavimui“, – sakė teisininkė Jevgenija Vienažindytė.

Panašūs moksliniai tyrimai užsienio šalyse vykdomi gana seniai. Pavyzdžiui, tiriant vaisto „Sativex“ poveikį dalyvavo ir keletas onkologinėmis ligomis sergančių pacientų iš Lietuvos. Tyrimų metu pastebėtas teigiamas poveikis onkologinio gydymo sukeltam šalutiniam poveikiui: sumažėjo pykinimas, pagerėjo bendra savijauta, dingo mieguistumas. Šis vaistas daugelyje Europos šalių šiandien yra prieinamas ir su gydytojų priežiūra pačiai vartojamas.

„Pastebėta, kad kanabiniodinių vaistus naudojant ne tik gerėja onkologinėmis ligomis sergančių pacientų savijauta, bet ir pastebėta, kad galimai stabdomas ligos progresavimas. Tyrimai kol kas nei patvirtina, nei paneigia, kad kanabinoidai gali būti priešvėžinis preparatas, todėl labai svarbu tokio pobūdžio tyrimus tęsti toliau“, – pabrėžė Nacionalinio vėžio instituto profesorius Kęstutis Sužiedėlis.