Ar Artūras Zuokas su SEL`u sudrums Remigijaus Šimašiaus ramybę?
Pa­si­bai­gęs pir­ma­sis me­ro rin­ki­mų Vil­niaus mies­te tu­ras iš­ryš­ki­no ne­men­ką ka­den­ci­ją bai­gian­čio Re­mi­gi­jaus Ši­ma­šiaus pers­va­rą prieš į šį pos­tą mė­gi­nan­tį su­grįž­ti Ar­tū­rą Zuo­ką. Ta­čiau po­li­to­lo­gė, My­ko­lo Ro­me­rio uni­ver­si­te­to lek­to­rė Ri­ma Ur­bo­nai­tė ma­no, kad to­li gra­žu nie­kas ne­baig­ta ir pa­kar­to­ti­nis rin­ki­mų tu­ras ga­li ne­pa­šykš­tė­ti staig­me­nų: tam pa­si­tel­kia­mi ko­mu­ni­ka­ci­niai įgū­džiai.

Rezultatą gali nulemti ir V. Uspaskichas

Triskart (2000–2003 m., 2003–2007 m., 2011–2015 m.) Lietuvos sostinės mero poste buvęs 51-erių A. Zuokas šįkart pirmame ture surinko 22,7 proc. visų balsų, kai už antros kadencijos iš eilės siekiantį 45-erių R. Šimašių balsavo daugiau nei trečdalis – 37,33 proc. vilniečių. Kalbėdami apie antrą turą lažybų bendrovės „Betsafe“ analitikai dar tiesmukesni ir įžvelgia didžiulę prarają tarp politikų – A. Zuoko šansai nugalėti vertinami vos 14,5 proc., kai R. Šimašiaus galimybės pratęsti valdymą sostinėje išaugusios net iki 85,5 proc., rašoma pranešime spaudai.

Nors atotrūkis tarp šių politikų – itin didelis, tačiau R. Urbonaitė mano, kad didžioji kova laukia priešakyje.

„Akivaizdu, kad intriga niekur nedingo, nors dabar ir atrodo, kad atotrūkis visai didelis. Antrame ture situacija gali keistis – matysime kitų kandidatų balsus perbėgančius pas vieną iš kandidatų“, – mano politologė.

Būtent į antrą turą neiškopę politikai gali turėti didelę reikšmę nukreipiant savo rinkėjus link kažkurio iš rinkimų favoritų. Čia didelę įtaką turės ir Darbo partijos atstovas Viktoras Uspaskichas, už kurį pirmame ture balsavo 10,9 proc. vilniečių.

„A. Zuokui paramą pareiškė jau keli politikai. Visų pirma, Ramūnas Karbauskis, tačiau „valstiečių“ partija neturi tokios įtakos, kad ta parama būtų labai reikšminga. Bet gal bus reikšmingesnė parama iš V. Uspaskicho“, – kalba R. Urbonaitė

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Vilniaus mero rinkimuose Virginijus Sinkevičius pirmame ture surinko vos 4,9 proc. balsų, o už „darbietį“ balsavo dalis tautinių mažumų, kurias kiek sunkiau privilioti prie balsadėžių antro turo metu.

Drausmingesni, anot politologės, yra Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos bei politinės partijos Rusų aljansas ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų rinkėjai, o jų kandidatai šiuose rinkimuose – atitinkamai Edita Tamošiūnaitė ir Dainius Kreivys – surinko 4,72 proc. ir 9,07 proc. balsų.

Šimašius gali nueiti A. Zuoko keliu

Nelaukiant galimos paramos, dabar viskas priklauso ir nuo abiejų kandidatų komunikacinių įgūdžių, o čia stipresnis, panašu, yra triskart sostinės vairą savo rankose laikęs A. Zuokas.

„Dabar aktyvesnė yra A. Zuoko kampanija – jis šiuo rinkiminiu laikotarpiu keliasi į Šeškinę ir daro viską, kas įmanoma – toliau bus akcijos su Egidijumi Dragūnu-SEL`u ir panašiai. Tad būčiau atsargi su prognozėmis. Duočiau daugiau šansų Remigijui Šimašiui, bet labai nedaug. Labai nenustebsiu, jei rinkėjas nulems ir A. Zuoko pergalę. Ta konkurencija išlieka, tad yra klausimų, ar dabartiniam Vilniaus merui pavyks išlaikyti tą atotrūkį ir galiausiai – mero postą“, – teigia R. Urbonaitė.

Perrinkimo siekiančiam R. Šimašiui koją gali pakišti ir vadinamasis „rinkėjo nuobodulys“. Be to, jam kenkia ir tai, kad ryšiai su visuomene niekada nebuvo jo stiprioji pusė, tad jam gali tekti žengti ir konkurento išmintu keliu.

„R. Šimašius bandys išlaikyti ramumą, daugiau kalbėti apie darbų tęstinumą. Jis sako, kad „nesvajoju ir bandau daryti tai, kas realu“. Tačiau gal į kokius renginius bandys nuvykti, kad kontaktas su žmonėmis būtų glaudesnis. Jam reikėtų padidinti tiesioginį komunikavimą, ką daro A. Zuokas. Eilės išsirikiuoja prie tų namų, kur jis gyvena. Tad politiko atėjimas arčiau žmonių tikrai daro įspūdį. R. Šimašiui nereikėtų būti labai ramiam, nors 2015 metais tas atotrūkis buvo labai didelis“, – mąsto politologė.