Ir nedidelis šaltis griebia už nosies
Ne­rei­kia net di­de­lių spei­gų – vos ke­le­to laips­nių šal­tis ir žvar­bus vė­jas per pus­va­lan­dį ga­li pri­da­ry­ti vai­kui daug ža­los. Daž­niau­siai nu­šą­la at­vi­ros kū­no vie­tos: no­sy­tė, skruos­tai, ran­kos, kar­tais – ko­jos. Kon­sul­tuo­ja vai­kų or­to­pe­dė trau­ma­to­lo­gė Vi­ta­li­ja Pa­če­ka­jū­tė.

Mažas vaikas pats nemokės pasakyti, kad jam šąla tam tikros kūno vietos. Stebėkite, kokia vaiko veiduko spalva. Jei ji pasidarė neįprastai raudona su melsvu atspalviu, kuo skubiau eikite į patalpą. Kartais raudonose odos vietose matyti baltų salelių. Tai rodo, jog šaltis užspaudė arterines ir venines kraujagysles, todėl kraujas nebemaitina audinių. Kartais gali atsirasti ir pūslelių. Tai jau II laipsnio nušalimas, dėl to būtinai turite kreiptis į gydytoją. Jei pūslelių nėra, pakaks skubios mamos pagalbos.

5 pirmosios pagalbos žingsniai

Pagrindinė taisyklė – kuo skubiau nutraukite šalčio poveikį. Jei su vaiku esate toli nuo namų, sušilti bėkite į parduotuvę ar kitą visuomeninę patalpą.

Nušalusios vietos nemasažuokite ir nelieskite. Nė nekalbame apie prietarą, kad reikia trinti sniegu – tai visiškai netinkamas ir pavojingas būdas, galintis dar labiau pažeisti odą. Švelniai glostyti galėsite tik kūnui visiškai atšilus, po vienos ar dviejų parų.

Duokite vaikui atsigerti ko nors šilto. Mažyliams tai gali būti stiklinė šilto pieno ar saldžios arbatėlės. Gėrimas neturi būti karštas.

Jei nušalo rankos ir kojos, palaukite, kol šiltoje patalpoje jos „atitirps“. Kai lankstant pirštų nebeskaudės, tik tada galite daryti šiltas voneles rankoms ir kojoms. Po vonelės puikiai tiks šiltos vilnonės kojinės.

Nušalusios vietos netrinkite sniegu – tai visiškai netinkamas ir pavojingas būdas, galintis dar labiau pažeisti odą.

Atėjus į kambarį, nušalusi odelė gali patinti, paburkti. Jei atšylant labai skauda, duokite vaiko amžiui tinkamų vaistų nuo temperatūros ir nuo skausmo (paracetamolio, panadolio). Pakaks vienos dozės, nes toks skausmas gana greitai praeina.

Nušalusio vaiko priežiūra

Po kelių dienų nušalusios vietos pradės pleiskanoti, luptis. Joms reikės specialios priežiūros. Pažeista odelė greičiau atsinaujins, jei tepsite riebiais tepalais.

Atminkite, kad nušalęs vaikas liks jautrus šalčiui visą šaltąjį sezoną. Jei nušalimas buvo didesnis negu I laipsnio, gali likti jautrus šalčiui net kelerius metus. Tokio vaiko nepatartina vesti į lauką esant vėjuotam ar šaltam orui, jį reikėtų šiltai aprengti, o prieš einant į lauką būtinai patepti apsauginiu tepalu nuo šalčio. Instrukcijoje rasite parašyta, kad tepalu tepti vaiką reikia bent prieš pusvalandį. Kol eisite į lauką, apsauginis tepalas įsigers į odelę ir geriau saugos nuo šalčio.

Parengta bendradarbiaujant su „Mamos žurnalu“