V. P. Andriukaitis apie santykius su Rusija: „Klaidinga save izoliuoti“
Kan­di­da­tas į pre­zi­den­tus so­cial­de­mo­kra­tas eu­ro­ko­mi­sa­ras Vy­te­nis Po­vi­las And­riu­kai­tis siū­lo „išp­lės­ti po­li­ti­ką Ru­si­jos at­žvil­giu“.

„Izoliacionizmas Rusijos atžvilgiu ir perteklinė agresyvi retorika turi keistis į normalią laikyseną: aiškiai pasakyti, kur mes nesitarsim ir laikysimės kietai savo reikalavimų, o kur mes galime ieškoti sąlyčio taškų“, – pristatydamas savo rinkiminę programą sakė kandidatas.

Per pirmadienį Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje surengtą programos pristatymą V. P. Andriukaitis siūlė atskirti Rusijos prezidento Vladimiro Putino administraciją ir šios šalies žmones, verslą.

„Neabejotinai V. Putino administracija pažeidė tarptautinę teisę Maidano įvykių kontekste ir aneksavusi Krymą, už tai yra Minsko susitarimas, už tai sankcijos Rusijos administracijai, bet mes turime suvokti, kad mes negalime bausti žmonių, nes didelė dalis žmonių tokie patys žmonės kaip Lietuvoje, Baltarusijoje“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.

„Mums reikia suvokti, kad turime skirtingus aspektus, vienas aspektas – Lietuvos laikysena V. Putino administracijos atžvilgiu, antras aspektas – Lietuvos laikysena Rusijos verslo, mokslo, kultūros, žmonių, bendradarbiavimo prekybos, kitais klausimais“, – pažymėjo V. P. Andriukaitis.

Jis priminė Estijos prezidentės Kersti Kaljulaid sprendimą vykti į Maskvą. „Štai Estijos prezidentė staiga nutarė vykti į Maskvą, visi pritilo ir visi ėmė galvot, ką daryt. Tai yra labai iškalbinga, mums reikia išsivaduoti iš vieno klausimo užsienio politikos valstybės, ir išsivaduoti iš tos baimės ir sindromo, susigrąžinti kompleksinį suvokimą pasaulio, kuriame esame“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Balandžio antroje pusėje į Maskvą vykstanti K. Kaljulaid komentuodama savo vizitą pareiškė, kad jos kelionės į Rusiją ir galimo susitikimo su prezidentu V. Putinu tikslas yra bendravimo su Maskva atnaujinimas aukščiausiu politiniu lygiu.

„Būk geras, pradėk dalyvauti Europos valstybių ir vyriausybių vadovų tarybos posėdžiuose, nes po to gali būti per vėlu S. Skverneliui matuotis tą švarkelį“.

„Pagrindinis mano vizito tikslas yra bendravimo su Maskva atkūrimas aukščiausiu politiniu lygiu. Jokių kitų slaptų motyvų nėra. Mes daug kalbame apie Rusiją, bet nesikalbame su pačia Rusija. Aukščiausio lygio vizitų neturėjome pastaruosius 10 metų“, – žurnalistams penktadienį sakė K. Kaljulaid.

V. P. Andriukaičio programoje rašoma, kad „koks visavertis dialogas su Rusija gali prasidėti tik tada, jei ji pradės rodyti pagarbą tarptautinei teisei ir demokratijos vertybėms“.

„Klaidinga save izoliuoti arba vartoti agresyvią perteklinę retoriką. Palaikydami demokratijos ir žmogaus teisių šalininkus Rusijoje, taip pat turime būti pasirengę atviram ir tiesiam politiniam dialogui su šios šalies valdžia“, – rašoma programos tekste.

Anot programos, „turi išlikti pragmatiškas ekonominis bendradarbiavimas ir nusiteikimas palaikyti santykius tarp žmonių“.

Rėžė D. Grybauskaitei dėl EVT posėdžių

Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdžiuose sprendžiant ekonomikos, finansų, energetikos klausimus turi dalyvauti premjeras, pristatydamas programą sakė kandidatas į prezidentus.

„Mūsų prezidentė (Dalia Grybauskaitė – BNS) dalyvauja Europos valstybių ir vyriausybių vadovų taryboje, pabrėžiu, vyriausybių vadovų tarybos, vienvaldiškai, neleisdama ten pasirodyti jau trečiam premjerui, tuomet nesistebėkime, kad mūsų vyriausybės nesuvokia EVT vykstančių diskusijų konteksto“, – pirmadienį pristatydamas savo rinkimų programą sakė V. P. Andriukaitis.

Jis teigė, kad prezidento pareiga yra „ne tik leisti premjerui vykti į vadovų tarybas, bet ir versti jį tai daryti, kai yra šimtinė Vyriausybės kompetencija – biudžetas, finansai, krašto ūkio tvarkymas, energetika, mokesčiai“.

„Socialinės problemos, Lietuvos socialinių poreikių apgynimas, kieno čia užduotis? Premjero“, – Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje surengtame programos pristatyme teigė socialdemokratas.

Jis sakė raginęs premjerą Saulių Skvernelį dalyvauti Europos Sąjungos vadovų posėdžiuose: „Aš premjerui siūliau iš karto, kai tapo premjeru, sakiau: būk geras, pradėk dalyvauti Europos valstybių ir vyriausybių vadovų tarybos posėdžiuose, nes po to gali būti per vėlu S. Skverneliui matuotis tą švarkelį“.

Kalbėdamas apie Prezidentūros vietą šalies gyvenime jis pažymėjo jos telkiantį vaidmenį.

„Prezidentas turi būti diskusijų lyderis, jis turi būti Konstitucijos ugdytojas, vykdytojas ir garantas, jis turi mobilizuoti visus – profesines sąjungas, NVO, žmogaus teisių organizacijas, tautines bendrijas, verslo ir pramonės lyderius, savivaldybių asociacijas. Prezidentūra turi virti nuo diskusijų, ji negali būti ledo karalienės rūmais“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Vyriausioji rinkimų komisija praėjusią savaitę registravo V. P. Andriukaitį kandidatu į prezidentus.

V. P. Andriukaičio kandidatūrą iškėlė Lietuvos socialdemokratų partija. Jis šiuo metu eina eurokomisaro, atsakingo už sveikatą ir maisto saugą, pareigas.

Tai trečias kartas, kai V. P. Andriukaitis siekia prezidento posto, anksčiau jis dalyvavo 1997 ir 2002 metų šalies vadovo rinkimuose.