Gydytis dantų – į Baltarusiją
Už­sie­ny­je dir­ban­tys lie­tu­viai į tė­vy­nę daž­nai grįž­ta gy­dy­tis. Ypač tie, ku­riems rei­ka­lin­ga odon­to­lo­gų pa­gal­ba. O Lie­tu­vos gy­ven­to­jai vis daž­niau gy­dy­tis dan­tų vyks­ta į Bal­ta­ru­si­ją.

Jie teigia, kad Lietuvoje odontologų paslaugų kainos yra per didelės. Tačiau į kitų šalių gydymo įstaigas vykstama ne tik taisytis dantų. Mūsų šalies gyventojai vis dažnesni svečiai ir užsienio sanatorijose. Medicininio turizmo kelionių organizatoriai tikina, kad tuo stebėtis nereikia.

Kur kas pigiau

Alytiškė Irena (pavardė redakcijai žinoma) „Lietuvos žinioms“ pasakojo, kad jeigu ne Gardino odontologai, ji ir dabar būtų be kai kurių dantų. Prieš kiek daugiau nei metus sukrapštyti keturių dantų implantams jai reikėjo daugiau kaip tūkstančio eurų. Baltarusijoje paslaugos kainavo kone perpus pigiau. „Tai, kad man reikia implantuoti dantis, gydytojai jau seniai buvo pasakę. Tačiau žinodama mūsų odontologijos klinikų kainas, vizitą pas odontologą atidėliojau. Skirti per tūkstantį eurų iš šeimos biudžeto dantims buvo pernelyg didelė prabanga“, – pasakojo moteris.

Išgirdusi, jog viena Alytaus turizmo firma veža alytiškius taisytis dantų į Gardiną, ryžosi tuo pasinaudoti. Iš pradžių važiavo apsižiūrėti – tai buvo pradinis apsilankymas. Jo metu ir sutarė, kada odontologai jai galės tvarkyti dantis, kiek tai užtruks ir kiek kainuos. Pasiūlyta beveik 500 eurų kaina alytiškę tenkino. Tiesa, kitus kartus į Gardiną ji važiavo jau ne su turizmo firma, o savarankiškai, asmeniniu automobiliu. „Manau, kad man buvo suteiktos kokybiškos paslaugos. Atliktu darbu ir aptarnavimu nesiskundžiu“, – kalbėjo Irena.

Tiesa, ji pridūrė, kad domėdamasi Gardino odontologų paslaugomis girdėjo ir nekokių atsiliepimų apie Baltarusijos medikų siūlomas paslaugas. Esą kelios moterys buvo labai nusivylusios, nes vienos Gardino klinikos įranga buvo pasenusi, gydytoja net neturėjo vaistų nuo skausmo, bet už plombas ėmė beveik tiek pat, kiek tenka mokėti ir Alytuje – po 25 eurus.

Lietuvius lenkia lenkai

Gydytis dantų į Gardiną dažniausiai važiuoja Pietų Lietuvos gyventojai. Vilniaus krašto žmonės dažniau vyksta į Minską.

Alytaus turizmo firmų pavyzdžiu organizuoti norinčiųjų gydytis dantis keliones į Gardiną pasekė Marijampolės kelionių organizatorė „Jotva“. Jos direktorius Algimantas Vasiliauskas „Lietuvos žinioms“ teigė, kad jau surinkta pirma grupė, dar šį mėnesį važiuosianti į Baltarusiją mažuoju autobusu. Kartu vyks ir pats A. Vasiliauskas, taip pat taisytis dantų. „Noriu išbandyti, kaip Gardino odontologai taiso dantis, kiek tai kainuoja, kokia kokybė“, – sakė bendrovės direktorius. Anot jo, pagal pateiktus oficialius įkainius dantų gydymo, protezavimo ar kitos paslaugos Gardine yra beveik perpus pigesnės nei Marijampolėje.

Pasak pašnekovo, prieš organizuodamas tokią kelionę jis apsilankė keliose Gardino odontologijos klinikose ir susitarė dėl marijampoliečių priėmimo. „Sutarėme, kad mūsų atvežtus žmones priims kai kurios privačios klinikos, kurios technine įranga nenusileidžia Lietuvoje esančioms klinikoms“, – tikino A. Vasiliauskas. Lankantis Gardine jam teko apsilankyti ir kai kuriose valstybinėse klinikose. Jos, deja, kiek nuvylė, nes vis dar „kvepia“ sovietmečiu.

A. Vasiliausko teigimu, norinčių gydytis Lietuvos gyventojų laukia ne tik Baltarusijos odontologijos klinikos, bet ir įvairios sanatorijos. Patrauklios ir Ukrainos Truskaveco miesto sanatorijos. Jų techninis lygis esą beveik niekuo nenusileidžia Lietuvos sanatorijoms, gal tik maistas ir aptarnavimo kultūra kiek kitokie. Tačiau esminis skirtumas – beveik perpus mažesnės kainos. „Šias sanatorijas, kaip ir Gardino odontologijos klinikas, jau yra atradę lenkai, jie ten važiuoja masiškai. Lietuviai galėtų pasekti lenkų pavyzdžiu“, – kalbėjo A. Vasiliauskas.

Lemia ne tik kainos

Nacionalinio turizmo verslo asociacijos prezidentė Žydrė Gavelienė „Lietuvos žinioms“ teigė, jog vargu ar reikėtų stebėtis tuo, kad vis daugiau Lietuvos gyventojų gydytis dantų ar gauti kitokių medicinos paslaugų važiuoja į Baltarusiją ar Ukrainą. Medicininis turizmas paplitęs visame pasaulyje.

„Tokios šalys kaip, pavyzdžiui, Turkija, Malaizija nemažai investuoja į medicininio turizmo plėtrą. Tai ne tik naudinga biudžetui, bet ir leidžia išsaugoti šalies talentus“, – aiškino Ž. Gavelienė.

Jos tikinimu, išvykstamojo medicininio turizmo plėtrą skatina svetur siūlomos kainos ir tai, kad Lietuvoje tam tikrų medicinos paslaugų reikia palaukti. „Gaila, kad niekas neskaičiuoja, kiek dėl išvykstamojo medicininio turizmo Lietuva praranda pinigų, nevertina, kokia konkurencija sudaroma Lietuvos sveikatos paslaugas siūlančioms įstaigoms“, – apgailestavo Nacionalinio turizmo verslo asociacijos prezidentė.