Juokas gali būti geriausias vaistas per smegenų operacijas
Ne­uro­lo­gai iš JAV Emo­rio uni­ver­si­te­to Me­di­ci­nos mo­kyk­los nu­sta­tė sme­ge­nų sri­tį, ku­rios sti­mu­lia­vi­mas elek­tra su­ke­lia juo­ką, o po jo užp­lūs­ta ra­my­bės ir lai­mės po­jū­tis, net kai ne­tai­kant ne­jau­tros ope­ruo­ja­mos sme­ge­nys.

Stimuliacijos poveikis pastebėtas atliekant epilepsija sergančios pacientės priepuolių diagnostinį tyrimą. Po dviejų dienų šie efektai buvo panaudoti, kad padėtų užbaigti smegenų operaciją.

Kaip rašo „Science Daily“, kitų dviejų epilepsija sergančių asmenų diagnostinis stebėjimas patvirtino smegenų juostinio vingio stimuliavimo elektra poveikį elgsenai. Išvadas numatyta paskelbti leidinyje „Journal of Clinical Investigation“. Prieinami ir vaizdo įrašai, užfiksavę juostinio vingio stimuliacijos poveikį, bet neatskleidžiantys pacientų tapatybės.

Neužmigdyti per operaciją

Emorio universiteto neurochirurgai šią techniką laiko potencialiu būdu nuraminti kai kuriuos žmones, neužmigdytus per smegenų operaciją, net ir tuos, kurie ypač sunerimę. Kad operuojant būtų optimaliai apsaugotos svarbios smegenų funkcijos, pacientai turi būti budrūs, nesnūduriuoti, nes gydytojams reikia su jais šnekėtis, vertinti kalbos gebėjimus ir nustatyti sutrikimus, kurie kartais atsiranda dėl rezekcijos, dalies smegenų pašalinimo.

„Net gerai pasiruošę asmenys gali panikuoti per operaciją, o tai pavojinga, – sakė tyrimui vadovavusi dr. Kelly Bijanki. – Mūsų pacientė buvo ypač linkusi nerimauti. Kai pabudo iš bendrosios nejautros, jai iš tikrųjų prasidėjo panika. Tada ėmėme stimuliuoti smegenų juostinį vingį ir moteris iškart pranešė, kad jaučiasi laiminga, atsipalaidavusi. Ji sugebėjo sėkmingai iškęsti visą procedūrą.“

Juostinio vingio stimuliavimas taikomas ne vien per operacijas. Supratimas, kaip tai veikia, taip pat gali padėti gydant depresiją, nerimo sutrikimus ar lėtinius skausmus.

Klinikinis pranašumas

„Tyrėjai jau anksčiau buvo nustatę, kad tiesioginis kitų smegenų dalių stimuliavimas elektra gali sukelti juoką. Tačiau šis tyrimas – išskirtinis, nes atskleidė, jog juostinio vingio stimuliavimas slopina nerimą, o tai suteikia reikšmingą klinikinį pranašumą“, – tvirtino operacijas atlikęs dr. Jonas T. Willie's.

Juostinio vingio stimuliavimas gali padėti ne vien per operacijas, bet ir gydant depresiją, nerimo sutrikimus ar lėtinius skausmus.

Po smegenų žieve ir tarp vidurinių smegenų esantis juostinis vingis turi daugybę sąsajų su smegenų sritimis, koordinuojančiomis sudėtingus emocinius atsakus. Todėl per jį tyrėjai gali paveikti plačiai paplitusius tinklus visose smegenyse.

Straipsnyje, paskelbtame „Journal of Clinical Investigation“, rašoma, kad juostinio vingio stimuliavimas iš karto sukėlė džiaugsmingą pacientės elgesį, šypseną ir juoką. Ji pati tokią teigiamą emocinę patirtį apibūdino kaip dar niekada nejaustą malonumą ir atsipalaidavimą. Nevalingas noras juoktis, kilęs vos pradėjus stimuliavimą, per kelias sekundes peraugo į malonią atsipalaidavimo būseną.

Kad ištirtų pacientės nuotaikas ir mąstymo procesus, mokslininkai atliko tam tikrus testus. Ji turėjo apibūdinti matomus žmonių veidus kaip laimingus, liūdnus ar neutralius. Dėl juostinio vingio stimuliavimo visi veidai moteriai atrodė laimingesni. Žinoma, kad šis poveikis, vadinamas afektiniu šališkumu, atitinka depresinių simptomų sumažėjimą, todėl juostinio vingio stimuliavimas gali būti naudingas gydant depresiją.

Saugiau ir patikimiau

Kiti du pacientai, kuriems buvo atliktas juostinio vingio stimuliavimas ir elgsenos testavimas, nepatyrė operacijos epilepsijai gydyti. Per procedūrą jie abu taip pat šypsojosi ir sakė, kad yra pakiliai nusiteikę, nejaučia skausmo. Mokslininkai mano, jog juostinio vingio stimuliavimas gali būti taikomas smegenų auglių, epilepsijos chirurgijai.

„Galėtume saugiau pašalinti patologinius audinius, nepažeisdami audinių, koduojančių tokias svarbias žmogaus funkcijas kaip kalba, emocijos ar jutimai, kurių neįmanoma vertinti, kai pacientas užmigdytas, – aiškino dr. K. Bijanki. – Nors šioje srityje būtina toliau atlikti esminius tyrimus, juostinis vingis gali tapti nauju taikiniu, skirtu nuotaikos ir skausmo sutrikimams gydyti lėtinio stimuliavimo terapija.“

Tyrimą finansavo Amerikos savižudybių prevencijos fondas, Nacionalinis mokslo pažangos centras, Nacionalinis neurologinių ligų ir insulto institutas bei Nacionalinis psichikos sveikatos institutas.