Velnio skulptūra kiršina miestą
Šel­miš­kai be­si­šyp­san­tis vel­niu­kas su­kė­lė da­lies Is­pa­ni­jos Se­go­vi­jos mies­to gy­ven­to­jų pa­si­pik­ti­ni­mą. Bū­re­lis uo­lių ka­ta­li­kų ne­no­ri, kad skulp­tū­ra bū­tų mon­tuo­ja­ma, ir net pra­dė­jo tei­si­nę ko­vą, kad tik iš­va­ry­tų šė­to­ną iš mies­to.

1,7 m aukščio nuogas ir pilvotas nelabasis nuotaikingai pozuoja asmenukei. Šios bronzinės skulptūros autorius yra vietos menininkas José Antonio Abella. Jį įkvėpė Vokietijoje Liubeko mieste matyta velnio skulptūra.

Segovijos vietos valdžia jau seniai svarstė, kaip pritraukti turistų į mažiau lankomą senamiesčio dalį. Tad J. A. Abellos idėja sukurti naują skulptūrą, o dar ir nemokamai, jai pasirodė visai priimtina.

Garsusis Segovijos akvedukas. / artsy.com nuotrauka

Segovijoje gyvena 52 tūkst. žmonių. Šis miestas, esantis netoli Madrido, garsėja savo XVI amžiaus gotikine katedra, Alkazaro pilimi (Alcazar de Segovia) ir romėnų akveduku.

Velnio skulptūrą numatyta įtaisyti vaizdingoje senamiesčio vietoje. Tai turėjo būti modernios kultūros ir populiarios legendos derinys. Tačiau tarp gyventojų kilęs ginčas Ispanijoje iškėlė naujų klausimų dėl religijos ir meno sambūvio.

Grupelė katalikų sukilo dėl planų statyti mieste šią skulptūrą ir pareiškė, kad ji šlovina šėtoną bei žeidžia tikinčiuosius. Peticijos autoriai per tris mėnesius surinko daugiau kaip 5 tūkst. parašų. „Mums atrodo, kad ši skulptūra atstumianti ir nederama mūsų miestui“, – aiškino viena iš iniciatorių Maria.

Skulptorius J. A. Abella savo ruožtu liko labai nustebintas ir užgautas tokios miestiečių reakcijos. „Maniau, kad Segovija yra normalus miestas, kuriame gyvena normalūs žmonės. Tačiau šis incidentas sukėlė daug neigiamų emocijų“, – sakė vyras.

Autorius su savo kūriniu. / bookmundi.com nuotrauka

Kūrėjas aiškino, kad skulptūra neturi nieko bendra su religija. Ji įkūnija Segovijos legendą, anot kurios, velnias, o ne romėnai, mieste pastatė garsųjį akveduką. Kaip pasakojama, nelabasis pasisiūlė padėti jaunai mergaitei. Mainais į sielą šėtonas pažadėjo iki saulei patekant pasirūpinti, kad jai nebereikėtų taip toli nešioti vandens. Kol velnias visą naktį statė akveduką, mergina meldėsi. Tuo metu užėjo audra ir sutrikdė darbą, tad galiausiai jis nespėjo įgyvendinti savo plano, ir mergina buvo išgelbėta.

Kritikai sako, kad mintis graži, bet skulptūra neatspindi tikrosios legendos žinutės – rūpintis savo siela ir atgailauti. Kaip minėjo Segovijos paveldo ir turizmo departamento atstovė Claudia de Santos, katalikų asociacijai didžiausią baimę kelia faktas, esą miestas taps šėtono garbinimo centru. „Negaliu patikėti, kad tai vyksta XXI amžiaus Ispanijoje“, – stebėjosi ji.

Pastaraisiais metais Ispanijos teisininkams teko nagrinėti ne vieną panašią bylą dėl užgautų tikinčiųjų jausmų. Pavyzdžiui, 2014 metais bandyta nušalinti Madrido nacionalinio karalienės Sofijos meno muziejaus direktorių, nes ten buvo eksponuojami paveikslai, kuriuose pavaizduotos deginamos bažnyčios. 2017 metais buvo pateiktas skundas drag kultūros atstovui, kuris pramoginiais tikslais persirengė mergele Marija.