Su rinkimais prasidėjo ir aktyvus balsų pirkimas: balso kaina – 10 eurų
Va­kar pra­si­dė­ju­sių iš­anks­ti­nių sa­vi­val­dy­bių ta­ry­bų ir me­rų rin­ki­mų me­tu fik­suo­ti pir­mie­ji pa­žei­di­mai. Skun­dų dėl bal­sų pir­ki­mo gau­ta iš Laz­di­jų, Vil­niaus ra­jo­no, Tra­kų, Elek­trė­nų, Šven­čio­nių Ši­lu­tės ir Kai­šia­do­rių ra­jo­nų.

Dėl balsų pirkimo gauta 16 pranešimų

Visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“, dalyvaujančios rinkimų stebėjime, vadovė Marija Šaraitė tikina, kad pirmąją išankstinių rinkimų dieną gauta virš 30 pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus. Daugiausia jų yra susiję su politine agitacija. Antra grupė pažeidimų – rinkimų komisijų darbas vykdant balsavimą tiek specialiuose punktuose, tiek savivaldybėse.

„Yra tokia tendencija, kad balsavimas specialiuose punktuose vyko ne pagal grafikus. Tai yra, kad mūsų stebėtojai atvyksta į balsavimo vietą, o balsavimas jau yra įvykęs arba vyks rytoj. Toks balsavimas yra legalus, tačiau tokia tendencija negali būti ir vykti taip dažnai. Tai – neatsakingas požiūris į išankstinio balsavimo darbo organizavimą. Apie tai laišku informavome Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkę, ji tikrai bendradarbiauja ir šias pastabas perdavė visoms reikiamoms komisijoms“, – sakė M. Šaraitė.

Panaši tendencija vyksta su balsavimu namuose. Jis pradedamas rytoj, tuo tarpu „Baltosios pirštinės“ šios dienos pavakare dar neturėjo atsiųstų darbo grafikų.

„Tai kelia klausimų, ar jie tikrai sąžiningai ir skaidriai nori tuos rinkimus vykdyti. Toks rinkimų organizavimas nėra šiuolaikinis ir efektyvus“, – piktinosi M. Šaraitė.

Tuo tarpu dėl balsų pirkimo išankstinių rinkimų metu „Baltosios pirštinės“ yra gavusios 16 pranešimų.

„Daugelis nepasitvirtino dėl įrodymų trūkumo. Paskutinis ir turbūt rimčiausiais, su detalia informacija dėl galimo balsų pirkimo, užfiksuotas Vilniaus rajone, informacija perduota VRK ir policijai“, – sakė M. Šaraitė, tačiau daugiau detalių apie atvejį atsisakė suteikti.

Organizacija dėl balsų pirkimo yra gavusi pranešimų ne tik iš Vilniaus, bet ir Trakų, Kaišiadorių, Šilutės rajonų.

Balso kaina – 10 eurų

Vakar Vilniaus apskrities Vyriausiame policijos komisariate (VPK) buvo užregistruoti du galimi balsų pirkimo atvejai. Pirmasis jų – Švenčionių rajone, kur 12.20 val. į rajono savivaldybę atvyko automobilis „Volvo“, kuris atvežė balsuoti neblaivius asmenis. Apie kitą pažeidimą pranešė rinkimų komisijos Elektrėnų apygardoje narė, įtarusi, kad balsuoti atėjęs vyriškis galėjo būti papirktas.

Šiandien Vilniaus VPK gavo dar vieną pranešimą apie galimą balsų pirkimą Trakų rajone, apie kurį informavo naujienų portalas lrytas.lt. Pranešime teigiama, kad su „Narkušos“ grupuote susijęs ne kartą teistas Denisas Kulikas bei jo tėvas prie Trakų „Maximos“ ir „Iki“ parduotuvių praeiviams siūlo po 10 eurų už tai, kad balsuotų už konservatorių partijos kandidatą Joną Kietavičių.

„Tik dėl Trakų rajono policijos komisariatas atlieka ikiteisminį tyrimą, o visa kita medžiaga dar yra nagrinėjama. Paprastai kelių dienų bėgyje priimamas sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą arba atsisakyti“, – sakė Vilniaus apskrities VPK Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja.

Tiesa, pats kandidatas į Trakų rajono merus J. Kietavičius kategoriškai neigia informaciją apie galimą rinkėjų papirkinėjimą ir tai vadina oponentų paskleistu melu bei provokacija.

„Baltųjų pirštinių“ stebėtojai Trakuose taip pat užfiksavo vieną rinkėją, kuris balsavimo kabinoje įtartinai muistėsi. Kilo įtarimų, kad asmuo ketina išsinešti tuščią balsavimo biuletenį. Pažeidimui kelias buvo užkirstas.

„Tuščias biuletenis gali būti nešamas lauke laukiančiam organizatoriui, kuris biuletenyje pažymi to kandidato pavardę, kurią reikia, išreitinguoja tuos, kuriuos reikia ir tokį biuletenį jau įduoda kitam asmeniui. Šis eina balsuoti ir išneša kitą tuščią biuletenį. Kadangi dabar balsavimo kabinos atviros, tokius pažeidimus pastebėti ir jiems užkirsti kelią yra paprasčiau“, – sakė „Baltųjų pirštinių“ vadovė.

Balsų pirkimu įtarimas A. Margelis

LŽ primena, kad Lazdijų rajono policija taip pat tikrina savivaldos rinkimų stebėtojų pateiktą informaciją dėl galimo balsų pirkimo. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Liutauras Ulevičius tvirtina, kad rinkėjai galėjo būti veikiami balsuoti už dabartinį merą Artūrą Margelį ir jo rinkimų komitetą „Pirmyn!“.

Lazdijuose rinkimų stebėtojai teigia užfiksavę atvežtus itin girtus balsuotojus.

„Tuos, kuriuos atvežė, fiksavo ir LVŽS stebėtojai, užfiksuoti automobilių valstybiniai numeriai, dažnai ir žmonių vardai bei pavardės, kas vežė. Lazdijų ligoninėje, likus valandai iki balsavimo (jis vyko 13 val.) atvyko kandidatas A. Margelis su savo komanda, „perėjo per palatas“, surinko bet kokią agitacinę kitų kandidatų medžiagą, visiems įdavė savo lankstinukus ir liepė balsuoti“, – aiškino L. Ulevičius.