Delsimas prezidentūros vartų atverti nepadės
Tai, kad li­kus ma­žiau nei pus­me­čiui iki pre­zi­den­to rin­ki­mų val­dan­čio­ji Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­ga (LVŽS) vis dar nė­ra dek­la­ra­vu­si sa­vo kan­di­da­to, ga­li bū­ti jos stra­te­gi­nė klai­da. Po­li­to­lo­gų ver­ti­ni­mu, pa­sta­ruo­ju me­tu „vals­tie­čius­“užg­riu­vę skan­da­lai, smun­kan­tys rei­tin­gai ga­li ne tik ap­sun­kin­ti pa­si­rink­to kan­di­da­to kon­ku­ren­ci­nę ko­vą, bet ir per­ra­šy­ti rin­ki­mų scenarijų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pirmadienį paskelbė 2019-ųjų gegužę vyksiančių prezidento rinkimų politinės kampanijos pradžią. Nors beveik visi pagrindiniai varžytuvių herojai jau yra paskelbę apie savo ketinimus siekti garbingo posto, intriga išlieka dėl LVŽS kandidato. Jį, šiuo metu manoma, premjerą Saulių Skvernelį, „valstiečiai“ oficialiai žada pristatyti tik kitąmet. Politologų akimis, toks delsimas gali būti pražūtingas. Tai patvirtina ir naujausia naujienų agentūros ELTA bei „Baltijos tyrimų“ apklausa. Ji rodo, kad S. Skvernelis iškrito iš geriausiai vertinamų šalies politikų dešimtuko.

Politologų teigimu, delsimas pristatyti savo kandidatą į prezidentus „valstiečiams“ gali būti pražūtingas.

Apie pasiryžimą dalyvauti prezidento rinkimuose anksčiau yra pranešę europarlamentarai Valentinas Mazuronis ir Petras Auštrevičius, Seimo nariai Ingrida Šimonytė, Aušra Maldeikienė bei Naglis Puteikis, ekonomistas Gitanas Nausėda, filosofas Arvydas Juozaitis. VRK duomenimis, šią savaitę nė vienas pretendentas kaip savarankiškas rinkimų kampanijos dalyvis nesiregistravo.

„Valstiečiai“ apsiskaičiavo

Mykolo Romerio universiteto docento Virgio Valentinavičiaus teigimu, išankstinė LVŽS strategija buvo paprasta – naudojantis pozicijomis valdžioje stiprinti reitingus ir savo kandidatą į prezidentus paskelbti paskutiniu momentu. Nes tie, kas yra valdžioje, neturi problemų būti žinomi. „Daugybė pastarojo meto iniciatyvų yra susietos su rinkimais. Ir visais lygiais – tiek parlamente kuriamos komisijos, tiek Vyriausybės tariamoji kova su kainomis, nuolatiniai pažadai, kad po Naujųjų plyš gyventojų piniginės. Faktiškai visa Vyriausybės politika orientuota į rinkimus“, – „Lietuvos žinioms“ sakė politologas. Tačiau dabar, pasak jo, ryškėja požymių, kad ši LVŽS strategija gali virsti „dideliu apsiskaičiavimu“.

Tą liudija ir tirpstantys „valstiečių“ reitingai. „Giluminė priežastis – visiškas negalvojimas apie darbus, o tik apie rinkimus. Ir žmonės tai jau pajuto. Juolab kad „valstiečių“ viešieji ryšiai turi pykčio ir agresijos dominantę. Ramūnas Karbauskis asmeniškai labai daug nusipelnė formuodamas valdančiosios daugumos kaip iki šiol Lietuvoje nematytai piktos jėgos įvaizdį. To „šeško kvapo“ darosi per daug. Įtariu, kad Lietuvoje tokie kraštutinumai nėra labai mėgstami“, – pažymėjo V. Valentinavičius.

Galimas „avarinis scenarijus“

Pasak politologo, matant, kad „ visa gudrioji S. Skverneliui modeliuota strategija“ gali žlugti, kyla natūralus klausimas dėl jo kandidatavimo prezidento rinkimuose. „Valstiečių“ ir S. Skvernelio reitingai per kelis mėnesius gali sutirpti taip, kad nebebus ko ir kelti. Todėl ir prasideda kalbos apie kitus galimus kandidatus „, – teigė politologas.

Minimas tiek pats LVŽS lyderis R. Karbauskis, tiek Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Tačiau, V. Valentinavičiaus požiūriu, visos problemos užguls ir kitų „valstiečių“ pasirinktų kandidatų pečius. Politologo akimis, kuo ilgiau LVŽS dels įvardyti savo kandidatą, tuo blogiau gali būti – „jie visiškai įsivarys save į kampą“. Jis mano, kad pagal „visiškai avarinį scenarijų“ „valstiečiai“ prezidento rinkimuose gali paremti ne savo, o kitą kandidatą, pavyzdžiui, A. Juozaitį. „Gal R. Karbauskis į lenktynių trasą prikalbintų sugrįžti Vygaudą Ušacką ar dar ką nors. Jei situacija taps beviltiška, viskas įmanoma“, – pabrėžė V. Valentinavičius. Jo nuomone, jei vis dėlto „valstiečiai“ nuspręstų kelti V. Pranckiečio ar R. Karbauskio kandidatūrą, tai rodytų akivaizdžią krizę. „Neteko girdėti, kad profesionalai V. Pranckietį rimtai vertintų kaip politiką. Tai visiškai nesavarankiška ir dažnai juokinga figūra, kurią iškėlus į prezidentus susikompromituotų pati partija“, – sakė politologas.

Klausimai be atsakymų

Klaipėdos universiteto docento Sauliaus Šiliausko teigimu, prieš metus beveik niekas neabejojo, kad „valstiečių“ kandidatas prezidento rinkimuose bus S. Skvernelis. „Tačiau dabartinis jo elgesys kelia abejonių, ar pats premjeras nesvyruoja, ar partijos lyderis vis dar laikosi tos pačios nuomonės. Klaustukų yra“, – sakė politologas. Jo nuomone, sunku pasakyti, ar delsimas atvirai įvardyti kandidatą yra apgalvota taktika, ar tam tikrų valdančiuosius užgriuvusių itin nemalonių aplinkybių (mokytojų streikų, konfrontacijos su žiniasklaida ir kitų) nulemtas dalykas. „Būdamas premjeru jau savaime esi kritikos taikinyje. Iš čia ir delsimas, nenoras per anksti „iššaukti“ ugnį, juolab kad einant tokias pareigas visada po ranka administraciniai resursai“, – pažymėjo S. Šiliauskas.

Kaip mėginimą „rengti dirvą“ prezidento rinkimams jis sakė vertinąs Vyriausybės iniciatyvą įvesti kuponų sistemą. „Šiuo atveju svarbi ne šios idėjos sėkmė ar nesėkmė. Svarbiausia – komunikacijos priemonėmis parodyti, kas yra pagrindiniai kainas keliantys liaudies priešai: bankai, prekybos centrai, prekybininkai“, – samprotavo politologas. Panašiais būdais savam kandidatui kelią į rinkimus „valo“ ir Seimo komisijos, kuriančios neigiamą foną apie kai kuriuos iš pasiskelbusių konkurentų. „Be abejo, ši dauguma rinkimuose turės savo kandidatą. Tik neaišku, kas bus tas savas“, – svarstė S. Šiliauskas. Jis neatmetė galimybės, kad bus pasirinktas V. Pranckietis.