Marija Mendelė-Leliugienė: „Susergi, kai pavargsti gyventi“
Ma­ri­ja Men­de­lė-Le­liu­gie­nė su­kū­rė uni­ka­lų ne­uroe­du­ka­ci­nių me­to­dų al­go­rit­mą: vi­zua­li­za­ci­jos, me­di­ta­ci­jos, spe­cia­lūs pra­ti­mai, tes­tai, kal­bi­niai ko­dai bei dai­lės te­ra­pi­ja tai­ko­mi as­me­ny­bei ug­dy­ti ir as­mens psi­choe­mo­ci­nei svei­ka­tai stip­rin­ti.

Neuroedukaciniai metodai turi mokslinį pagrindimą. M. Mendelė-Leliugienė kartu su genetiku prof. Danieliu Serapinu atliko tyrimą, kurio tikslas – įvertinti šių metodų poveikį žmogaus telomerų (telomeros – DNR segmentai, esantys kiekvienos chromosomos gale) ilgio dinamikai. Tyrimas parodė, kad neuroedukaciniai metodai pristabdo žmogaus organizmo senėjimo procesus net keturis kartus. „Kodėl sensta žmogus? Dalijasi ląstelės, jos gali dalytis tik ribotą skaičių. Telomeros yra kaip batų raišteliai, jų galuose esantys plastmasiukai reikalingi tam, kad raištelis neiširtų. O telomeros reikalingos, kad neiširtų chromosoma ir visa tai, kas ten susivynioję. Jei telomeros yra stiprios, mažai nutrupa – senėjimo procesas yra pristabdomas“, – bandė populiariai paaiškinti tyrimo esmę Marija.

„Kiekvieną sekundę žmogus gali pasirinkti iš 360 realybių. Į kurią jis pateks – tai priklauso nuo kilusios minties, nuo pasakyto žodžio, tembro, veiksmo.“

Pašnekovė pasidžiaugė, jog Lietuvoje neuroedukatoriai (žmogiškojo ir socialinio kapitalo stiprinimo specialistai) rengiami akademiniu lygmeniu, išleista jau penktoji laida.

M. Mendelė-Leliugienė gimė Šiaulių rajone, Kuršėnuose, tačiau mokantis pirmoje klasėje tėvai persikėlė gyventi prie jūros. „Užaugau ant jūros kranto“, – šypsodamasi pasakojo ji ir pridūrė, jog būtent prie jūros prasidėjo jos, kaip neuroedukatorės, karjera.

1994-aisiais, kai M. Mendelės-Leliugienės atžalos buvo mažos, ji į savo šeimą priimdavo vaikų iš Lietuvos reabilitacijai. „Pati pradžia ten, Žemaitijoje. Tačiau taip susiklostė aplinkybės, kad gimus trečiai dukrai teko išsikraustyti. Ji alergiška drėgnam klimatui, tad mums reikėjo rinktis kitą vietą – tiko Druskininkai arba Vilnius. Čia ir atsidūrėme“, – kalbėjo pašnekovė.

Vilniuje prasidėjo oficiali M. Mendelės-Leliugienės veikla. Diplomuota chemijos pramonės specialistė nutarė keisti profesiją, įstojo į Vilniaus universitetą – pasirinko socialinio klinikinio darbo programą. „Turėjau galimybę aprašyti dailės terapijos taikymo ugdant asmenybę metodus. Kukliai nekukliai įėjau į istoriją, – esu šios srities pradininkė“, – sakė neuroedukatorė. Savęs Marija nevadina mokslininke, – ji yra praktikė.

2001-aisiais su bendraminčiais įsteigė viešąją įstaigą Asmenybės ugdymo institutą „Rafaelis“, kuris gyvuoja iki šiol, vykdo daug socialinių projektų.

Ne abrakadabra

Noras padėti vaikams (dirbo su pažeidžiamiausiomis grupėmis – gatvės vaikais, seksualinę prievartą ir smurtą patyrusiais vaikais) išprovokavo sukurti penkių neuroedukacinių metodų algoritmą. „Tai nėra abrakadabra – viskas visiškai paprasta“, – teigė Marija.

Dažniausiai įsivaizduojama, kad reikia mokėti piešti, – ne, nereikia. Taip, šie užsiėmimai nuo dailės terapijos skiriasi – tai nėra gydymas. Pagrindinė takoskyra – M. Mendelės-Leliugienės sukurti dailės terapijos metodai, skirti ugdymui. „Derinant vizualizacijas, meditacijas, specialius pratimus, kalbinius kodus gali atrasti įdomių dalykų“, – aiškino M. Mendelė-Leliugienė. Ji įsitikino, kad metodų poveikis veiksmingesnis, kai kančios koncentracija stipresnė.

Naudingų patarimų, kaip stiprinti sveikatą, yra be galo daug, tačiau kaip atsirinkti tinkamiausius? „Be savęs pažinimo to nepadarysi“, – skėstelėjo rankomis specialistė. Jos teigimu, neuroedukaciniai metodai garantuoja tobulą pasimatymą su savimi. „Žinoma, jei turi pakankamai drąsos pamatyti save tokį ar anokį“, – intrigavo pašnekovė.

Visi neuromokslininkai ieško metodų, kurie padėtų žmogui keisti savo mąstymą. Tai, pasak pašnekovės, sudėtingas, subtilus darbas. Neuroedukatorius tarsi iešmininkas, leidžiantis traukiniams pervažiuoti iš vienų bėgių į kitus. „Padedantis išsilaisvinti iš vergiško mąstymo: aš privalau tai padaryti; man reikia tai padaryti, aš turiu taip daryti ir pasirinkti laisvo žmogaus mąstymą: aš galiu tai padaryti, nes man patinka tai daryti; aš noriu tai daryti, nes man tai teikia džiaugsmo; aš tai darau, nes girdžiu savo pašaukimą“, – dėstė meno terapeutė.

Nuo 1992-ųjų Marijai kaskart – jau penktą sykį – tenka išgirsti diagnozę: nepagydomas vėžys. Tačiau greta diagnozės jos visada laukia ir stebuklingas pasveikimas. Pati M. Mendelė-Leliugienė to nevadina stebuklu ir cituoja italų filosofą Tomą Akvinietį: nėra stebuklų – yra nepaaiškinami reiškiniai.

Tepraėjo vos dvi savaitės po pastarosios operacijos. „Nežinau, ką Dievas man nori pasakyti... Matyt, esu tikra žemaitė ir kažkuriuo atveju jo negirdžiu, ne taip suprantu. Nors man 58 metai, bet yra apie ką pamąstyti, taip pat ir apie savo vidų“, – atvirai prisipažino Marija.

360 realybių

Sužinojusi apie ligą visų paprašė pasimelsti. „Kai susirgdavau, visada paprašydavau maldos – pats meldiesi ir kitų paprašai. Maldos galia tikiu tūkstančiu procentų. Gerai išmokau šią pamoką“, – prisipažino pašnekovė.

Ji suvokė – susergi, kai pavargsti gyventi. „Būna įvairių sunkumų, gyvenimo išbandymų, situacijų – tai priklauso nuo žmogaus gebėjimo vizualizuoti, vidinės energijos... Kiti nors ir pavargsta, geba pailsėti, nesuserga... O aš įsitikinau, kad man mąstyti reikia atsargiai“, – kalbėjo M. Mendelė-Leliugienė.

Marija niekada gyvenime nemanė, kad teks išgyventi chemoterapiją. „Sakyčiau, labai gera skaistykla. Visiems, kas pavargo gyventi, rekomenduoju pasirinkti kitokią skaistyklą. Yra kitų variantų pailsėti, – šypsojosi optimizmo nestokojanti moteris. – Prognozės geros. Tikiuosi, daugiau tokių egzaminų Dievas nebeduos.“

Dailės terapeutė pasakojo, jog tapyba jai leidžia tarsi ištirpti laike. Savo sukurtus darbus vadina neuromenu. „Tapai vidinę būseną, – be jokio įsivaizdavimo, be išankstinės nuostatos. Pats įdomiausias momentas perteikti užplūdusią emociją, nuotaikos dažnį, vibraciją. Ir tuomet sužaidžia spalvos, potėpiai, ir daug kitų dalykų“, – entuziastingai kalbėjo ji.

Paprastai dėmesį sutelkia į kiekvieną potėpį. Įkvėpimo ji sėmėsi iš tradicinės kinų tapybos – kiekvienas teptuko prisilietimas turi skleisti gyvybę, braukiamas iškvepiant. Tai suteikia žavesio.

M. Mendelė-Leliugienė yra sukūrusi du tapybos darbų ciklus. Vieną jų iš septynių drobių pavadino „Genesis“ (gr. gimimas, kilmė). Darbus perdavė centrui „Rafaelis“ – per viešą aukcioną surinktos lėšos buvo skirtas straipsnio pradžioje minėtam tyrimui atlikti.

Pabaigtas ir antrasis ciklas „Kairos“ (gr. Dievo laikas). Kelis šio ciklo paveikslus „Laiko kriokliai“ ir „Erdvėlaikis“ padovanojo Nacionalinio vėžio instituto chemoterapijos dienos stacionarui. „Kiekvieną sekundę žmogus gali pasirinkti iš 360 realybių. Į kurią jis pateks – tai priklauso nuo kilusios minties, nuo pasakyto žodžio, tembro, veiksmo. Dėl to ir reikia pakeisti savo mąstymą – į viską žiūrėti kitaip, tada ir realybė kitokia kuriasi“, – apibendrino pašnekovė.