Iš žmogaus veido galima pasakyti apie gresiantį pavojų
Ar raukš­lės yra tie­siog ne­iš­ven­gia­mos dėl se­nė­ji­mo, ar ga­li sig­na­li­zuo­ti kai ką grės­min­ges­nio? Kaip ro­do šią sa­vai­tę Miun­che­ne per kas­me­ti­nį Eu­ro­pos kar­dio­lo­gų kong­re­są pri­sta­ty­ti ty­ri­mai, žmo­nėms, ku­rie tu­ri dau­giau, nei bū­din­ga jų am­žiui, gi­lių kak­tos raukš­lių, ga­li grės­ti di­des­nė ri­zi­ka mir­ti nuo šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų.

„Science Daily“ rašo, kad kaktos raukšlių įvertinimas gali būti paprastas ir nebrangus būdas identifikuoti asmenis, priklausančius didelės rizikos grupei sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.

Spėjama, kad gilios kaktos raukšlės gali būti susijusios su ateroskleroze arba arterijų sukietėjimu kaupiantis aterosklerozinėms plokštelėms.

Sprendžiant iš veido

„Jūs nematote ir nejaučiate tokių rizikos veiksnių kaip aukštas cholesterolio lygis ar didelis kraujospūdis, – sakė tyrimo autorė prof. Yolande Esquirol iš Tulūzos universiteto Prancūzijoje. – Mes ištyrėme kaktos raukšles kaip žymeklį, nes jis toks paprastas ir vizualus. Tiesiog iš asmens veido galima pasakyti apie gresiantį pavojų ir iš karto patarti, kaip sumažinti riziką.“

Tokios rekomendacijos galėtų apimti paprastus gyvenimo būdo pokyčius, pavyzdžiui, daugiau mankštintis ir sveikiau maitintis. Žinoma, jei žmogaus širdies ir kraujagyslių sistemai gresia pavojus, būtina, kaip pabrėžė dr. Y. Esquirol, patikrinti klasikinius rizikos veiksnius, tokius kaip kraujospūdis, lipidų ir gliukozės kiekis kraujyje, o kartu galima kai ką rekomenduoti ir dėl gyvenimo būdo.

Širdies ligų rizika didėja, nes žmonės senėja, tačiau gyvenimo būdas ir medicininės intervencijos gali sušvelninti pavojų. Tik derėtų gana anksti nustatyti didelės rizikos pacientus, kad dar būtų galima ką nors pakeisti.

Pasak studijos autorių, per ankstesnius tyrimus išanalizuoti skirtingi matomi senėjimo požymiai, siekiant nustatyti, ar jie gali pranašauti širdies ir kraujagyslių ligas. Pavyzdžiui, nenustatyta jokių kardiovaskulinių ligų rizikos sąsajų su raukšlelėmis aplink akis. Tačiau smulkios raukšlės prie akių yra ne tik amžiaus, bet ir veido mimikų padarinys. Aptiktas ryšys tarp vyriško nuplikimo, ausies spenelių raukšlių, ksantelazmų (riebalinių darinių vokų srityje ) ir didesnės širdies ligų rizikos, bet ne didesnės mirties nuo šių ligų rizikos.

Daugiau gilių raukšlių

Naujausios studijos autoriai 3200 suaugusių žmonių grupėje ištyrė kitą matomą amžiaus žymeklį – horizontalias kaktos raukšles, norėdami sužinoti, ar jos turi kokios nors reikšmės vertinant širdies ir kraujagyslių sistemai kylančią riziką. Pradžioje tyrimo dalyvius (visi jie buvo sveiki, 32, 42, 52 ir 62 metų) patikrino gydytojai ir įvertino balais, atsižvelgdami į kaktos raukšlių skaičių ir gilumą. Nulis reiškė, kad raukšlių nėra, o trys balai – daug gilių raukšlių.

Tiriamieji buvo stebimi 20 metų. Per tą laiką 233 tyrimo dalyviai mirė dėl įvairių priežasčių. Iš jų 15,2 proc. buvo įvertinti dviem ir trimis raukšlėtumo balais, 6,6 proc. – vienu balu, o 2,1 proc. tiriamųjų neturėjo raukšlių.

Mokslininkai nustatė, kad kaktos raukšlės susijusios su didesne mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Tyrimo dalyvių, kurie buvo įvertinti dviem ir trimis raukšlių balais, ji buvo beveik 10 kartų didesnė, palyginti su žmonėmis, kurie neturėjo raukšlių, atmetus tokius veiksnius kaip amžius, lytis, išsilavinimas, rūkymas, kraujospūdis, širdies susitraukimų dažnis, diabetas ir lipidų lygis.

„Kuo didesnis raukšlėtumo rodiklis, tuo didesnė mirties nuo kardiovaskulinių ligų rizika“, – aiškino dr. Y. Esquirol.

Sąsajos su ateroskleroze

Iš gilių kaktos raukšlių spręsti apie širdies ir kraujagyslių sistemai iškilusią riziką nėra geresnis metodas nei dabar taikomi, pavyzdžiui, kraujospūdžio ir lipidų tyrimai, bet jis gali iš karto parodyti problemą.

Tyrėjai dar nežino tokių sąsajų priežasties, tačiau jos išliko net tada, kai buvo įtrauktas ir toks veiksnys kaip darbo krūvis. Spėjama, gilios kaktos raukšlės gali būti susijusios su ateroskleroze arba arterijų sukietėjimu kaupiantis aterosklerozinėms plokštelėms. Aterosklerozė yra pagrindinis širdies ir kraujagyslių sutrikimų veiksnys.

Kolageno baltymų pokyčiai ir oksidacinis stresas turi, atrodo, įtakos ir aterosklerozei, ir raukšlėms. Be to, kaktos kraujagyslės yra tokios smulkios, kad gali būti jautresnės aterosklerozinių plokštelių kaupimuisi, o tai reiškia, kad raukšlės gali būti vienas ankstyvaus kraujagyslių senėjimo požymių.

„Kaktos raukšlės gali būti aterosklerozės žymeklis, – sakė dr. Y. Esquirol.– Pirmą kartą nustatytas ryšys tarp kardiovaskulinių ligų ir kaktos raukšlių, todėl išvadas dar reikia patvirtinti būsimuose tyrimuose. Tačiau ši praktika jau gali būti taikoma gydytojų kabinetuose ir klinikose. Ji nieko nekainuoja ir nėra jokios rizikos.“

Puslapį parengė Milda KNIEŽAITĖ