Dantų šepetėlių mados
Dan­tų še­pe­tė­lių įvai­ro­vė ste­bi­na. Ką rei­kia ži­no­ti per­kant, pa­ta­ria bur­nos hi­gie­nis­tė Jo­li­ta Ma­se­vič.

– Nuo kada vaikui reikia šepetėlio?

Kai kuriems vaikams nepatinka vibracija ar elektrinio šepetėlio garsas, o kitus, atvirkščiai, labai motyvuoja, kad galės valyti dantukus elektriniu šepetėliu.

– Nuo pirmojo dantuko.

– Koks jis turėtų būti?

– Šepetėlis būtinai turi būti vaikiškas! Maža galvute, minkštas, labai gerai, jeigu ant dantų šepetėlio yra indikatorius, rodantis, kiek dantų pastos dėti ant šepetėlio. Jeigu tokio nėra, tuomet reikėtų vos perbraukti šepetėliu per dantų pastą, kad tik suvilgytumėte ja šerelius.

Vaikiškų šepetėlių yra įvairių, skirtingomis galvutėmis ir šerelių skaičiumi. Šepetėlio galvutės forma – apvalus ar pailgas – neturi reikšmės. Svarbiausias patarimas renkantis – atkreipti dėmesį į nurodytą amžių ant pakuotės. Dantų šepetėlio dydis turi atitikti vaiko amžių ir rankos dydį. Šepetėlio kotelio forma turi būti patogi laikyti valantis dantukus. Išlinkimas galvutės ir kotelio jungimosi vietoje palengvina krūminių dantų paviršių valymą.

– Ką lemia šerelių kietumas?

Jolita Masevič

– Minkšti šereliai užtikrina, kad valydami dantukus nesužeisite dantenų. Šepetėlis kietais šereliais gali neigiamai veikti danties emalį, jeigu labai jį spausime. Vaikams rekomenduojama rinktis minkštus šepetėlius. Šepetėliai kietesniais šereliais skirti suaugusiesiems.

– Ar geriau didelė galvutė, ar maža?

– Prekyboje galite pamatyti šepetėlių ir labai mažomis, ir labai didelėmis galvutėmis, kurių šereliai užima didelį plotą. Dažniausiai rekomenduoju rinktis mažesnes galvutes.

– Rankinis šepetėlis ar elektrinis?

– Kuris šių šepetėlių geresnis, daug mokslinių tyrimų nėra atlikta. Svarbiausia, kad vaikas išsivalytų dantukus ryte ir vakare. Kai kurie tėveliai nuperka ir mechaninį, ir elektrinį šepetėlius, tuomet ryte valosi paprastu, vakare – elektriniu. Rūpinantis dantų higiena, labai daug lemia motyvacija. Kai kuriems vaikams nepatinka vibracija ar elektrinio šepetėlio garsas, o kitus, atvirkščiai, labai motyvuoja, kad galės valyti dantukus elektriniu šepetėliu. Tad kokį šepetėlį rinktis, – šeimos reikalas. Tik svarbu – ar tai būtų elektrinis, ar paprastas šepetėlis – jo nespausti stipriai ir laiku keisti galvutę.

Valymo trukmė nepriklauso nuo to, koks šepetėlis. Dantukus rekomenduojama valyti 2–3 minutes tiek elektriniu, tiek paprastu šepetėliu. Perkant elektrinį šepetėlį, būtina atkreipti dėmesį į gamintojo rekomendacijas.

Dar svarbu šepetėlį po valymo gerai išplauti tekančiu vandeniu ir laikyti sausai. Keisti reikėtų kas 3 mėnesius arba kai pastebite, kad šereliai tarsi išsiskečia į šonus.

Parengta bendradarbiaujant su „Mamos žurnalu“