Rinkti Seimo narius – nepigus malonumas
Ar­tė­jant ru­de­niui Vy­riau­sia­jai rin­ki­mų ko­mi­si­jai (VRK) teks or­ga­ni­zuo­ti dvie­jų nau­jų Sei­mo na­rių rin­ki­mus. Skai­čiuo­ja­ma, kad jie ga­li at­siei­ti apie pu­sę mi­li­jo­no eu­rų.

Iš 14 Seimo narių, kurie šiuose savivaldos rinkimuose varžėsi dėl merų postų, gauti rinkėjų pasitikėjimo mandatą pavyko vos dviem – liberalui Vitalijui Gailiui ir „valstiečiui“ Broniui Markauskui. V. Gailius vadovaus Joniškio rajonui, B. Markauskas – Klaipėdos rajonui. Kadangi 2016 metų rudenį abu politikai į Seimą buvo išrinkti vienmandatėse apygardose, jų „įpėdinių“ parlamente teks ieškoti skelbiant naujus rinkimus. To turės imtis VRK, kai šiek tiek atsipūs po prezidento, Europos Parlamento rinkimų ir referendumų.

Skaičiuojama, kad vieni nauji Seimo nario rinkimai, kai yra rengiami du turai, kainuoja apie 350 tūkst. eurų.

Du kartai

2017 metų gegužę vienmandatėje Anykščių-Panevėžio apygardoje rinkimus laimėjo valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas Antanas Baura. Laisva vieta Seime tuomet atsirado mandato atsisakius LVŽS frakcijos atstovei Gretai Kildišienei. Per antrąjį rinkimų turą A. Baura varžėsi su Lietuvos centro partijos atstovu Kristupu Krivicku.

2018 metų gegužę rinkimus vienmandėje Zanavykų apygardoje laimėjo opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovė Irena Haase. Seimo nario vieta liko laisva, nes buvęs socialdemokratas Mindaugas Bastys atsisakė parlamentaro mandato. Sprendimą trauktis iš Seimo M. Bastys priėmė, kai per apkaltą parlamente neužteko balsų jo mandatui panaikinti. Dėl to prie Seimo net buvo surengtas tūkstantinis mitingas. Konstitucinis Teismas pripažino M. Bastį sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją, kai šis nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju.

Per naujus rinkimus I. Haase nugalėjo M. Bastį antrajame ture.

Brangiausia – kompiuterinė sistema

Zanavykų apygardoje vykusiems rinkimams Vyriausybė tuomet skyrė 352 tūkst. eurų, nors VRK prašė 362 tūkst. eurų. VRK duomenimis, brangiausiai – 221 tūkst. eurų – turėjo atsieiti rinkimų duomenų tvarkymas informacinėje sistemoje. Per 70 tūkst. eurų prašyta rinkimų komisijų darbuotojų atlyginimams, 22,8 tūkst. eurų – „Sodrai“, dar 40 tūkst. eurų turėjo kainuoti rinkimų biuletenių, įvairios informacinės medžiagos spausdinimas, agitacinės laidos ir kitkas.

Pasak buvusio ilgamečio VRK vadovo Zenono Vaigausko, paprastai didžiąja rinkimų kainoraščio dalį sudaro kompiuterizavimo išlaidos. „Tos didelės ir sudėtingos kompiuterinės sistemos, kuri privalo būti dar ir saugi, „užkūrimas“ suryja apie 60 proc. visų rinkimams skiriamų lėšų“, – „Lietuvos žinioms“ aiškino jis.

Tačiau kai sistema jau pradeda veikti, rinkimų kaina, kad ir kiek jų vienu metu vyktų, dėl šios sudėtinės dalies smarkiai nedidėja. Todėl dviejų Seimo narių rinkimai, Z. Vaigausko skaičiavimais, gali atsieiti apie 500 tūkst. eurų, o ne 700 tūkst. eurų. Jis spėjo, kad rinkimai Žiemgalos ir Gargždų apygardose, kuriose buvo išrinkti V. Gailius bei B. Markauskas, bus rengiami rugsėjį.

Rinkimai – per pusmetį

V. Gailiui atsisakius parlamentaro mandato Liberalų sąjūdžio frakcijoje liktų 11 narių. Dar vienas liberalas – Arūnas Gelūnas – gali išeiti vadovauti Lietuvos dailės muziejui. Šaltinių teigimu, Seime jį pakeisti turintis Andrius Mazuronis labiau linksta dirbti ne su opoziciniais liberalais, kurių rinkimų sąraše varžėsi dėl mandato, o su valdančiaisiais „valstiečiais“. Juolab kad A. Mazuronis jau paliko Liberalų sąjūdį. LVŽS frakcijoje, iš Seimo pasitraukus B. Markauskui, liktų 50 narių.

Pagal Seimo rinkimų įstatymą, kai Seimo nario įgaliojimai pripažįstami nutrūkusiais, Seime atsiranda laisva parlamentaro vieta. Jei buvęs Seimo narys buvo išrinktas vienmandatėje rinkimų apygardoje, joje organizuojami nauji rinkimai. Tai privalu padaryti ne vėliau kaip per šešis mėnesius. Rinkimai nerengiami, jeigu skelbtina naujų rinkimų data patenka į laikotarpį, kai iki eilinių Seimo rinkimų datos, skaičiuojamos pagal Konstituciją, yra likę mažiau kaip metai. Konkrečią naujų rinkimų organizavimo tvarką pagal Seimo rinkimų reikalavimus ir terminus nustato VRK.