Į Klaipėdos merus nusitaikė ir uosto vadovas
Po­li­to­lo­gai su­ta­ria, kad ar­tė­jan­tys sa­vi­val­dos rin­ki­mai Klai­pė­do­je pir­mą­kart is­to­ri­jo­je bus to­kie ne­nus­pė­ja­mi, ku­pi­ni po­li­ti­nio azar­to. Va­kar pa­aiš­kė­jo, kad uos­ta­mies­čio me­ro pos­to su „vals­tie­čių“ vė­lia­va sieks Klai­pė­dos vals­ty­bi­nio jū­rų uos­to di­rek­ci­jos (KVJUD) va­do­vas Ar­vy­das Vait­kus.

A. Vaitkus tapo jau devintuoju pretendentu į Klaipėdos merus, o dešimtas – verslininkas Kazys Paulikas.

„Tokio didelio pasirinkimo miestiečiai dar niekada neturėjo. Laukia tikra politinė kova. Šios aplinkybės gali lemti, kad rinkimuose paprastai palyginti pasyviai dalyvaujantys klaipėdiečiai šįkart bus itin aktyvūs. Prieš rinkimus vyksiančios diskusijos gali būti naudingos pačiam uostamiesčiui, nes varžysis labai įvairūs kandidatai“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Klaipėdos universiteto docentas politologas Saulius Šiliauskas.

Liks nepartinis

Kalbos apie KVJUD vadovo galimą kandidatavimą į merus sklinda jau seniai, tačiau paslapties šydas nukrito tik vakar.

„Sulaukęs didelio žmonių būrio paskatinimo, nusprendžiau dalyvauti Klaipėdos miesto mero rinkimuose. Žinau, kad tai bus nemenkas iššūkis, reikalaujantis didelio atsidavimo. Tačiau sukaupta patirtis mane parengė šios dienos sprendimui. Tikiu, kad mūsų miestas turi didžiulį potencialą ir daug neišnaudotų galimybių. Matau didžiules perspektyvas turizmo, švietimo, ekologijos, verslo, garbaus amžiaus žmonių ir jaunimo užimtumo srityse. Atėjo laikas sukauptą patirtį ir įgūdžius atiduoti miestui, kuris mane užaugino“, – pranešė A. Vaitkus.

Arvydas Vaitkus: „Man suteikta teisė pačiam rinktis kandidatus, neatsižvelgiant į tai, yra jie partijos nariai ar ne.“

Kartu jis informavo, kad liks nepartinis, tačiau į uostamiesčio tarybą bandys patekti ir mero rinkimuose dalyvaus su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vėliava. Tad A. Vaitkus sieks ir Klaipėdos tarybos nario mandato. Jei būtų išrinktas meru, A. Vaitkui tektų palikti KVJUD vadovo postą, tačiau kaip paprastas tarybos narys jis galėtų vadovauti direkcijai toliau.

„Lietuvos žinių“ kalbintas A. Vaitkus tikino, kad LVŽS pasirinko dėl suteiktos laisvės jam formuoti rinkimų sąrašą. „Būti sąrašo lyderiu mane kvietė ne viena tradicinė partija ar visuomeninis komitetas. Pasirinkau LVŽS dėl geriausių sąlygų. Neturiu jokių išankstinių nurodymų. Man suteikta teisė pačiam rinktis kandidatus, neatsižvelgiant į tai, yra jie partijos nariai ar ne. Nemažai šiuo metu parinktų kandidatų su partija nesusiję“, – aiškino jis.

Vaizdas beveik aiškus

Anot Klaipėdos miesto rinkimų apygardos komisijos pirmininko Adolfo Gritėno, dalyvauti savivaldos rinkimuose uostamiestyje šiuo metu yra panorusios 11 partijų ir 6 visuomeniniai komitetai.

„Formaliai dar neturime nė vieno kandidato į merus, nes visi jie – pretendentai į kandidatus. Pagal teisės aktus tiek partijos, tiek komitetai, tiek savarankiškai save iškėlę asmenys dar turės surinkti po 870 rėmėjų parašų. Kandidatus į merus registruoti galima iki gruodžio 28 dienos“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis.

Norinčiųjų tapti Klaipėdos rotušės šeimininkais plejada tampa vis aiškesnė. Siekį kovoti dėl mero posto pareiškė dabartinis uostamiesčio vadovas Vytautas Grubliauskas, Seimo nariai liberalas Simonas Gentvilas ir konservatorė Agnė Bilotaitė, buvęs Klaipėdos meras Benediktas Petrauskas, uostamiesčio tarybos narė Nika Puteikienė, buvęs tarybos narys Viačeslavas Titovas bei buvęs Klaipėdos vicemeras Benas Šimkus. Savarankišku kandidatu siekia tapti dėl galimos politinės korupcijos teisiamas buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis.

Kol kas neaišku, ar savo kandidatą į merus kels partija „Tvarka ir teisingumas“. Beje, Klaipėda yra antras miestas po Vilniaus pagal užsiregistravusių visuomeninių rinkimų komitetų skaičių, jų yra 6.

Laimės bendruomenė

Politologo S. Šiliausko manymu, savivaldos rinkimuose laukia kaip niekada intriguojanti kova.

„Politinių jėgų, kandidatų į merus spektras beveik visiškai užpildytas, rinkėjai tikrai turės už ką balsuoti. Klaipėda per bet kuriuos rinkimus paprastai nepasižymėdavo žmonių aktyvumu, pagal statistiką vilkdavomės Lietuvos gale, tačiau kitais metais situacija gali kardinaliai pasikeisti. Tai lems didelis pasirinkimas, kandidatų įvairovė ir aiškaus lyderio nebuvimas“, – prognozavo jis.

Anot docento, kaip būsimus favoritus būtų galima įvardyti V. Grubliauską, S. Gentivilą ir A. Vaitkų.

„Tikrai bus antrasis mero rinkimų turas. Spėčiau, kad realiausius šansus turi V. Grubliauskas, kuris neseniai paliko Liberalų sąjūdį, tačiau toliau laikosi liberalios politikos ideologijos. E. Masiulis šansų neturi ir apskritai jo dalyvavimas rinkimuose – nenaudingas pirmiausia patiems liberalams, nes bus dar labiau suskaldytas elektoratas. Kandidatuoja juk ir S. Gentvilas“, – įžvalgomis dalijosi jis.

Nustebinti gali ir A. Bilotaitė, ji buvo patekusi į antrąjį rinkimų turą 2015-aisiais ir nusileido tik V. Grubliauskui.

Politologo teigimu, A. Vaitkus rinkėjams gali patikti kaip profesionalus vadybininkas, stiprus vadovas. „Be to, jis asocijuosis su valdančiąja Seimo dauguma, o tai gali reikšti papildomus administracinius išteklius, jei taptų meru. Jo dabartinės pareigos gali būti vertinamos dvejopai. Vieniems atrodys, kad meras, dirbęs uosto direkcijoje, sugebės išspręsti įsisenėjusias miesto ir uosto santykių problemas. Kitiems, priešingai, A. Vaitkus kaip tik asocijuosis su tomis bėdomis“, – svarstė S. Šiliauskas.

Jis įsitikinęs, kad marga kandidatų į merus, politinių darinių paletė leis įtraukti miestiečius į plačią diskusiją apie miesto plėtrą, jo ateitį.

„Dėl šių rinkimų turėtų laimėti bendruomenė. Vyks debatai, kurių metu bus galima paliesti labai daug jautrių sričių. Palinkėčiau, kad tai taptų konstruktyviomis diskusijomis, o ne drabstymusi purvu“, – sakė S. Šiliauskas.