Dvylika šalčio naudos sveikatai aspektų
Šal­čio pro­ce­dū­ros – nuo šal­to du­šo iki krio­te­ra­pi­jos ka­me­rų – da­bar la­bai ma­din­gos tarp svei­ką gy­ven­se­ną pa­si­rin­ku­sių žmo­nių. Iš ti­krų­jų to­kia pa­pras­ta pra­kti­ka ga­li su­stip­rin­ti ne­rvų sis­te­mą, slo­pin­ti už­de­gi­mą ir ska­tin­ti il­gaam­žiš­ku­mą.

Kaip rašo internetinis sveikatos žurnalas „Selfhacked“, šalčio nauda pagrįsta moksliniais tyrimais. Tačiau norint atsiduoti šalčiui, reikia gerai išmanyti jo galią.

Šalčio terapija nėra naujas išradimas. Ji – vienas pirmųjų gydymo būdų, ne kartą minimas ir „Edwino Smitho papiruse“ (3500 m. pr. Kr.), seniausiame medicinos traktate, pavadintame 1862 metais jį įsigijusio prekiautojo vardu.

Tačiau iki pat praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pabaigos šalčio poveikis buvo beveik nepripažintas šiuolaikinės alopatinės medicinos – įprastinio gydymo, kai organizmas veikiamas priešingai negu liga. Visai neseniai šalčio terapija pradėta dažniau taikyti užkertant kelią įvairiems neurologiniams sutrikimams arba juos sušvelninant. Vis dėlto daugybė šalčio terapijos privalumų tradicinės sveikatos priežiūros specialistų nėra deramai įvertinti.

Degina riebalus

Vadinamieji rudieji riebaliniai audiniai, skirtingai nei baltieji, tausojantys energiją, aktyviai degina kalorijas. Tyrimai rodo, kad šaltis didina rudųjų riebalinių audinių aktyvumą, dėl to padidėja kalorijų sąnaudos. Mokslininkų manymu, dažnas šalčio poveikis gali būti tinkamas ir ekonomiškas būdas kovoti su dabartine nutukimo epidemija.

Rudųjų riebalų trūkumas siejamas su nutukimu. Šaltis pagreitina termogenezę. Organizmas sparčiau degina kalorijas, išskirdamas šilumą, būtiną tinkamai funkcionuoti organams.

Slopina uždegimą

Šaltis skatina adiponektino gamybą. Šis baltymas padeda užkirsti kelią uždegimui. Tyrimais nustatyta, kad fiziniai pratimai šaltame ore sumažina uždegimo atsaką, pastebėtą įprastos temperatūros aplinkoje. Tačiau taip pat atskleista, kad labai svarbu saikas. Per ilgai mankštinantis šaltyje uždegimo atsakas gali sustiprėti.

Pailgina gyvenimo trukmę

Tyrimų duomenimis, musės, laikytos 21 laipsnio Celsijaus aplinkoje, gyveno dvigubai ilgiau nei 27 laipsnių temperatūroje. Penkiais laipsniais žemesnė temperatūra 75 proc. pailgino ir kirmėlių gyvenimo trukmę. Daugybė vabzdžių tyrimų taip pat patvirtino žemesnės temperatūros ir ilgesnės gyvenimo trukmės sąsajas.

Pirmiausia namie sumažinkite centrinį šildymą ir pradėkite rengtis kuo ploniau. Pereikite prie šalto dušo, o apsipratę galite būti pasirengę šaltoms vonioms.

Žuvys, atrodo, irgi gyvena ilgiau žemesnėje temperatūroje. Pavyzdžiui, vienas tyrimas parodė, kad šešiais laipsniais žemesnė temperatūra padidino vidutinę žuvų gyvenimo trukmę 75 procentais.

1986 metais atlikto tyrimo duomenimis, laboratorinės žiurkės, laikytos sekliame, šaltame vandenyje keturias valandas per dieną, sudegino tiek daug kalorijų, kad ėdė 50 proc. daugiau nei kontrolinės žiurkės. Šalčio veikiamos žiurkės svėrė mažiau nei kontrolinės ir gyveno 10 proc. ilgiau. Tai prieštarauja vyraujančiam požiūriui, kad padidėjęs kalorijų vartojimas trumpina gyvenimo trukmę.

Per kitą tyrimą sumažinus pelių kūno temperatūrą (patinų – 0,3, patelių – 0,34 laipsnio), jų vidutinė gyvenimo trukmė atitinkamai pailgėjo 12 ir 20 procentų.

Šalčio nauda pagrįsta moksliniais tyrimais, tačiau norint atsiduoti šalčiui reikia gerai pažinti jo galią./ loveosho.com nuotrauka

Ilgaamžiškumas dėl šalčio poveikio gali būti paaiškinamas hormeze – paradoksaliu adaptacijos reiškiniu, kai gyvūnai, patyrę iš aplinkos stresą, tampa stipresni ir veiksmingesni.

Kiti tyrėjai pirmenybę teikia gyvenimo tempo hipotezei. Anot šios teorijos, žemesnė temperatūra skatina ilgaamžiškumą, sulėtindama įvairių medžiagų apykaitos procesų reakcijos greitį. Todėl susidaro mažiau šalutinių medžiagų apykaitos produktų, tokių kaip reaktyvusis deguonis.

Dar vienas paaiškinimas – ilgaamžiškumas dėl šalčio poveikio gali būti sukeltas genų, pavyzdžiui, TRPA-1 ir DAF-16, raiškos moduliacijos.

Stiprina nervų sistemą

Riebalų deginimas veikiant šalčiui yra kontroliuojamas simpatinės nervų sistemos. Žema temperatūra veikia nervų sistemą kaip lengva treniruotė – stiprinanti ir padedanti prisitaikyti.

Wimas Hoffas, dar vadinamas ledo žmogumi, parodė pasauliui, kad taikant specialius šalčio poveikio ir kvėpavimo metodus galima kontroliuoti autonominę nervų sistemą. Anksčiau manyta, kad ji negali būti sąmoningai kontroliuojama.

Skatina greitesnį gijimą

Šalčio terapija mažina kraujosruvas, patinimą, raumenų spazmus. Yra įrodymų, kad ledas ir fiziniai pratimai padeda greičiau gyti po kulkšnies patempimo ar operacijos.

Šaltis teigiamai veikia raumenų fermentus, susijusius su raumenų pažeidimu, pavyzdžiui, kreatinkinazę ir laktatdehidrogenazę. Per vieną tyrimą apžiūrėta 360 žmonių, kurie mankštinosi, važinėjo dviračiu ar bėgiojo ir vėliau arba ilsėjosi, arba palindo po šaltu dušu. 24 minučių šalto vandens procedūros padėjo išvengti raumenų skausmo po fizinių pratimų.

Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje

Dėl šalčio poveikio baltymo adiponektino koncentracija gali padidėti net 70 procentų. Tai svarbu, nes šis baltymas susijęs su gliukozės kiekio kraujyje reguliavimu, kai atsparumas insulinui yra mažas.

Šaltis gali sustiprinti organizmo reakciją į insuliną, leisdamas gliukozei greičiau pasišalinti iš kraujo. Šalta vonia yra vienas greičiausių būdų sumažinti gliukozės kiekį kraujyje ir padidinti jautrumą insulinui.

Gerina miego kokybę

Natūralūs kasdieniai temperatūros svyravimai yra svarbus miego ciklų reguliatorius. Olandijoje atliktas tyrimas parodė, kad mažindami vidutinę kūno temperatūrą tyrimo dalyviai pasiekė dvigubą atkuriamojo lėtojo miego bangą.

JAV nacionalinis miego fondas rekomenduoja išlaikyti miegamojo temperatūrą tarp 15,5 – 19,4 laipsnio Celsijaus.

Stiprina imuninę sistemą

Tyrimai parodė, kad dėl šalčio pagausėja natūralių ląstelių žudikių ir padidėja jų aktyvumas. Natūraliosios žudikės yra įgimto imuniteto dalis. Taip pat pagausėja baltųjų kraujo kūnelių ir cirkuliuojančio interleukino 6 (IL-6), dalyvaujančio perduodant imuninio atsako signalą iš vienų ląstelių į kitas.

Per vieną tyrimą apžvelgtas šešių savaičių panardinimo – kasdien po vieną valandą į 14 laipsnių Celsijaus temperatūros vandenį – poveikis imuninei sistemai. Tyrimo dalyviams pagausėjo IL-6, baltymų CD3, CD4, CD8, aktyvintų T ir B limfocitų, o tai rodo esant aktyvesnę imuninę sistemą. Fiziniai pratimai prieš šalčio terapiją padidina jos stimuliuojantį poveikį imunitetui.

Padeda išvalyti organizmą

Vienas tyrimas parodė, kad žmonės, kurie reguliariai plaukiojo lediniame vandenyje, turėjo gana daug redukuoto glutationo, gyvybiškai svarbaus organizmo detoksikacijai antioksidanto.

Krioterapija – gydymas šalčiu – gali sustiprinti antioksidantų pozicijas, kad padėtų organizmui veiksmingiau kovoti su laisvaisiais radikalais.

Malšina skausmą

Šalčio šuorai smarkiai pagerina pacientų, kenčiančių nuo fantominių galūnių skausmo, gyvenimo kokybę. Šalčio terapija kur kas labiau malšina skausmą nei populiarūs alternatyvūs gydymo būdai.

Vien šalti kompresai gali veiksmingai mažinti skausmą, susijusį su migrenos priepuoliais.

Stiprina kaulus

Kai kurie tyrėjai teigia, kad dėl kaulų problemų, sulaukus vyresnio amžiaus, kaltas rudųjų riebalų stygius. Todėl reguliarus šalčio poveikis gali būti svarbi kaulų sveikatos palaikymo priemonė senstant.

Grūdina valią

Ši nauda nepagrįsta moksliniais tyrimais, labiau – asmenine patirtimi. Daugelis žmonių, nuolat maudydamiesi po šaltu dušu, pajunta didžiulį valios antplūdį. Niekas nenori lįsti po šaltu dušu. Tačiau, kas rytą tai darydami, pratiname ir smegenis daryti tai, ko jos nenori, jei atlygis nėra gana didelis. Tada šis požiūris perkeliamas ir į kitas gyvenimo sritis.

Rekomendacijos

Geriausia pratintis prie šalčio pamažu. Pirmiausia namie sumažinkite centrinį šildymą ir pradėkite rengtis kuo ploniau. Tačiau nepersistenkite. Tada pereikite prie šalto dušo. Apsipratę galite būti pasirengę šaltoms ir – galiausiai – ledo vonioms.

Vis populiaresnė tampa krioterapija – trumpas žemesnės nei –100 laipsnių C temperatūros poveikis. Tačiau šiuo metu nėra pakankamai įrodymų, kad jis turi pranašumų prieš tradicinius šalčio poveikio metodus.