Virginijus Sinkevičius – džokeris Vilniaus mero rinkimuose
Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gos (LVŽS) Vil­niaus sky­rius į sos­ti­nės me­ro pos­tą iš­kė­lė par­ti­jos Vil­niaus sky­riaus pir­mi­nin­ką, ūkio mi­nis­trą, par­la­men­ta­rą Vir­gi­ni­jų Sin­ke­vi­čių. Šis jau­nas po­li­ti­kas lai­ko­mas ypač pers­pek­ty­viu, o jo kan­di­da­tū­ra ga­li kel­ti rim­tą iš­šū­kį šian­dien įvar­di­ja­miems ly­de­riams dėl sos­ti­nės me­ro pos­to – Re­mi­gi­jui Ši­ma­šiui bei Ar­tū­rui Zuo­kui.

S. Skvernelis tiki pergale Vilniuje

LVŽS atstovaujantis Premjeras Saulius Skvernelis įsitikinęs, kad V. Sinkevičus gali laimėti Vilniaus mero rinkimus.

„Tai yra tikrai puikus jaunas žmogus, geriausias pavyzdys valstybei, jaunimui, ką gali padaryti vaikinas iš paprasto Šeškinės daugiabučio. Jis neturi jokių protekcijų, kabinasi į gyvenimą pats. Įgijo puikų išsilavinimą užsienyje ir ne vieną, yra baigęs užsienio universitetus, sukūręs puikią šeimą ir savo vėlgi kompetencija ir veržlumu sugebėjęs ir mane įtikinti, ir tapti mūsų kandidatu Seime. Jis savomis pastangomis laimėjo Vilniuje vienmandatę apygardą – tai yra tikrai didžiulis pasiekimas“, – pagyrų V. Sinkevičiui negailėjo premjeras.

V. Sinkevičiaus kandidatūra iš tiesų yra netikėta. Mat iš pradžių planuota, kad „valstiečiams“ atstovaus europarlamentaras Antanas Guoga. Pastarajam pasitraukus iš kandidatų sąrašo į jo vietą norėjo stoti Seimo narys Tomas Tomilinas, savivaldos rinkimams ruošęsis daugiau nei metus. Tačiau LVŽS vadovybė nusprendė, kad, nepaisant paties T. Tomilino akivaizdaus noro dalyvauti rinkimuose, šio politiko patirtis bei reitingas yra per maži. T. Tomilinui pasiūlyta dar paaugti, jo vietoje iškeliant V. Sinkevičių.

Premjeras Saulius Skvernelis mano, kad Virginijus Sinkevičius gali laimėti Vilniaus mero rinkimus./ BNS nuotrauka

Pats V. Sinkevičius teigia sutikęs kandidatuoti, nes sulaukė gyventojų paramos.

„Visą gyvenimą gyvenau Šeškinėje, rajonas nelabai pasikeitęs, net stadiono „griaučiai“ tie patys. Manau, kiekvienas Vilniaus miesto gyventojas privalo būti atstovaujamas Vilniaus miesto savivaldybėje vienodai, nesvarbu, jis gyvena senamiestyje ar miegamajame rajone“, – komentavo V. Sinkevičius.

Politiko rezultatai stebina

Vos 28 metų V. Sinkevičius dar Seimo rinkimų metu įrodė galįs varžytis net su tokiais senais ir patyrusiais politikos vilkais kaip Audronius Ažubalis, Algirdas Sysas bei Vytautas Gapšys. Jis Šeškinės vienmandatėje apygardoje pirmame ture aplenkė 9 politikus ir į antrą turą išėjo kaip konservatorių kandidato Audronio Ažubalio konkurentas. Antrame ture V. Sinkevičius konservatorių kandidatą aplenkė beveik 17 proc. balsų persvara ir užsitikrino vietą Seime.

Sėkmė rinkimuose V. Sinkevičiui užtikrino ir aukštas pareigas Vyriausybėje. Premjeras S. Skvernelis jaunam politikui pasiūlė užimti ūkio ministro postą. V. Sinkevičius tapo jauniausiu šalies ministru. Praėjus metams premjeras siūlymo anaip tol nesigaili ir džiaugiasi V. Sinkevičiaus vadovaujamos ministerijos pasiektais rezultatais.

Ūkio ministro pareigų V. Sinkevičius turėtų atsisakyti tik prieš duodamas priesaiką kaip Vilniaus miesto meras. Iki tol, net ir savivaldos rinkimų metu, trauktis iš ministerijos vadovo pareigų V. Sinkevičius neprivalo.

„Darbas ministerijoje su investicijomis, bendradarbiavimas su verslu lėmė didelį šuolį. Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „Doing Business 2019“ reitinge Lietuva iškopė į aukščiausią vietą istorijoje. Tarp 190 pasaulio valstybių Lietuva užima 14 vietą ir lenkia ne tik Latviją ir Estiją, bet ir Suomiją. Tokį rezultatą mes buvome užsibrėžę pasiekti kadencijos pabaigoje. Tai taip pat yra vienas iš ūkio ministro indėlių“, – sakė S. Skvernelis.

Koją pakišti gali žemas „valstiečių“ reitingas

Šiuo metu pagrindiniais varžovais dėl Vilniaus mero posto apklausų duomenimis įvardijami du kandidatai: dabartinis miesto vadovas R. Šimašius bei tris kadencijas mero pareigas ėjęs A. Zuokas. Tačiau stipri V. Sinkevičiaus korta mažų mažiausiai gali įnešti šiose tarsi aiškiose varžytuvėse sumaišties, o gal net išstumti vieną šių kandidatų į užribį.

Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas dr. Mažvydas Jastramskis tikina, kad V. Sinkevičius galėtų būti stiprus kandidatas į merus, jeigu jį deleguotų kita partija. Šiuo atveju „valstiečių“ mažėjantis populiarumas gali žemyn truktelėti ir paties V. Sinkevičiaus reitingą.

„Žiūrint iš partijos perspektyvos, V. Sinkevičius yra matomas žmogus, jaunas, pagal savo profilį jis yra jaunas profesionalas. Turint omenyje partijos konservatyvią poziciją, tai būtų tinkamas kandidatas. Klausimas, kiek jis gali iššokti į viršų ir maišyti kortas kitiems kandidatams. Reikia turėti omenyje, kad partija nėra paskutinėje vietoje. V. Sinkevičius yra „valstiečių“, o ne kažkieno kito kandidatas. „Valstiečių“ populiarumas šiuo metu yra sumažėjęs. Tas partijos „brand‘as“ kandidatą gali truktelėti žemyn. Todėl abejočiau, kad jis galėtų laimėti rinkimus ar bent patekti į antrą turą, nes tai yra „valstiečių“ kandidatas, o tai jį smukdys. Jeigu jis eitų nuo kitos partijos, pavyzdžiui, nuo konservatorių, tokiu atveju, aš manau, kad jis būtų labai stiprus kandidatas. Šiuo atveju partinis veiksnys jam bus nepalankus“, – nuomone dalijosi Mažvydas Jastramskis.

Dr. Mažvydo Jastramskio nuomone, Virginijus Sinkevičius Vilniaus miesto rinkimuose gali kilstelėti pačių "valstiečių" reitingą, tačiau labai rizikuoja asmenine politine karjera./ BNS nuotrauka

Panašiai „valstiečių“ kandidatą vertina ir konservatorių išrinktas atstovas į Vilniaus merus Dainius Kreivys.

„Niekam ne paslaptis, kad „valstiečiai-žalieji“ Vilniuje populiarumu girtis negali, tad nemanau, kad valdantiesiems pavyks turėti didelę frakciją ir naujoje Savivaldybės taryboje. Visgi pats V. Sinkevičius yra Ūkio ministras, jaunas politikas, žinomas žmogus, tad jo kandidatūrą vertinu rimtai. Bus įdomu su juo pasivaržyti“, – komentavo D. Kreivys

Partijos strategija gali sužlugdyti tolesnę karjerą

Patys „valstiečiai“, vertindami savo pozicijas Vilniuje nedrįsta svajoti apie pergalę savivaldos rinkimuose, tačiau puoselėja viltį turėti bet kelis narius sostinės taryboje ir galbūt net šlietis prie valdančiosios koalicijos. Šiuo atveju jie, iškeldami V. Sinkevičių kaip sąrašo vėliavą, niekuo nerizikuoja.

Pirma, jaunas ir perspektyvus politikas gali kilstelėti partijos populiarumą Vilniuje ir taip nutiesti bent keletai partijos narių kelią į Vilniaus miesto tarybą. Antra – iš pirmo žvilgsnio pats V. Sinkevičius tarsi niekuo nerizikuoja. Net jei nelaimėtų Vilniaus mero rinkimų, jis toliau galėtų dirbti ūkio ministru. Mat, anot Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkės Lauros Matjošaitytės, ūkio ministro pareigų V. Sinkevičius turėtų atsisakyti tik prieš duodamas priesaiką kaip Vilniaus miesto meras. Iki tol, net ir savivaldos rinkimų metu, trauktis iš ministerijos vadovo pareigų V. Sinkevičius neprivalo.

Trečia, kaip jau tapo įprasta Lietuvos politikoje, savivaldos rinkimais politikai naudojasi norėdami papildomai pasireklamuoti prieš artėjančius Europos parlamento rinkimus, taip užsitikrinant didesnį žinomumą rinkėjų tarpe. Pavyzdžiui, šią strategiją atvirai demonstruoja Naglis Puteikis.

Tiesa, Dr. M. Jastramskis tikina, kad nesėkmė Vilniaus mero rinkimuose V. Sinkevičiui visgi galėtų pakenkti, net jei šis ir toliau liktų vadovauti Ūkio ministerijai.

Teko girdėti, kad šiuo metu V. Sinkevičius yra minimas tarp galimų kandidatų, kurie galėtų būti premjeru.

„Yra tas garvežio efektas, kai stiprus žmogus kilsteli partijos sąrašą. Jeigu „valstiečiai“ keltų nežinomą žmogų, galbūt jų sąrašas pasimestų. Šiuo atveju jie gali gauti keletą vietų taryboje, parodys, kad yra Vilniuje ir galbūt kituose rinkimuose jie tokiu būdų truputį padidins savo populiarumą. Aišku, sunku dabar apie tai kalbėti. Tačiau ar tai nelems paties V. Sinkevičiaus kaip nacionalinio lygmens politiko etiketės smuktelėjimo? Teko girdėti, kad šiuo metu V. Sinkevičius yra minimas tarp galimų kandidatų, kurie galėtų būti premjeru. Jeigu nutiktų tokia situacija, kad V. Sinkevičius Vilniaus mero rinkimuose liktų penktoje ar šeštoje vietoje, tai galėtų labai pakenkti tolesnei jo asmeninei karjerai“, – sako Dr. M. Jastramskis.