Socialiniuose tinkluose naujasis kandidatas į prezidentus ir kritikuojamas, ir traukiamas per dantį
Sau­lius Skver­ne­lis – švie­žiau­sias kan­di­da­tas į Lie­tu­vos pre­zi­den­tus. Mi­nis­trui pir­mi­nin­kui pa­skel­bus sa­vo spren­di­mą, iš­kel­ti sa­vo kan­di­da­tū­rą rin­ki­muo­se, pa­si­py­lė ko­men­ta­rų la­vi­na.

Panašu, kad Sauliaus Skvernelio kandidatūra abejingų nepaliko. Nuomonę apie naująjį kandidatą į Lietuvos Respublikos prezidento postą bei jo pareiškimą apie dalyvavimą rinkimuose socialiniuose tinkluose išreiškė politikai, žurnalistai bei visuomenininkai.

Saulius Skvernelis. / BNS nuotrauka

Savo „Facebook“ paskyroje prieš mėnesį darytomis įžvalgomis džiaugėsi apžvalgininkas Vladimiras Laučius, manęs, kad „valstiečių“ kandidatu į prezidentus taps Saulius Skvernelis. „Prieš mėnesį Kęstutis Girnius sakė, kad Saulius Skvernelis į prezidentus nekandidatuos. Edmundas Jakilaitis rašė, kad veikiau kandidatuos geresnius už Skvernelį šansus turėsiantis Visvaldas Matijošaitis. Aš gruodžio 19 d. straipsnyje rašiau, kad Skvernelis kandidatuos. Štai ir sulaukėme.“

Viešųjų ryšių specialistas Mykolas Katkus teigė, kad Saulius Skvernelis pasirinko labai gerą vietą paskelbti apie savo dalyvavimą rinkimuose. „Putinas, va apie 2017 kandidatavimą paskelbė susitikime su GAZ darbuotojais, amerikiečiai taip irgi mėgsta. Nausėda ar Ušackas sprendė kitus tikslus – jie savo politinį prekės ženklą tik kuriasi – svarbu, kas šalia stovi, kas zadnikas. Skverneliui, priešingai, nuo ano reikia nutolti – negi skelbsi apie tai Vyriausybėje, pramaišiui su komentarais apie Seimą, konservatorius ir Gdansko merą? Su paprastais žmonėmis, klasika.

Įdomesni kiti klausimai:

1. Kaip sureaguos reitingai? Paprastai reitingai pasiskelbus kyla, kartais net labai smarkiai (kaip pas Šimonytę, kuri matyt net nesapnavo būsianti antroje vietoje prieš pusmetį). Kita vertus, bendri premjero palankumo reitingai rodė kryptį žemyn. Įdomu – kuri tendencija stipresnė.

2. Kaip premjerui, kuris jau dvejus metus vadovauja sistemai, seksis kurti nesisteminio kandidato įvaizdį? Čia reikės gero džiudžitsu. Matyt toliau rodys, kad valstybę iš tikro valdo Prezidentė ir konservatoriai. Bet bus įdomu kiek jam tai leis daryt konkurentai.

3. Kaip premjeras dorosis su Puteikiu? Kaip dabar atrodo, pagrindinis premjero tikslas – kaip ir žadėjo Karbauskis – mobilizuot apačias, vadinasi ir tuos, kuriems nesvetimas nei Puteikis, nei Andriukaitis, nei Juozaitis, ne Paksas ir net Maldeikienė su Vacys Maslionka. Bet anie turi privalumą – jų valdžioj nėra. Čia ir bus / arba nebus / premjero bilietas į antrą turą, kuriame žaidimas jau bus visiškai kitoks.“

Konservatorė Rasa Juknevičienė teigė, kad po šiandienos „valstiečių“ lyderių pasisakymų jai tapo aišku, jog jie baiminasi Ingridos Šimonytės antrajame ture ir tai, kad valstiečių naudojama viešųjų ryšių strategija primena Kremliaus. „Jie naudoja visas paraštinės žiniasklaidos ir Kremliaus diriguojamų trolių žinutes apie neva jau paskirtus konservatorių kandidatus, apie D. Grybauskaitės įpėdinius ir kitus briedus. Todėl S. Skvernelis jau pirmuoju savo pasisakymu atsistojo į R. Pakso geležinkelio vėžę. Kur ji šiandien baigėsi, visi žinom.“

Žurnalistas, apžvalgininkas Andrius Tapinas negailėjo aštrių žodžių naujajam kandidatui ir jo požiūriui į žurnalistus: „Būsimasis prezidentas Saulius Skvernelis (iš Rusnės protokolų)

„Žiniasklaida turi būti kritiška ir aš džiaugiuosi, kad tokia yra ir žurnalistai iš didžiosios raidės. Bet yra žmonės, kurie tikrai negali vadintis žurnalistais. Ir tą aš matau, kurie (skubiai pasitikslina) vėlgi tai mano asmeninė nuomonė, dalyvauja politikoje arba dar daugiau kalbina žmones ir prašo, kad pasakytų kokį nors kompromatą arba š... atsiprašant išpiltų ant Skvernelio“

Štai taip žingsnis po žingsnio, žodis po žodžio ir pasieksim lygį, kai bus valdžios lyderis, kuris sprendžia, kas kuo gali vadintis, ką daryti ir ką kalbėti.“

Politologas Saulius Spurga atkreipė dėmesį į tai, kad neaišku, kaip naujasis kandidatas, vykdydamas rinkiminę kampaniją, vadovaus vyriausybei. „Ar galime tikėtis, kad jo sprendimai bus skirti viešajam gėriui kurti, o ne prezidentinėms ambicijoms? Tokių įtarinėjimų jis tikrai neišvengs, ir tai jau savaime trikdys Vyriausybės darbą. Naujai susikūrusi „valstiečių“ partija stokoja asmenybių, todėl neturi kito varianto, kaip siūlyti S. Skvernelį – beje, nepartinį (kiek man žinoma). Visas vyriausybės darbas praranda stabilumą. Kas dabar panorės užimti aplinkos ministro postą? Tai aiškus pavyzdys, kaip valstybė šioje situacijoje patiria žalą, o tokių pavyzdžių tikrai bus ir daugiau.“

Filosofas ir žurnalistas Paulius Gritėnas atkreipė dėmesį į tai, kad Sauliaus Skvernelio rinkiminis pažadas prasilenkia su trijų valdžių atskyrimo principu. „Bent šiek tiek išsilavinę žmonės žino šiuolaikinės demokratijos principų kūrėją Charles de Montesquieu. Jo valdžių padalijimo principas teigia, kad skirtingos funkcijos pavedamos skirtingoms valdžios institucijoms, uždraudžiant savintis svetimas funkcijas. Demokratijoje valdžios turi būti pakankamai savarankiškos, nepriklausomos, tačiau kartu ir kontroliuoti bei riboti viena kitą. Taip veikia demokratinis atsvarų mechanizmas.

Dabar įsiklausykite, ką šiandien pažadėjo premjeras Saulius Skvernelis.

Ministras pirmininkas teigė, kad sprendimą dėl kandidatavimo brandino pakankamai ilgai, o jam tapus prezidentu „visos trys valdžios dirbs ranka rankon ir labai sutelktai dėl Lietuvos žmonių“.

Išvadas pasidarome patys.“

Sauliaus Skvernelio kandidatūrą į Lietuvos prezidento postą pasveikino ir socialiniuose tinkluose žinomas fiktyvus personažas Vacys Maslionka. „Saulius Skvernelis, sveikinu Jus su pagaliau paskelbtu netikėtu sprendimu.

Ta proga įdedu grynai asociatyvinį prognozinį paveikslėlį.

Pagarbai, kandidatas į Prezidentus Vacys Maslionka.“

Štai tokiu paveikslėliu pasidalino socialinių tinklų personažas Vacys Maslioka.

Politikos apžvalgininkas Rytis Zaloga pašmaikštaudamas savo „Facebook“ paskyroje pasidalino premjero nuotrauka su prierašu „Saulius 2019 Už apačias iki dugno“.

Apie savo kandidatavimą į Lietuvos Respublikos prezidentus Saulius Skvernelis paskelbė sausio 17 dieną, ketvirtadienį, Rusnėje. Rnkimuose Saulius Skvernelis varžysis su Aušra Maldeikiene, Ingrida Šimoyte, Nagliu Puteikiu, Gitanu Nausėda, Valentinu Mazuroniu, Petru Auštrevičiumi, Arvydu Juozaičiu.

Lietuvos Rezpublikos prezidento rinkimai vyks šių metų gegužės 12 dieną.