Darželio naujokas tirta iš baimės
Ką tu­ri ži­no­ti tė­vai apie vai­ko adap­ta­ci­ją dar­že­ly­je, kaip jai pa­si­reng­ti, ko ti­kė­tis ir kaip kar­tu su vai­ku iš­gy­ven­ti šį lai­ko­tar­pį? Į šiuos klau­si­mus at­sa­ko ir pa­tir­ti­mi da­li­ja­si ke­lių ug­dy­mo įstai­gų va­do­vė Aud­ro­nė Kan­cė.

Kad būtų lengviau suprasti, ką jaučia vaikas pirmosiomis dienomis ir savaitėmis darželyje, pabandykite prisiminti, kaip jūs jautėtės pirmąją savo darbo dieną pastarojoje darbovietėje? Nors tuomet jau turėjote prisitaikymo naujoje vietoje patirties, žinojote, ko tikėtis, į naują darbą atėjote tikėdamas savo jėgomis, – vis tiek jautėte stresą. Tai normalu.

Audronė Kancė: „Jei jau nutarėte leisti vaiką į darželį, sprendimas turi būti tvirtas ir neatšaukiamas.“

Pateiksiu požymius, kaip paprastai jaučiasi suaugęs žmogus naujoje vietoje, pasikeitus jo aplinkai. Tikėtina, rasite bendrų bruožų dėl savo savijautos.

Suaugusio žmogaus adaptacija gali pasireikšti išvardytais požymiais

* Padidėja jautrumas ir emocinė reakcija. Žmogus daug skaudžiau, aštriau ir smarkiau reaguoja į dalykus, į kuriuos paprastomis aplinkybėmis gal net ir nereaguotų. Reakcija neadekvati.

* Atsiranda nesaugumo jausmas.

* Būdinga užsisklęsti savyje ir stebėti aplinką.

* Atsiranda santykio ieškojimas. Visiškai naujoje aplinkoje žmogus stengiasi ko nors įsitverti, ieško emocinio kontakto, draugiškai ir geranoriškai nusiteikusių žmonių, su kuriais galėtų užmegzti ryšį. Pasireiškia ir nesąmoningas prieraišumas prie daiktų ar reiškinių.

* Žmogus priverstinai stengiasi būti savo vietoje, nors iš tiesų taip nesijaučia.

* Gali užklupti ligos – kaip emocinės įtampos ir persitempimo rezultatas.

Tai būdinga suaugusiems asmenims. Suaugęs žmogus tokias situacijas išgyvena periodiškai, turi patirties prisitaikyti prie kolektyvo, prie darbo, naujos gyvenamosios vietos, todėl gali joms pasiruošti.Tačiau net ir šioms sąlygoms adaptacija ne lengvesnė – ją turi tiesiog išbūti.

Kuo skiriasi suaugusiojo ir vaiko adaptacija

Pirmiausia, vaikui atsiskyrimas nuo mamos ir namų aplinkos vyksta pirmą kartą. Štai kodėl neįmanoma paruošti vaiko brolio ar sesės gimimui, ėjimui į darželį, kaip kad neįmanoma paruošti bet kokiai patirčiai, kuri atsitiks pirmą kartą jo gyvenime. Vaikas tiesiog nepajėgus įsivaizduoti tokios situacijos, kokios dar nėra patyręs.

Verbalinis vaiko rengimas darželiui (pasakojimai, kartais net agitavimas) dažniausiai yra neveiksmingas. Ir kalbama ne apie vaiko įsivaizdavimą, kaip atrodys darželis, kokie žaislai ar užsiėmimai jo lauks (tai jis gal ir galėtų įsivaizduoti), bet labiausiai apie jausmą, kurį vaikas patirs naujoje aplinkoje, likęs be tėvų. Tam vaiko parengti neįmanoma – kai tai atsitinka, vaikas turi tai išgyventi.

Antra, vaikai nesupranta savo emocijų, negali jų analizuoti ir valdyti. Visus neigiamus jausmus jie išgyvena stipriau ir stichiškiau nei suaugusieji. Labai svarbu to nepamiršti.

Kaip tinkamai pasirengti darželiui

Patirtis rodo, kad pusę vaiko adaptacijos sėkmės lemia, ar patys tėvai tinkamai buvo pasirengę naujam gyvenimo etapui. Kuo ramiau jaučiasi tėvai, tuo lengviau vaikui, tuo saugesnis jis jaučiasi sunkiu jam laikotarpiu. Bet pradėsime nuo pradžių.

Pirmas žingsnis. Tėvų motyvacija

Čia svarbūs keli dalykai: jei jau apsisprendėte leisti vaiką į darželį, sprendimas turi būti tvirtas ir neatšaukiamas. Nusiteikimas „bandau-darau“ paprastai baigiasi tėvų pralaimėjimu po pirmų savaičių, susidūrus su vaiko pasipriešinimu. Kol jausite abejonių, darželio klausimą atidėkite bent pusmečiui. Vaiko adaptacija yra skausminga patirtis, ir dėl vaiko gerovės tebūnie ji vienkartinė ir kuo lengvesnė. Po pirmos nepavykusios adaptacijos pratinti vaiką į darželį antrą kartą yra daug sunkiau, jis jau turi blogų prisiminimų ir žino, kad kovą su jumis gali laimėti.

Tinkama motyvacija vesti į darželį yra tuomet, kai tėvai tam pasiryžta ne dėl to, kad nėra kitų išeičių (reikia į darbą, neranda tinkamos auklės), bet kai stebėdami vaiką mato pasikeitimus: jam iš tiesų pradeda reikėti kitų vaikų, jo žaidimai ir bendravimas darosi sąmoningesni, vaikas pradeda kurti dialogą ir laukia grįžtamojo ryšio iš kito vaiko. Tai įvyksta apie 2,5–3 metus, kiek anksčiau, jei vaikas turi vyresnį brolį ar sesę. Tada iš tiesų jau laikas į darželį, kur vaikas mokysis bendrauti, ugdys socialinę kompetenciją. Tokia ir yra pagrindinė darželio idėja, to negali duoti nei augimas tarp brolių ir seserų, nei buvimas su močiute ar aukle. Tik susidorojęs su šiuo uždaviniu vaikas būna pasirengęs kitam žingsniui – mokyklai ir išsiugdęs pagrindines savybes, reikalingas septynmečiui. Jei jūsų motyvacija yra tokia, vadinasi, jūs teisingame kelyje, ir galime kalbėti apie antrą žingsnį.

Antras žingsnis. Darželio pasirinkimas

Pats svarbiausias kriterijus, žinoma, yra ne darželis, o auklėtojai, kurie dirbs su jūsų vaiku, tačiau pasidomėti darželiu vis dėlto verta. Sužinokite, koks bendras darželio požiūris į ugdymą, kokios pedagoginės vertybės, pagal kokią programą jis dirba. Kiekvienas darželis Lietuvoje turi parengti savo individualią programą, pagal kurią vyksta ugdymas, ir jūs turite teisę prašyti susipažinti su ja iš anksto. Praverstų susipažinti ir bent su pagrindinėmis ugdymo metodikomis, pagal kurias dirba darželiai Lietuvoje. Susidarykite nuomonę, kuri iš šių krypčių labiausiai atitinka jūsų vertybes, požiūrį į vaiką bei ugdymą.

Trečias žingsnis. Susipažinimas su auklėtojomis

Auklėtojai yra patys svarbiausi žmonės, lemiantys vaiko savijautą, ugdymo kokybę, aplinką. Kaip jausis vaikas darželyje ir kaip kokybiškai jis augs, labai mažai priklauso nuo darželio materialinės gerovės ar bazės – kokybę sukuria žmogus, kuris su vaiku būna: koks jis yra, su kokiu jausmu ir kaip dirba. Labai svarbi ne tik auklėtojo kompetencija, bet ir jo žmogiškosios savybės, gebėjimas jausti kitą žmogų, vaiką, gebėjimas priimti adekvačius situacijai sprendimus (emocinis intelektas), moralinės vertybės. Pokalbis su auklėtojomis prieš pradedant lankyti darželį yra tiesiog būtinas. Jeigu po pirmo susitikimo su auklėtojais jaučiate abejonę, geriau jau susipažinkite su kitomis grupėmis (jei tokia galimybė yra), kitu darželiu. Idealu, jeigu po pažinties galite pasakyti: „Šiam žmogui paliksiu savo vaiką visiškai ramus.“

Ketvirtas žingsnis. Nusiteikimas neigiamoms adaptacijos pasekmėms

Ruoškitės blogiausiai vaiko reakcijai į darželį.

* Vaiko elgesys gali keistis, vaikas gali tapti sunkiai sukalbamas, pradėti ožiuotis. Darželio aplinkoje vaikas susitelkia, tačiau namie išlieja visas savo neigiamas emocijas. Juk čia kartu su mama jis pagaliau gali būti savimi.

* Vaiko miegas naktį gali tapti neramus.

* Vaikas gali laikinai vėl imti šlapintis į kelnaites arba į lovą miegodamas.

* Adaptacijos laikotarpiu (ir apskritai – pirmaisiais metais) vaikai dažnai serga. Per ligą, karščiuojant organizmas pašalina visą susikaupusį stresą. Būdamas namie, vaikas atgauna tiek fizines, tiek emocines jėgas, todėl organizmas kaskart „pasiprašo“ tokių pertraukėlių. Serga vaikai ir tik dėl fiziologinių priežasčių. Atėję iš namų aplinkos, jie susiduria su daugybe skirtingų imuninių sistemų. Natūralu, kad vaikas susirenka visus virusus ir bakterijas, kol jo imuninė sistema „nesusigroja“ su grupe. Ir trečia, nuo vaiko patiriamo streso imuninė sistema apskritai tampa silpnesnė, todėl daug jautriau reaguoja į pačius menkiausius temperatūros ar virusinės, bakterinės terpės pokyčius.

Audronė Kancė: "Jei jau nutarėte leisti vaiką į darželį, sprendimas turi būti tvirtas ir neatšaukiamas."

Pasvarstykite: jeigu vaikas per metus sirgs 10–12 periodų, kas prižiūrės vaiką namie, kiek kiekvienas iš tėvų ir kaip dažnai galės turėti nedarbingumo pažymėjimą. Jei jūsų galimybės šiuo klausimu ribotos, pagalvokite, kas iš artimų šeimai žmonių (seneliai, tetos, auklės) galėtų jums padėti, susitarkite su jais. Kuo labiau būsite pasiruošę, tuo mažiau patirsite streso, tuo sklandžiau viskas vyks.

Penktas žingsnis. „Kraitelis“ darželiui

Ypač ruoštis nereikia, bet žinokite, kad žiemai vaikas turi turėti specialiai pritaikytus kiemo drabužius, kiek panašius į slidininko kostiumą: impregnuotas kelnes, striukę, batus, pirštines bei šiltą kepurę. Idealu, jei yra galimybė juos palikti per naktį džiūti darželyje, o į namus eiti vilkint sausais viršutiniais drabužiais, su kuriais ir atėjote.

Lietingu sezonu darželyje būtini guminiai batai, impregnuotos kelnės, striukė, kepurė (kai kas panašaus į aprangą žvejybai). Pasiūkite maišelį vaiko pamaininiams vidaus drabužėliams – spintelėje palikite bent po kelias poras marškinėlių, kelnaičių, kelnių, kojinių, kojinaičių, viršutinių kelnių / sijonų bei megztinių. Pavasariui ir vasarai vaikas visuomet turi turėti kepurę nuo saulės. Pasirūpinkite, kad grupėje vaikas turėtų basutes / šlepetes neslidžiu padu bei tvirtu užkulniu, taip pat šukas.

Parengta bendradarbiaujant su „Mamos žurnalu“