Kaip atsispirti raginimams išgerti
Ak­to­rius Step­he­nas McGan­nas ne­se­niai tvi­te­ry­je par­ašė, kad yra nu­si­vy­lęs žmo­nė­mis, ku­rie spau­džia ki­tus ger­ti al­ko­ho­lį, ir su­lau­kė nuo­šir­daus pa­lai­ky­mo so­cia­li­nė­je ži­niask­lai­do­je.

„Daug žmonių man sakė, kokias kančias patiria per Kalėdas. Jei kas nevartoja svaigalų dėl sveikatos ar priklausomybės, įsivaizduokite, kaip būna sunku, kai visi aplink ragina išgerti“, – kalbėjo serialo „Skambinkite akušerei“ žvaigždė.

Kaip rašo „BBC News“, 55 metų S. McGannas atsisakė alkoholio prieš 18 metų, kai rengėsi labdaros trekui. „Užaugau šalies šiaurėje, alaus kultūros krašte, ten sėdi bare tol, kol laiko šlapimo pūslė. Šiandien manęs nekamuoja pagirios, be to, patinka būti etatiniu vairuotoju, – sakė aktorius. – Vienas draugas labai įsižeidė, kad nebegeriu. Nežinau, gal dar tebėra įsižeidęs. Dabar tampu negailestingas ir piktas, kai žmonės stengiasi įpiršti man svaigalų. Girtavimas giliai įsišaknijęs mūsų kultūroje. Neseniai lankiausi vakarėlyje, ten padavėjas įbruko vyno taurę net nespėjus pasisveikinti. O jei būčiau atsigaunantis alkoholikas?! Žmonės niekada nesistengia raginti vegetaro valgyti mėsą.“

Vynas aštuntą ryto

Bestselerio „Priežastys likti gyvam“ autorius 43 metų Mattas Haigas, aprašęs savo kovą su depresija, prisistato kaip ne visą darbo laiką dirbantis blaivininkas: „Man patinka gerti, bet jei geriu per daug, gali kilti nerimas ir depresija, todėl turiu labai tvardytis. Kartais tiesiog lengviau neiti iš namų, kad nekiltų pagunda. Net tada, kai kiti manęs neragina, jaučiu tylų spaudimą. Panašiai kaip veganas, nes kiti žmonės jaučiasi kalti arba teisiami.“

M. Haigas atkreipė dėmesį, kokia apsėsta girtavimo yra Didžiosios Britanijos visuomenė. Gatviko oro uoste galima pamatyti žmonių, geriančių vyną nuo aštuonių valandų ryto. Alkoholio nevartojantiems asmenims jis pataria verčiau rinktis restoraną, o ne barą, nuleisti garą sportuojant ir tiesiai sakyti tiems, kurie stengiasi įsiūlyti svaigalų: „Aš negeriu.“ Žmonės supranta, kad turi būti kokia nors priežastis, ir daugiau nebeklausinėja.

Reikia bendrininkų

Catherine Gray, knygos „Netikėtas džiaugsmas būti blaiviam“ autorė, prisimena, jog tada, kai pati nevengdavo taurelės, buvo viena niekšingiausių ragintojų išgerti: „Jei kas nors nevartojo alkoholio, nenorėjau jų draugijos. Bet tai buvo mano, o ne tų žmonių problema. Didžiausiems girtuokliams reikia bendrininkų.“

Alkoholio nevartojantiems žmonėms patariama tiesiai sakyti tiems, kurie stengiasi įsiūlyti svaigalų: „Aš negeriu.“

C. Gray – 38 metai. Prieš penkerius metus ji atsisakė alkoholio: „Negalėjau gerti saikingai. Tačiau tada vargu ar pažinojau bent vieną, kuris gertų saikingai. Tai sunku.“

Dabar, kai žmonės ragina išgerti, C. Gray tiesiog pajuokauja. Pasak jos, niekas nenori girdėti apie pavojus sveikatai. Ir nereikia jokių atsiprašymų – jie bus tik dingstis kitiems prisikabinti.

Socialinė vienatvė

Nors alkoholis giliai įsišaknijęs mūsų socialiniame gyvenime, kultūra keičiasi. Naujausias Londono universiteto mokslininkų tyrimas atskleidė, kad beveik trečdalis jaunimo išvis negeria. Tačiau kiti jauni žmonės, ypač turintys psichikos sveikatos problemų, vis dar kovoja su alkoholizmu.

Psichoterapeutė Jennifer Griffin, vadovaujanti jaunimui skirtai internetinei psichikos sveikatos labdaros svetainei „Turn2me“, pasakojo, kad ji daugeliui padeda rasti socialinių galimybių, kurios neleidžia įsitraukti į girtavimą. Alkoholis susijęs su nerimu ir depresija, o socializacija sudaro sąlygas jauniems žmonėms užmegzti ryšius su bendraamžiais. Tie, kurie nenori socializuotis, bus labiau pažeidžiami svaigalų ir gali patirti vienatvę.

J. Griffin siūlo iš anksto parengti strategiją ir nustatyti savo poreikius. Kadangi vis daugiau žinoma apie alkoholio pavojus sveikatai, jau įprasta visiškai negerti arba gerti mažiau. Ir jei kas nors atsisako taurelės, nesiūlykite antrąkart.