Žalioji Vilniaus vizija
Pa­si­ry­žu­sių var­žy­tis dėl sos­ti­nės me­ro kė­dės kas­dien vis dau­giau. Va­kar apie sa­vo rin­ki­mų pla­nus pra­ne­šė Lie­tu­vos ža­lių­jų par­ti­jos (LŽP) pir­mi­nin­kas Re­mi­gi­jus La­pins­kas.

Likus kiek daugiau nei trims mėnesiams iki savivaldybių tarybų bei tiesioginių merų rinkimų į Vilniaus merus oficialiai yra nusitaikę šeši kandidatai. Neabejojama, kad jų bus ir daugiau. Partijos remiamo kandidato kol kas neįvardijo valdantieji „valstiečiai“, savo ketinimų dar neatskleidė ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) vairininkas Artūras Zuokas.

2015-ųjų rinkimuose dėl sostinės mero posto varžėsi 12 asmenų, du jų – dabartinis meras buvęs liberalas Remigijus Šimašius ir vicemeras socialdemokratas Gintautas Paluckas laimę mėgins ir šiuose rinkimuose.

Darnių sprendimų sostinė

Rinkimų programą vakar pristatęs R. Lapinskas akcentavo keturias pagrindines veiklos kryptis, kurios, jo akimis, padėtų Vilniaus gyventojams įgyti didesnę sprendžiamąją galią, sukurtų draugišką aplinką, o miestas taptų patogus gyventi ir labiau atsivertų pasauliui. Jis žadėjo įteisinti kūrybines vilniečių galias skatinantį valdžios požiūrį.

„Vilnius yra mūsų visų miestas, tad kurkime mums patiems draugišką Vilnių. Koks jis turėtų būti? Saugus, žalias, sveikas, gyvybingas, klestintis. Vilnius turi tapti darnių sprendimų sostine, joje ekonominiai, infrastruktūros bei verslo interesai dera su gyventojų ir bendruomenių poreikiais, kurie įgyvendinami puoselėjant aplinką“, – teigė R. Lapinskas. Kandidato vizija – saugaus ir išmanaus miesto, kur išvystyta viešojo interneto, vaizdo stebėjimo, gatvių ir pastatų apšvietimo sistema, kūrimas, efektyvesnių viešųjų paslaugų užtikrinimas, biurokratinės naštos mažinimas, taip pat ir pagarba žmogaus teisėms bei lyčių lygybei, gyvūnų gerovės puoselėjimas.

Patogų miestą politikas žada kurti spręsdamas automobilių spūsčių problemą. Prie to prisidėtų ir pakeistas savivaldybės padalinių darbo laikas. „Skatinsime sveikatinimo politikos stiprinimą ugdymo ir švietimo įstaigose, plėsdami nemokamų fizinio lavinimo užsiėmimų pasiūlą. Didindami treniruoklių, bėgimo ir pasivaikščiojimo takų tinklą, sudarysime sąlygas sveikai leisti laiką miesto erdvėse“, – programines nuostatas dėstė R. Lapinskas. Kandidatas sakė matantis poreikį gerinti sostinėje sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, didinti jų prieinamumą, stiprinti švietimo politiką, sudaryti tinkamas sąlygas verslo plėtrai ir darbo vietų kūrimuisi.

Klimato kaitos iššūkiai

Svarbi LŽP lyderio programos dalis skirta klimato kaitos keliamoms problemoms. Jis pateikė konkrečių pasiūlymų, kaip parengti sostinę tokiems iššūkiams. „Staigios ir stiprios liūtys, dažnėjančios karščio bangos ir sausra, nykstančios gyvūnų rūšys. Ar Vilnius pasirengęs sutikti šiuos klimato kaitos iššūkius?“ – svarstė politikas, primindamas kaskart, net ir po nedidelių liūčių, patvinstančias miesto gatves. Jis žadėjo modernizuoti lietaus nuotekų tinklus, miesto viešąsias erdves padengti vandeniui pralaidžia danga ir taip apsaugoti nuo žalos gyventojų bei sostinės turtą. R. Lapinskas taip pat akcentavo poreikį išsaugoti ir plėsti žaliąsias erdves – tai galėtų būti ir ant pastatų stogų bei sienų.

LŽP pirmininkas turi idėjų, kaip pakeisti vilniečių nepasitenkinimą keliančią dabartinę atliekų surinkimo sistemą, o vykdant aktyvesnę renovaciją, modernizuojant šilumos gamybą bei elektros tiekimą – padėti taupyti gyventojų išlaidas šildymui. „Tiesiog būtina baigti nuosavybės teisių į žemę atkūrimo procesą. Šis akmuo po kaklu neleidžia miestui turėti ilgalaikės vizijos“, – teigė kandidatas į Vilniaus merus.

Pasak R. Lapinsko, Vilnius turėtų būti pasauliui atviras miestas, tarptautinių sporto varžybų sostinė bei renginių organizavimo meka. Jis apgailestavo, kad miesto valdžia nesugeba išnaudoti Neries upės potencialo – restoranai ant vandens, erdvės performansams, ekskursijos upe bei kitokia veikla padėtų skatinti turizmą ir miestiečių verslumą. „Tvirtai tikiu, kad vilniečių sumanumas ir noras veikti, gebėjimas naudotis pasaulio patirtimi, profesionali bei atsidavusi miesto mero komanda gali duoti puikių rezultatų kuriant laisvą, žalią bei atvirą Vilnių“, – įsitikinęs R. Lapinskas.

Pažadų gausa

Priminsime, kad Liberalų sąjūdį palikęs R. Šimašius būsimuose mero rinkimuose dalyvaus remiamas visuomeninio komiteto. Politikas žadėjo įgyvendinti 12 naujų idėjų, kurios turėtų pakeisti sostinės gyvenimą. Konservatoriaus Dainiaus Kreivio vizija – miesto daugiapoliškumas ir išmanumas, socialdemokratas G. Paluckas pasiryžęs iš esmės keisti švietimo sistemą. Prie Darbo partijos (DP) vairo sugrįžęs europarlamentaras Viktoras Uspaskichas norą siekti sostinės mero kėdės deklaravo dar gegužę. Jei būtų išrinktas, už pažadų netesėjimą jis žadėjo atsakyti savo turtu.

Su visuomeniniu komitetu į sostinės merus šią savaitę pranešė kandidatuosiantis ir buvęs konservatorius, Vilniui jau vadovavęs verslininkas Vilius Navickas. „Mano ateities Vilnius – darnus, saugus, besivystantis, besiplečiantis milijoninis miestas. To pasiekti galima tik aktyviai įtraukiant bendruomenes ir žmones. Manau, kad pagrindinis turtas yra bendruomenė ir žmogus, todėl daugiausia dėmesio bus skiriama bendruomenėms, o tik po to plytoms, betonui ir geležiai“, – pristatydamas savo programą sakė V. Navickas.

Apie norą varžytis dėl Vilniaus mero kėdės yra kalbėjęs Seimo narys „valstietis“ Tomas Tomilinas, tačiau savo galutinio žodžio partija dėl jo kol kas nepareiškė.