Žūtbūtinė TS-LKD kova baigta: laimėjo Ingrida Šimonytė
Sa­vait­ga­lį vy­kę Tė­vy­nės są­jun­gos-Lie­tu­vos krikš­čio­nių de­mo­kra­tų (TS-LKD) pir­mi­niai kan­di­da­to į pre­zi­den­tus rin­ki­mai bai­gė­si. Sek­ma­die­nio va­ka­rą, su­skai­čia­vus bal­sus, pa­aiš­kė­jo, kad kon­ser­va­to­rių kan­di­da­te į ša­lies va­do­vus ta­po bu­vu­si fi­nan­sų mi­nis­trė, par­la­men­ta­rė Ing­ri­da Ši­mo­ny­tė, rin­ki­muo­se nu­ga­lė­ju­si dip­lo­ma­tą Vy­gau­dą Ušac­ką.

TS-LKD skelbia, kad pirmą kartą vykusiuose vidiniuose partijos kandidato į prezidentus rinkimuose balsuoti užsiregistravo per 33 tūkst. žmonių.

Pirmąją balsavimo dieną, šeštadienį, iš viso balsavo 10 142 iš 33 339 rinkėjų. Tai yra 30,42 proc. nuo visų rinkimų teisę turinčių asmenų. Partijos narių balsavo 3816 iš 15 080 (25,31 proc.), ne partijos narių – 6326 iš 18 259 (34,65 proc.) asmenų.

Apie 18.45 val. paskelbus pirmuosius balsavimo rezultatus, paaiškėjo, kad rinkimuose pirmauja I. Šimonytė. Ji gavo 489 balsus, V. Ušackas – 143.

19.00 val. pirmoje vietoje stipriai atsiplėšusi buvo I. Šimonytė. Ji surinko 1398 balsus, o tai – beveik 79 proc. visų suskaičiuotų balsų. V. Ušackas buvo surinkęs 384 balsus.

19.10 val. Dar stipriau nuo savo priešininkp atsiplėšė I. Šimonytė. Ji jau buvo surinkusi 2743 balsus, o V. Ušackas dar neperkopė nė tūkstančio balsų ribos (972 balsai).

19.15 val. I. Šimonytė daugiau nei dvigubai lenkė V. Ušacką. Seimo narė buvo surinkusi 3801 balsą, o V. Ušackas – 1663 balsus.

19.40 val. I. Šimonytė buvo surinkusi 5756 balsus, o V. Ušackas – 2544 balsus. V. Ušackas I. Šimonytę aplenkė tik Radviliškyje, Skuode, Ukmergėje, Utenoje.

20 val. atnaujinus rezultatus, I. Šimonytė buvo surinkusi 8297 balsus (72,38 proc.), o V. Ušackas – 3166 (27,62 proc.).

20.20 val. jau buvo suskaičiuoti ir sostinės balsai. Ten daugiau nei 90 proc. rinkėjų savo balsą atidavė I. Šimonytė surinko 15785 balsus (79,45 proc.), o V. Ušackas – 4083 (20,55 proc.).

Sekmadienio vakarą konservatoriai laukti pirminių partijos kandidato į prezidentus rinkimų rezultatų susirinko į viešbutį „Amberton“. Stebėti rezultatų paskelbimo atvyko partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis su žmona Austėja Landsbergiene, parlamentarai Žygimantas Pavilionis, Arvydas Anušauskas, Laurynas Kasčiūnas, kiti TS-LKD nariai. Kiek vėliau atvyko ir I. Šimonytė, V. Ušackas.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos spaudos konferencijoje bus aptarti pirminių rinkimų rezultatai. Dalyvauja konservatorių Centrinės rinkimų komisijos pirmininkas Arvydas Anušauskas ir partijos vykdomoji sekretorė Aistė Gedvilienė.

Pasveikino su pergale

I. Šimonytė, paaiškėjus daliai rinkimų rezultatų, apie pergalę kalbėti dar neskubėjo.

„Laukiame skaičių, žinosime rezultatus, tada spręsime, kaip toliau gyvensime. Kaip ir nacionaliniuose rinkimuose, tendencija yra ta pati – pirmiausiai ateina tos vietos, kur yra nesunku skaičiuoti (…), bet vis tiek daugiausiai žmonių balsavo Vilniuje ir, aišku, įdomu, kaip atrodo Vilniaus rezultatas ir jis gali daug ką nulemti į vieną ar į kitą pusę. Nesu tas žmogus, kuris labai anksti pradeda džiaugtis ar liūdėti. Mėgstu faktus, turėsime faktus ir tada vertinsime“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Tuo metu V. Ušackas pasveikino ją su pergale.

„Atvykau pasveikinti Ingridą su pergale. Manau, kad tai yra pergalė visų mūsų – partijos ir bendruomenės. Manau, kad prisidėjau tam, kad išryškinti ir turėti visapusišką diskusiją apie vertybes, apie Lietuvos valstybės viziją. O ką rodo rezultatai? Tendenciją, kad Ingrida laimi, su tuo ją ir sveikinu“, – kalbėjo V. Ušackas.

Diplomatas taip pat dėkojo savo rėmėjams, TS-LKD pirmininkui G. Landsbergiui už surengtas pirminius partijos kandidato į prezidentus rinkimus. V. Ušackas teigė tikintis, kad I. Šimonytė laimės prezidento rinkimus ir patikino pats nedalyvausiantis šalies vadovo rinkimuose.

„Ne, neisiu. Sakiau, kad eisiu į rinkimus tik tuo atveju, jei laimėsiu pirminius rinkimus. Esu nuoseklus komandos narys. Kuo galėsiu – jei prašys Ingrida – tuo prisidėsiu“, – dėstė V. Ušackas.

Politikas nepanoro atsakyti į klausimą, ar vidiniai partijos rinkimai buvo skaidrūs. „Čia jums spręsti“, – sakė V. Ušackas.

Į „Amberton“ viešbutį atvyko ir TS-LKD garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis. Pasveikinęs I. Šimonytę su pergale V. Landsbergis žurnalistams teigė, kad vidiniai partijos rinkimai tapo proveržiu į naujesnius demokratijos laikus Lietuvoje.

„Nebuvome visai tikri, kaip žmonės reaguos, ar supras, kad čia yra proga ir reikmė parodyti savo pilietinę poziciją, nors tik partijos ribose, bet vis tiek poziciją. O tai yra viena iš svarbiųjų Tėvynės sąjungos misijų – žadinti visuomenės pilietiškumą ir dalyvavimą svarbiuose šaliai renginiuose. Nestovėti nuošalyje, tik pakaušį krapštant, ir laukiant, kuo baigsis kažkieno reikalai. Tai yra mūsų visų reikalai. Bet reikia dar pažadinti tą sąmonę“, – kalbėjo V. Landsbergis.