Dovanų karštligė: kaip neperdegti
Daž­nai šei­mo­je gy­va tra­di­ci­ja do­va­no­ti do­va­nas ne tik per Ka­lė­das, bet ir dau­ge­liu ki­tų pro­gų. Vai­kai prie to pri­pra­tę, ta­čiau jie daž­nai su­sier­zi­na, jei­gu gau­tos do­va­nos ne to­kios, ko­kių ti­kė­jo­si. Šven­tė virs­ta ap­gau­tų vil­čių die­na. Jums gir­dė­ta ši min­tis?

Daugelis mamų, tėčių, senelių ir močiučių tiesiog užverčia savo atžalas dovanėlėmis – esant progai ir be jos. Tačiau toks elgesys suformuoja vartotojišką vaikų požiūrį į aplinkinius. Neretai iš tėvų tenka išgirsti: „Užtenka man pareiti į namus, kai tuoj pat išgirstu vaiko klausimą: „Ką parnešei?“ Tarsi jis ne mano parėjimu džiaugtųsi, o lauktų dar vienos duoklės.“ Ką daryti tėvams, norintiems ištaisyti šią nemalonią situaciją?

Dovanų pirkimo paslaptys

Mažiau yra daugiau. Neperlenkite lazdos įteikdami Kalėdų dovanas! Po nedidelę dovanėlę nuo kiekvieno šeimos nario arba vienos didesnės nuo visų visiškai pakanka, kad vaikas gautų savo džiaugsmo porciją.

Taupykite malonumus. Jeigu norite, kad vaikas pasidžiaugtų Kalėdų dovanomis, apribokite dovanų kiekį nešventiniu laikotarpiu. Jei imsite dovanoti dovanas kas savaitę, vaikas praras džiaugsmą. Svarbu, kad dovanos netaptų rutinos dalimi. Jei dažnai perkate tortuką gyvenimui pasaldyti, proginis tortas tiek daug džiaugsmo nesuteiks. Galbūt derėtų pagalvoti ir apie tai, jog reikia „pataupyti“ malonumus, kad galėtume tiek sau, tiek savo vaikams jų dar rasti. Mūsų laikais viskas prieinama ir įperkama daugumai, tad kartais save pristabdykite ir palikite keletą dalykų, kuriuos perkate ne šiaip sau, o tam tikra proga, kai norite pamaloninti šeimos narius.

Rūbai vaikui ne dovana. Kojinės, megztukai, suknelės ar batai vaikams kažin ar bus dovana. O ne dovana jie todėl, kad ir šiaip perkami, kai tik reikia. Drabužiai ir batai gali būti Kalėdų dovana nebent tose šeimose, kur reikia taupyti pinigus drabužėliams, kur vaikai laukia, kada tėvai jau turės pinigų ir galės nupirkti vieną ar kitą išsvajotą rūbelį.

Patys džiaukitės dovanomis. Kaip jūs patys priimate dovanas? Ar visada nuoširdžiai padėkojate dovanotojui? O gal vaikui girdint replikuojate, kad darbdavys ir vėl nupirko niekam nereikalingą daiktą, verčiau jau būtų davęs pinigais.

Mokykite dovanoti. Mokykite vaikus ne tik priimti dovanas, bet ir įteikti jas kitiems. Eilėraštis ar dainelė mielai įvertinami kaip dovanėlė iš 2–5 metukų pyplio, tačiau vyresnis vaikas jau gali ką nors pagaminti savo rankomis ir padovanoti tėvams arba giminaičiams.

Atsargiai su rankų darbo dovanomis. Vaikai mėgsta tėvų gamintas dovanas, tik būkite labai atsargūs. Jei ir šiaip mezgate megztinius, o Kalėdoms numezgėte dar vieną, pamirškite apie dovaną. Tačiau jei mama mezga kartą per penkerius metus ir padovanoja savo megztinį vaikui, jis tai įvertins.

Parengė Rita MILERIENĖ