Konfliktuodamas su Dalia Grybauskaite premjeras „persišovė koją“
Pre­zi­den­tės Da­lios Gry­baus­kai­tės ir prem­je­ro Sau­liaus Skver­ne­lio ap­si­žo­džia­vi­mas vie­šo­jo­je erd­vė­je bu­vo ypač in­ten­sy­vus pa­sta­rą­jį pus­me­tį, ta­čiau tai ne­igia­mai at­si­lie­pė bū­tent S. Skver­ne­liui. Nors abie­jų va­do­vų tiek ku­ria­mas įvaiz­dis, tiek ir lek­si­ka pa­na­šūs, vis­gi vei­du į pur­vą kri­to S. Skver­ne­lio ko­man­da, tik da­bar kei­čian­ti ko­mu­ni­ka­vi­mo kryp­tį ir švel­ni­nan­ti to­ną pre­zi­den­tės at­žvil­giu.

Per pusmetį reitingas smuko 20 proc.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys pastebi, kad S. Skvernelio reitingas ėmė kristi praėjusių metų rugpjūtį. Liepos mėnesį teigiamai premjerą vertino 52,5 proc. apklaustų respondentų, neigiamai – 24,4 proc. Per pusmetį šis reitingas apsisuko kone 180 laipsnių ir šiandien S. Skvernelį teigiamai vertina tik 35,5 proc. apklaustų respondentų, tuo tarpu neigiamai – net 41,3 proc. dalyvių.

Tuo tarpu D. Grybauskaitę palankiai vertina 62 proc. apklausos respondentų ir šiandien prezidentė yra didžiausią gyventojų pasitikėjimą turinti politikė Lietuvoje. V. Gaidžio pastebėjimu, pats aukščiausias prezidentės reitingas buvęs prieš vadinamąjį „tulpių“ skandalą. Šiandien grįžti į tas pačias aukštumas prezidentei vis dar nepavyksta, tačiau pastaruoju metu pastebimas būtent šios politikės reitingo augimas. Po jos rikiuojasi Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Premjeras kovo mėnesį smuktelėjo reitingų lentelėje į 6 vietą.

S. Skvernelis visą žaidimo teritoriją atidavė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiui Ramūnui Karbauskiui. Ir dabar R. Karbauskis kviečia ministrą R. Masiulį „ant kilimėlio“.

„S. Skvernelis populiarumo aukštumas buvo pasiekęs prieš pora metų. Tada iš kitų politikų jis išsiskyrė nuoširdumu, paprastumu. Vienu metu abu: ir S. Skvernelis ir D. Grybauskaitė buvo sėkmingi. Kodėl vieno įvaizdis krenta greičiau? Aš įžvelgčiau tokį momentą: nuo praėjusių metų rudens prezidento rinkimų lauke pasirodė Ingrida Šimonytė. S. Skvernelis norą dalyvauti kovoje išreiškė gruodį. Dabar nori nenori kitiems kandidatams reikia kritikuoti S. Skvernelį. Kiek tų kandidatų bebūtų – jie visi yra oponentai dabartinės valdžios“, – nuomone dalijosi V. Gaidys.

Šalinasi Klaipėdos uosto skandalo

Matydama krentančius premjero reitingus S. Skvernelio komanda pamažu stengiasi pakeisti komunikavimo toną. Dar prieš pora savaičių prezidentės viešai išvadintas „tarptautine gėda“ už nesėkmingus bandymus užsienio politikoje, S. Skvernelis atkakliai gynėsi viešojoje erdvėje. Šiandien iškilus naujam skandalui dėl Klaipėdos valstybinio jūrų uosto generalinio direktoriaus Arvydo Vaitkaus atleidimo S. Skvernelis akivaizdžiai traukiasi iš viešų diskusijų rato.

A. Krupavičius: „Premjeras ir „valstiečiai žalieji“ nori konfrontuoti, prieštarauti prezidentei <...> parodyti, kad „sistema“ yra prieš juos. Tačiau jie patys yra tos sistemos dalis ir jau greitai bus treji metai, kai jie yra valdžioje.“

A. Vaitkus pralošė Klaipėdos miesto mero rinkimus kaip Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas. Po nesėkmingo antrojo turo grįžusio į uosto vadovo postą jo laukė dvi staigmenos: premija už puikų praėjusių metų darbą ir atleidimo lapelis už galimą viešųjų ir privačių interesų konfliktą. Abu raštus uosto vadovu įteikė Susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Viešųjų ryšių eksperto Arijaus Katausko nuomone, S. Skverneliui dabar būtų palankiausia, kad R. Masiulio klausimas būtų dingęs iš darbotvarkės visiškai./ BNS nuotrauka

„S. Skverneliui dabar būtų palankiausia, kad šitas klausimas būtų dingęs iš darbotvarkės visiškai. S. Skvernelis trumpai pasakė, kad jam reikėtų argumentų dėl uosto vadovo atleidimo, bet daugiau klausimo neeskalavo ir visą žaidimo teritoriją atidavė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiui Ramūnui Karbauskiui. Ir dabar R. Karbauskis kviečia ministrą R. Masiulį „ant kilimėlio“. Manau, kad kažkokių greitų sprendimų dėl R. Masiulio nebus, nes lyg ir priekaištų tokių, dėl kurių ministras turėtų pasitraukti, nėra – tai nuskambėjo iš R. Karbauskio pusės labai aiškiai“, – sakė viešųjų ryšių agentūros „Nova Media“ partneris Arijus Katauskas.

„Tikrai neatmesčiau jokiu būdu, kad S. Daukanto aikštė puikiai žinojo visą tą situaciją, kuri vyko uoste, ir būtų naivu tikėtis, ko gero, kad jie nežinojo“.

Pašnekovo nuomone, šioje situacijoje premjero padėtis gana dviprasmiška. Viena vertus jam, kaip Vyriausybės vadovui kritikuoti iki šiol liaupsintą ministrą, gelbėjusį Vyriausybės įvaizdį mokytojų streiko metu, būtų neprotinga. Tačiau paremti R. Masiulio, kuris iš posto išvertė R. Karbauskio proteguojamą uosto vadovą, premjeras taip pat nebegali.

„Dabar S. Skverneliui, dalyvaujančiam prezidentinėje kovoje šiuo laikotarpiu atsakinėti į tokius klausimus būtų tikrai nepalanku. Ar tai reiškia, ar tai bus štilis iki prezidento rinkimų? Įtampa yra išlikusi, ji bus, bet dabar nepalanku judinti ministrą, nebent išaiškėtų kažkas labai netikėto, labai skandalingo, kas tinkamai sužaistų S. Skvernelio naudai. Turiu omenyje korupcinius dalykus, ant ko dabar statoma visa S. Skvernelio kampanija“, – tikino A. Katauskas.

Sąmokslo teorija per silpna

Iškilus į viešumą Valstybinio jūrų uosto vadovo atleidimo aplinkybėms neišvengta ir sąmokslo teorijų. Viena tokių – kad už A. Vaitkaus atleidimo stovi pati šalies prezidentė D. Grybauskaitė. Pats ministras R. Masiulis viešai politologų yra įvardijamas kaip prezidentės favoritas, į ministrų kabinetą pasiūlytas pačios D. Grybauskaitės. Šiuo metu Valstybinio jūrų uosto direkcijos valdybai vadovauja buvęs D. Grybauskaitės patarėjas Nerijus Udrėnas.

„Aš manau, kad tie argumentai, kurie buvo pasakyti iš R. Masiulio pusės, turi pagrindo, jie nėra laužti iš piršto. Taip, dalis dabartinio ministrų kabineto narių tikrai labiau buvo prezidentės parinkti kandidatai, negu kad „valstiečių žaliųjų“. R. Masiulis veikiausiai, nors neturiu kažkokių įrodymų ar faktų, bet labai tikėtina, kad jis buvo tarp tų prezidentės kandidatų. Tačiau sprendimą priėmė uosto taryba, to padaryti vienašališkai tarybos pirmininkas negali. Tai yra kolektyvinis sprendimas. Panašu, kad ministras, atsižvelgęs į tarybos nuomonę, priėmė sprendimą. Ir apie atleidimą R. Masiulis sakė kalbėjęs su S. Skverneliu“, – sąmokslo teorija abejojo VDU Socialinių mokslų fakulteto dekanas, profesorius Algis Krupavičius.

„Tas stumdymasis alkūnėmis ir spardymaisi kojomis po stalu tikrai yra ir tai bus iki pat prezidentės kadencijos pabaigos. Tame konflikte tikrai dažniausiai ir mažiau teisi pusė yra premjeras ir „valstiečiai žalieji“, nes jiems pritrūksta argumentų“.

„Girdėjau, tokią teoriją. Tikrai neatmesčiau jokiu būdu, kad S. Daukanto aikštė puikiai žinojo visą tą situaciją, kuri vyko uoste, ir būtų naivu tikėtis, ko gero, kad jie nežinojo. Tačiau norėtųsi galvoti, kad Prezidentūra tokia smulkme neužsiima. Ministras, kuris yra vienas iš geriausiai vertinamų ir puikiai yra išsprendęs kai kuriuos klausimus, tokiu atveju būtų vertinamas jau kitaip: kad ne labai sprendė jis tuos klausimus ir visa tai darė su nurodymais iš S. Daukanto aikštės. Aš nežinau, ar Prezidentūra nori tokio žingsnio. Šitas pagalys, jeigu jis buvo kišamas į ratus S. Skverneliui, mano nuomone, yra per silpnas“, – sakė A. Katauskas.

Pats save įstūmė į kampą

Iki šiol dėl Vyriausybės neveiksnumo ir klaidų kaltę vertęs prezidentei S. Skvernelis šiandien keičia žaidimo kryptį. Pastebimas švelnėjantis premjero tonas, tačiau, ekspertų nuomone, imtis tokios strategijos šiandien premjerui jau gali būti per vėlu.

„Tas karų viršuje elementas tikrai šioje istorijoje yra ir tas stumdymasis alkūnėmis ir spardymaisi kojomis po stalu tikrai yra ir tai bus iki pat prezidentės kadencijos pabaigos. Tame konflikte tikrai dažniausiai ir mažiau teisi pusė yra premjeras ir „valstiečiai žalieji“, nes jiems pritrūksta argumentų. Yra situacijų, kur jie patys krenta veidu į purvą. Prezidentei situacija yra labai dėkinga. Premjeras ir „valstiečiai žalieji“ nori konfrontuoti, prieštarauti prezidentei visose įmanomose situacijose, sutelkti savo rinkėjus, parodyti, kad „sistema“ yra prieš juos. Tačiau jie patys yra tos sistemos dalis ir jau greitai bus treji metai, kai jie yra valdžioje. Taip kad jiems kurti tą alibi nesiseka ir didžiąja dalimi jie dėl to kalti patys“, – įsitikinęs profesorius A. Krupavičius.

A. Katauskas: "Mano nuomone, dabar jam derėtų susiturėti ir nebepilti daugiau ugnies. Nes ir reitingų nėra, ir turinio nėra“./ BNS nuotrauka

„S. Skverneliui reikia turėti priešą, tokia linija suvokiama, bet pasirinkdamas D. Grybauskaitę, kuri turi aukščiausius reitingus Lietuvoje ir nebedalyvauja rinkimuose, jis pats save įvarė į kampą. Man atrodo, kad tai buvo žiaurus pasikarščiavimas ne tik paties S. Skvernelio, bet ir jo komandos, ir jam dabar nebėra kaip pakeisti poziciją. Tiesa, dabar mes jau matome jį bandant šiek tiek keisti liniją, bandantį savintis D. Grybauskaitės veiksmus. Pavyzdžiui, teisėjų atveju, kai jis sukomunikavo, kad tai yra jo darbas. Teismai ir teisėjai, su visa pagarba premjerui, ne labai yra Vyriausybės darbas. Tai ką dar galima paduoti? Su estakada toli nenuvažiuosi, tik į vieną kraštą. Tad štai ir matome premjerą užstrigusį tenai ir negali atsitraukti nuo kritikos Prezidentūrai. Mano nuomone, dabar jam derėtų susiturėti ir nebepilti daugiau ugnies. Nes ir reitingų nėra, ir turinio nėra“, – įsitikinęs A. Katauskas.