Dirbti ar nedirbti, jei užklupo virusas
Stai­gūs tem­pe­ra­tū­ros po­ky­čiai, per­kai­tęs kū­nas iš­ėjus iš spor­to sa­lės, ne­už­riš­tas ša­li­kas – ne­bes­pė­ja­me ap­si­dai­ry­ti, kai pra­de­da­me slo­guo­ti, kos­čio­ti. Šie iš pa­žiū­ros leng­vi per­ša­li­mo simp­to­mai dirb­ti ne­truk­do, tad ir to­liau ei­na­me į dar­bą, ne­nu­tuok­da­mi, kad ga­li­me už­krės­ti ko­le­gas.

Kur ta riba, kai turėtume likti namie bei gydytis, ir kaip elgtis, jeigu aplink – sirguliuoti pradedantys kolegos? Patarimais dalijasi BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis.

Pirmieji peršalimo požymiai

Pasak vaistininko, prasidėjus ligų sezonui, pirmasis žingsnis – tai organizmo stiprinimas ir ligų prevencija. Tačiau virusas kartais pakerta ir, regis, stiprų organizmą.

Antrasis žingsnis, anot M. Lukštaraupio, yra pirmoji pagalba – pačių pirmųjų peršalimo simptomų palengvinimas ir gydymas. Trečio žingsnio – viruso gydymo – tenka imtis, jeigu liga visgi sugriebia, ir įsisergame. Vaistininkas siūlo nedelsti ir prireikus apsilankyti pas gydytoją.

Pirmuosius peršalimo simptomus atpažinti nesunku. Peršinti gerklė, varvanti nosis, čiaudulys ir skaudanti galva – visi šie požymiai įspėja, kad jus užklupo peršalimas. Nosis ir gerklė – lengviausias kelias virusams patekti į žmogaus organizmą.

„Nereikėtų laukti, greičiau pradėjus gydytis didesnė tikimybė, kad virusas nepaguldys į lovą. Net jeigu šiandien jums tik lengvai perši gerklę ar tik bėga nosis, nesiimant jokių gydymo priemonių, virusas ir toliau plis. Kitas etapas bus kosulys, kuris gali ūmėti ir sukelti jau rimtesnių negalavimų nei lengvas peršalimas“, – sako M. Lukštaraupis.

Gripo atveju jums staigiai pakils temperatūra, bus jaučiamas raumenų skausmas, vadinamasis kaulų laužymas. Vėliau gali atsirasti ir kosulys, peršinti gerklė ar bėganti nosis.

Ar eiti į darbą

Kaip pabrėžia vaistininkas, greitas ir aktyvus gyvenimo ritmas trukdo ligai pasišalinti, taip sukeldamas riziką jai progresuoti.

„Pajutus pirmuosius peršalimo ar viruso simptomus, aktyvų gyvenimo tempą reikėtų sulėtinti ir leisti organizmui kovoti su bakterijomis. Jeigu pradėjote karščiuoti, geriausia likti namie, nes taip ir sveiksite greičiau, ir virusai neplis biure. Karščiui nukritus, neskubėkite eiti į darbą, nes tikėtina, kad temperatūra gali vėl pakilti. Būdami namie, gerai vėdinkite patalpas, gerkite daug liepžiedžių, čiobrelių, aviečių lapų arbatų, pasitelkite į pagalbą medų ar vitaminą C“, – kokios pirmosios pagalbos reikėtų imtis, vardija vaistininkas.

Į gydytoją reikėtų kreiptis, jei karščiavimas trunka ilgiau nei 5 dienas, arba tuomet, kai liga progresuoja žaibiškai, tarkime, ima skaudėti ausis.

Marius Lukštaraupis: "Kaskart vėdinkite patalpas, valykite darbinių įrankių paviršių, neplautomis rankomis nelieskite veido, o čiaudėdami - užsidenkite burną alkūnės linkiu."/BENU vaistinės archyvo nuotrauka

Aplink sergantys kolegos

Dažnai nepaisydami peršalimo ar virusų simptomų, žmonės ir toliau eina į darbą, keldami riziką užsikrėsti šalia esantiems kolegoms.

„Jeigu biure matote sergančius kolegas, laikykitės atstumo, stenkitės dirbti kitoje patalpoje. Jei tokios galimybės neturite, būtinai vėdinkite patalpas, dažnai plaukite rankas, nelieskite veido. O geriausias sprendimas būtų pasikalbėti su kolega ir išleisti jį namo ilsėtis ir sveikti“, – sako specialistas.

Norėdami, kad virusai neužsibūtų darbo aplinkoje, nuolat vėdinkite patalpas, valykite darbo įrankių paviršių, neplautomis rankomis nelieskite veido: nekrapštykite nosies, netrinkite akių, o čiaudėdami – užsidenkite burną alkūnės linkiu.

Ligų prevencija

Norintiems išlikti sveikiems svarbu tinkamas poilsio ir darbo režimas, kokybiškas miegas ir maistas.

„Norėdami išvengti peršalimo ligų, savo organizmu rūpinkitės nuolatos. Vartokite pakankamai vandens, reguliariai maitinkitės, mokykitės suvaldyti stresą, nes jis silpnina organizmą ir mažina atsparumą ligoms. Suaktyvėjus ligų periodui, venkite masinio susibūrimo vietų, tinkamai apsirenkite“, – pabrėžia M. Lukštaraupis.

Jis taip pat primena, kad darbo aplinkoje svarbu turėti tradicinių priemonių, padedančių kovoti su bakterijomis, gurkšnoti šiltą vandenį, nes tokio vandens gėrimas stimuliuoja imunitetą, gerti arbatas su imbierais, medumi, citrina.