Partijos kontūrai braižomi neskubant
Ža­dė­to­ji nau­ja li­be­ra­lų par­ti­ja tel­kia bend­ra­min­čius, ta­čiau for­ma­lios gi­mi­mo die­nos dar ne­pla­nuo­ja. Va­sa­rį ke­ti­na­ma šauk­ti vi­suo­ti­nį su­si­rin­ki­mą, grei­čiau­siai va­sa­rą – stei­gia­mą­jį po­li­ti­nės jė­gos su­va­žia­vi­mą. Nau­jo­kės tiks­las – da­ly­vau­ti 2020 me­tais vyk­sian­čiuo­se Sei­mo rin­ki­muo­se.

Apie ketinimus kurti naują liberalios pakraipos partiją Seimo narė buvusi liberalė Aušrinė Armonaitė pranešė pernai lapkritį, kai dėl nesutarimų su Liberalų sąjūdžio (LS) vadovybe kartu su sostinės meru Remigijumi Šimašiumi paliko šią partiją ir jos frakciją Seime. Aistras LS tuomet įžiebė Vilniaus liberalų sprendimas kovą vyksiančiuose savivaldos rinkimuose dalyvauti ne su partijos, o su komiteto vėliava. Antros sostinės mero kadencijos R. Šimašius siekia padedamas savo rinkimų komiteto.

Aušrinė Armonaitė: „Lietuvoje bręsta laisvės idėjų trokštanti jėga. Ir ji išsiverš.“

A. Armonaitės teigimu, pastaruoju metu labai juntama, kad „valstiečių“ valdžiai persistengus su draudimais ir baudimais Lietuvoje bręsta laisvės idėjų trokštanti jėga. „Ir ji išsiverš. Tikiuosi, kad galėsime jai atstovauti“, – „Lietuvos žinioms“ sakė politikė.

Nuo Skuodo iki Vankuverio

Anot A. Armonaitės, šiuo metu partijos steigimo idėją palaiko beveik 2 tūkst. bendraminčių. „Neabejoju, kad rėmėjų yra gerokai daugiau, todėl neskubame, toliau telkiame jėgas“, – kalbėjo ji. Nors dauguma bendraminčių yra jauni žmonės, politikės teigimu, tai nebus tik jaunimo partija. Esą įdomu, kad nemažai susidomėjusių tapti naujos partijos nariais gyvena užsienyje. „Tai žmonės, kurie yra išvykę mokytis arba dirbti į Europos ar kitas pasaulio šalis. Taigi potencialių narių ir bendraminčių geografija labai plati – nuo Skuodo iki Vankuverio“, – dėstė A. Armonaitė. Kartu ji patikino, kad LS nariai į naują organizaciją nėra viliojami.

Politikės tikinimu, šiuo metu aktyviai rengiamasi diskusijų etapui – platesniam pokalbiui apie tai, „ką galime pasiūlyti Lietuvai“. Daugiausia bendraujama elektroniniu būdu, atliekamos įvairios apklausos.

Vasario mėnesį planuojama surengti pirmą didelį susirinkimą-konferenciją, kurios metu bus aptarti organizacijos tikslai, vertybės. Anot A. Armonaitės, pasiūlyta nemažai partijos pavadinimo variantų, tačiau kol galutinai dėl jo neapsispręsta, informacija nesidalijama. Per anksti, jos požiūriu, kalbėti ir apie partijos vairininką. Juo gali tapti tiek R. Šimašius, tiek pati A. Armonaitė, tiek kitas bendramintis.

Politikė neslėpė, kad aktyviai prie partijos steigimo prisideda dabartinio Vilniaus mero komandos žmonės. Kita vertus, šiuo metu jie labiau susitelkę į rinkimų kampaniją. A. Armonaitė sutiko, kad R. Šimašiaus pergalė savivaldos rinkimuose „politinei organizacijai suteiktų papildomos energijos“. „Tačiau partijos ateities su jokiais rinkimais ar jų rezultatais tikrai nesiejame“, – tikino ji.

Reikalinga atsvara populizmui

Būsimoji organizacija pasiryžusi dalyvauti 2020-ųjų Seimo rinkimuose. „Lietuvoje subrendo didelė žmonių bendruomenė, kuriai trūksta laisvės – politikoje, ekonomikoje, švietimo ir kitose srityse. Galiu atskleisti, kad tarp mūsų būsimųjų narių yra nemažai švietimu – aukštuoju mokslu, mokslo tyrimais, bendruoju lavinimu – besidominčių asmenų. Šiandien labai daug kalbame apie švietimo vadybą, bet labai mažai apie jo turinį. Todėl švietimas užims tikrai svarbią vietą mūsų programoje. O geriausias savo idėjas stengsimės įgyvendinti Seime“, – aiškino A. Armonaitė.

Jos teigimu, kalbėti apie politinį bendradarbiavimą su LS kol kas sudėtinga. „Matote, nesu tikra, kad mūsų ir LS rinkėjai yra tie patys. Nes pastaruoju metu liberalai – tiek Seimo, tiek rajonų – labai jau pasislinko į „valstietiškąją“ pusę“, – pabrėžė parlamentarė. Pasak jos, kai kuriuose rajonuose per savivaldos rinkimus liberalai kartu su „valstiečiais“ planuoja sudaryti bendrus sąrašus, eiti į koalicijas. Kai kur „valstiečiai“ dėl liberalų keliamų kandidatų net nekelia savų. „Tiesiog manau, kad LS pasisuko į kitą pusę, mes atstovausime tikrajam liberaliam rinkėjui“, – kalbėjo ji.

A. Armonaitės negąsdina politologų perspėjimai apie prasidėjusią politinės sistemos krizę. Priešingai, ji mano, kad kurti partiją kaip tik tokiu metu – racionalus sprendimas. „Ne tik Lietuvos politinė sistema išgyvena turbulenciją. Visoje Vakarų Europoje matome labai panašių reiškinių – siaučia populizmas, įvairiomis formomis reiškiasi kraštutinės dešiniosios idėjos. Manau, joms reikia labai ryžtingos atsvaros. Akivaizdu, kad kas nors turi stovėti liberaliosios demokratijos idėjų sargyboje, turi ginti nuo populizmo Konstituciją. Tikrai galime tapti ta politine jėga“, – tikino A. Armonaitė.

Kaip galimi naujos partijos vairininkai minimi tiek Seimo narė Aušrinė Armonaitė, tiek Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Išeitis – vienybė

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Lauro Bielinio teigimu, propaguojant naujos partijos steigimo idėją kartu deklaruojamas siekis „stabilizuoti liberalųjį lauką ir suteikti jam naują veidą“. Ar tai bus A. Armonaitės, ar kita partija, anot politologo, kol kas sunku pasakyti.

/ BNS nuotrauka

„Liberalams iš tiesų dabar labai svarbu atsinaujinti ir apsivalyti. Visos liberaliosios partijos vienaip ar kitaip yra susitepusios. Todėl nauja struktūra labai reikalinga“, – aiškino L. Bielinis. Apie būsimos partijos šansus 2020-ųjų Seimo rinkimuose, jo teigimu, bus galima kalbėti, kai ji bus įsteigta oficialiai ir paaiškės, ar ją palaiko visuomenė, kaip su ja bendradarbiauja (ar konfliktuoja) kitos liberaliosios partijos.

„Mano požiūriu, optimaliausia būtų, jei pagrindinės liberalų jėgos ieškotų bendro vardiklio“, – kalbėjo L. Bielinis. Pasak jo, šiandien visiems akivaizdu, kad LS išgyvena didžiulę krizę. „Į savivaldos rinkimus liberalai eina susiskaldę į komitetus. Galbūt tai ir geriau, nes komitetai – tokie partiniai surogatai, kurie leidžia atrodyti savotiškai nepriklausomiems nuo LS“, – pažymėjo politologas. Jis spėjo, kad pasibaigus trejiems rinkimams, susiskaičiavusios nuostolius ir pergales, visos liberaliosios jėgos pradės diskusiją dėl ateities. „Iki Seimo rinkimų liberalai tikrai turės susitelkti“, – sakė L. Bielinis.

Kaip galimi naujos partijos vairininkai minimi tiek Seimo narė Aušrinė Armonaitė, tiek Vilniaus meras Remigijus Šimašius.