Vietnamo moksleiviai sukūrė orą valantį prietaisą
Viet­na­mo ži­niask­lai­da pra­ne­ša, kad gru­pė moks­lei­vių su­kū­rė prie dvi­ra­čio tvir­ti­na­mą oro fil­tra­vi­mo įren­gi­nį, to­dėl va­žiuo­jant į pa­mo­kas jiems ne­be­rei­kia dė­vė­ti nuo tar­šos sau­gan­čių kau­kių.

Trys dar vidurinėje mokykloje besimokantys draugai iš Da Lato miesto šešis mėnesius eksperimentavo, kol pristatė savo išradimą. Jie sukūrė prie dviračio vairo tvirtinamą prietaisą iš oro filtro ir baterijos. Dulkes sulaikantis filtras pagamintas iš trijų medvilnės sluoksnių ir aktyvintųjų anglių.

Jis tvirtinamas prie dviejų abipus priekinio rato įtaisomų ventiliatorių, prijungtų prie dviračio važiuoklės. Ventiliatoriai pučia švarų orą dviratininkui į veidą ir įkrauna baterijas.

Bandymų rezultatai parodė, kad prietaisas gali filtruoti iš oro iki 86 proc. dulkių ir 63 proc. azoto oksido. Jaunųjų išradėjų fizikos mokytojas įsitikinęs, kad tai patikimas rezultatas, nes buvo atlikta daug bandymų ir įvairiose vietose.

Įrenginį sukūrę moksleiviai laimėjo antrą vietą nacionaliame šių mokslo techninkos ir mokslo konkurse, skirtoje vidurinių mokyklų mokiniams. Trijulė pasiryžusi tęsti darbą ir tobulinti savo išradimą. Vienas iš prietaiso kūrėjų Cao Thi Khanh Hoa netrukus žada pristatyti panašų filtrą, skirtą elektriniams dviračiams, kuris padės apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką.

Siekdami, kad gamybos sąnaudos būtų nedideles, moksleiviai naudojo perdirbamas medžiagas.

Tačiau ši idėja nėra nauja. Olandų menininkas Daanas Roosegaarde'as, vykdydamas didelį aplinkosaugos projektą, panašų prietaisą tobulina jau dvejus metus.

Jo kuriamas prietaisas taip pat montuojamas prie dviračio vairo. Įrenginys susiurbia užterštą orą, jį išvalo ir aplink dviratininką paskleidžia švaraus oro debesį. Įkvėpimo šiam projektui menininkas sėmėsi iš gamtos, konkrečiai – iš rajų, kurios maitinasi filtruodamos vandenį.