Sėkmės atveju Zuokas siūlys Šimašiui vicemero postą
Ar­tė­jant Vil­niaus mies­to me­ro rin­ki­mų an­tra­jam tu­rui tiek da­bar­ti­nio me­ro Re­mi­gi­jaus Ši­ma­šiaus, tiek jo kon­ku­ren­to Ar­tū­ro Zuo­ko ko­man­dos dė­lio­ja ga­li­mus koa­li­ci­jų va­rian­tus Vil­niaus mies­te. Jei sos­ti­nės me­ru šį sek­ma­die­nį bu­tų iš­rink­tas A. Zuo­kas, jis ti­ki­na R. Ši­ma­šiaus frak­ci­jai pa­siū­ly­tų vi­ce­me­ro pos­tą.

A. Zuokas savo pusėn traukia konservatorius

Antrojo turo mero rinkimų A. Zuokas laukia nusiteikęs optimistiškai ir savo pergale tiki. 10 vietų taryboje užsitikrinusi A. Zuoko ir vilniečių koalicija „Laimingas Vilnius“ dėl galimybės sudaryti valdančiąją daugumą sostinėje jau yra kalbėjusi su visomis į tarybą išrinktų partijų frakcijomis, išskyrus R. Šimašiaus visuomeninį komitetą.

Kaip patikimiausius koalicijos partnerius pats A. Zuokas mato Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakciją, kuri po savivaldybių tarybų rinkimų liko trečia.

„Koalicijos galimybės su konservatoriais yra labai logiškos. Jie yra trečia frakcija savivaldybėje pagal dydį. Mūsų ir konservatorių frakcijos galėtų būti tokios koalicijos pagrindinė ašis formuojant valdančiąją daugumą. Aš manau, kad konservatorių frakcijos seniūnas Valdas Benkunskas jaučia nuoskaudą, likusią po išėjimo iš R. Šimašiaus dabartinės valdančiosios daugumos Vilniaus mieste. R. Šimašius nesąžiningai pasielgė su savo koalicijos partneriu. Tačiau pabrėžiu, kad kol kas neturime jokių konkrečių susitarimų. Realios kalbos dėl koalicijos sudarymo vyks tik po mero rinkimų antrojo turo rezultatų“, – sakė A. Zuokas.

Niekas mūsų neprašė to palaikymo, jokių kalbų nebuvo. Jokių derybų nevedame nė su viena puse. Tos kalbos – aš nežinau, su kuo jis (A. Zuokas – LŽ) kalbėjo.

Į savivaldą išrinktas Tėvynės sąjungos – krikščionių demokratų partijos Vilniaus miesto skyrių sueigos pirmininkas V. Benkunskas portalui „Alfa“ yra užsiminęs neatmetantis galimybės prisijungti prie A. Zuoko vedamos koalicijos.

Dėliodamas koalicijos mozaiką A. Zuokas svarstytų ir vicemero posto atidavimą opozicijoje likusioms frakcijoms.

„Jei galima kalbėti apie vicemero poziciją opozicijos atstovui, čia priklausys nuo valdančiosios daugumos, kaip ji susidėlios ir konkrečių derybų jau po rinkimų. Bet pavyzdžiui, jeigu R. Šimašiui skirti vicemero postą – jeigu taryba pritartų – galėčiau siūlyti“, – sakė A. Zuokas.

Tuo tarpu pats R. Šimašius konkurento pasiūlymą vertinti atsisakė, o dėl koalicijų dėlionių tepareiškė, kad visos derybos vyks nuo pirmadienio, paaiškėjus mero rinkimų rezultatams Vilniaus mieste.

V. Benkunskas apie A. Zuoką nieko nežino

Pats V. Benkunskas tikina, kad jokių nuoskaudų esamos valdžios atžvilgiu neturi. Jo tikinimu Vilniaus konservatoriai pasiruošę sudaryti koaliciją su ta frakcija, kurios kandidatas laimės mero rinkimus, nesvarbu ar tai bus R. Šimašius, ar A. Zuokas. Konservatorių tikslas po šių rinkimų – būti valdančiosios daugumos dalimi ir į bendrą programą įtraukti kuo daugiau konservatorių pažadų rinkėjams. Taip pat mato konservatorių frakcijos galimybes derėtis dėl administracijos direktoriaus posto sostinės savivaldybėje.

Šiuo metu Tėvynės sąjunga – krikščionys demokratai oficialiai neremia nė vieno iš dviejų kandidatų, kovojančių dėl Vilniaus mero posto.

„Niekas mūsų neprašė to palaikymo, jokių kalbų nebuvo. Jokių derybų nevedame nė su viena puse. Tos kalbos – aš nežinau, su kuo jis (A. Zuokas – LŽ) kalbėjo. Oficialių kalbų dėl darbų, jokių susitarimų šiandien tikrai nėra, ypač su A. Zuoku. Kai bus rezultatai – tada žiūrėsime, kiek tų koalicijos partnerių galėtų būti. Šiandien dar anksti apie tai kalbėti“, – teigė V. Benkunskas.

Politologę stebintų A. Zuoko koalicija su konservatoriais

Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė nesiryžo prognozuoti, kurio kandidato pergale pasibaigs Vilniaus mero rinkimai. tam įtakos turės persiskirstę rinkėjų balsai iš tų kandidatų, kurie į antrą turą nepateko.

Dalis partijų, kurių kandidatai iš mero posto varžybų pasitraukė, jau yra išreiškę oficialią poziciją. Pavyzdžiui, A. Zuoką remia Viktoras Uspaskichas, Ramūnas Karbauskis. Tuo tarpu, pasak R. Urbonaitės, paskutiniu metu R. Šimašių bent socialiniuose tinkluose palaiko konservatoriai.

„Taip kad, pasakyti tiksliai, kaip tie balsai persiskirstys – yra sudėtinga. Be to, neaišku, koks bus rinkėjų antrajame ture aktyvumas. Nors svarstyklės lyg ir truputį krypsta į R. Šimašiaus pusę, aš manau, kad šiandien reikia sakyti, kad šansų laimėti Vilniaus mieste vis dar turi abu kandidatai“, – mano politologė.

dar daugiau klausimų kelia galimos koalicijų dėlionės. Visgi A. Zuoko ir konservatorių jungtuvės R. Urbonaitę stebintų.

„Tarp R. Šimašiaus komandos ir konservatorių buvo pakankamai aštrių momentų. Ar dabar įvyks tas perkrovimas – sunku pasakyti. Politikoje meilė gali tiek greitai pareiti, tiek ir greitai vėl sužydėti, priklausomai nuo besikeičiančių aplinkybių. Gali būti, kad vėl reikės bendradarbiauti, nes reikės atsverti kitas besiformuojančias koalicijas. Tuo tarpu A. Zuoko ir konservatorių koalicija labai nustebintų. Kol kas rimtų argumentų tam nėra. Jeigu taip įvyktų – tai tik pasitvirtintų, kad tos vadinamosios politinės santuokos ypač savivaldoje yra sudaromos pačiais keisčiausiai būdais“, – tikino R. Urbonaitė.

Laukia sunkios derybos dėl valdžios

Į Vilniaus miesto tarybą patekę Darbo partijos bei Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicijos atstovai greičiausiai lauks mero rinkimų antrojo turo rezultatų ir jungsis prie nugalėtojų, siekdami užsitikrinti bent po vicemero postą. Vicemerų kandidatūras tarybai tvirtinti teikia meras.

Su tokia mažųjų frakcijų galima elgsena sutinka ir R. Urbonaitė. Jos nuomone, mažosios frakcijos dažnai tampa lemtingomis, užsitikrinant stiprią koaliciją mieste, todėl įgyja svarių derybinių pozicijų ir gali iškovoti net vicemero postą.

„Tiesa, valstiečiai turi kiek kitokių derybinių svertų. Jie bando pozicionuoti ir turbūt tai bus jų argumentas, kad žiūrėkite, per mus bus galima lengviau vesti tas pačias derybas ir su Vyriausybe tam tikrais svarbiais klausimais. Manau, kad jie gali šį svertą išnaudoti. Matysime, ar tai pavyks. Aš nemanau, kad derybos dėl koalicijos Vilniuje bus lengvos“, – sakė Mykolo Romerio universiteto politologė

Savivaldybių tarybų rinkimuose Vilniuje daugiausia balsų – net 17 mandatų pelnė Visuomeninis rinkimų komitetas „R. Šimašiaus komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“. Po jo iškart rikiuojasi 10 vietų taryboje užsitikrinusi A. Zuoko ir vilniečių koalicija „Laimingas Vilnius“. Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai liko treti ir šioje kadencijoje turės 9 atstovus, Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Krikščioniškų šeimų sąjunga“ – 6, Darbo partija – 5 ir pirmą kartą Vilniaus taryboje dirbsianti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga gavo 3 mandatus.