Triukšmas dėl vieno kiaušinio
Ru­si­jo­je sa­ko­ma: kaip su­tik­si Nau­juo­sius, taip juos ir pra­lei­si. Gal dėl to po už­tru­ku­sių šven­čių pro­duk­tų į par­duo­tu­ves pa­trau­kę pi­lie­čiai taip su­py­ko pa­ma­tę, kad kiau­ši­nių pa­kuo­tė­je trūks­ta vie­no kiau­ši­nio.

Naujiena apie trūkstamą kiaušinį – socialiniuose tinkluose paskelbta devynių, o ne įprastų dešimties kiaušinių pakuotės nuotrauka, – sujudino visą šalį. Ji paveikė rusus tarsi ciniškas pranešimas, kad ateina sunkūs laikai. „Putinas priėmė Rusiją su dešimčia kiaušinių, o paliko su devyniais“, – liejo sarkazmą vienas interneto vartotojas.

Iš tikrųjų Rusijos piliečiai jau seniai priprato prie sumažėjusių pakuočių, nuolankiai susitaikė ir su 950 mililitrų (vietoj 1 l) buteliu pieno, ir su 900 gramų (vietoj 1 kg) maišeliu ryžių. Jų kiekis mažai skyrėsi nuo įprasto, o pakuotės atrodė beveik tokios pačios. Tačiau trūkstamas kiaušinis buvo paskutinis lašas, perpildęs taurę.

Kiaušinių kaina Rusijoje 2018 metais ir taip padidėjo 26 proc., o tai skaudžiai atsiliepia tiems, kurie vos suduria galą su galu. Maisto produktams rusai išleidžia vidutiniškai trečdalį pajamų. Jos traukiasi jau kelerius metus iš eilės, todėl žmonės gali sau leisti vis mažiau ir mažiau. Štai dėl to parduotuvės ir mažina pakuotes, bet šis sprendimas daugeliui atrodo tiesiog kaip pasityčiojimas.

Rusijos valdžia tarsi nepastebi žmonių nuotaikų. Ji kalba apie vystymąsi, didėjančią paklausą, augančią gamybą. Prezidentas V. Putinas kelis kartus žadėjo paversti Rusijos ekonomiką viena iš penkių stipriausių pasaulyje. Tačiau devynių kiaušinių pakuotė sukėlė gyventojams mintis apie infliaciją ir niūrias 2019 metų perspektyvas. Žmones sujaudinęs kiaušinių pavyzdys tapo kainų didėjimo požymiu, jau juntamu parduotuvėse.

Po Naujųjų metų pirkėjai pajuto kainų didėjimą parduotuvėse. / hiveminer.com nuotrauka

Kad nuramintų gyventojus, žemės ūkio holdingas KOMOS GRUPP, kuriam priklauso fabrikas, pradėjęs pakuoti po devynis kiaušinius, patikino, jog pakuotė egzistuoja nuo 2018 metų kovo ir neturi įtakos produkto kainai. Be to, įvedama naujovė – C1 kategorijos kvadratinė 9 kiaušinių (3x3) pakuotė bus parduodama tik už 8 kiaušinių kainą! Taigi vieną jų vartotojai gaus nemokamai.

Kažin ar tai paguos rusus. Sausio 1 dieną šalyje įsigaliojo nuo 18 iki 20 proc. padidintas pridėtinės vertės mokestis. Apie jį buvo paskelbta birželį, per pasaulio futbolo čempionatą, tuo pat metu kaip ir apie pensinio amžiaus tolinimą, kuris ypač supykdė visų politinių pažiūrų Rusijos piliečius. Prie to dar reikėtų pridurti benzino brangimą ir pirmą komunalinių mokesčių didinimo etapą. Rusijos greičiausiai laukia ir naujos sankcijos bei tolesnis rublio silpnėjimas. Todėl keli gramai trūkstamo kiaušinio taip skaudžiai nusvėrė Rusijos šeimoms vis sunkėjančią mokesčių naštą. Tai gali dar labiau pakurstyti ir taip nemenką gyventojų nepasitenkinimą. Kol kas jis pasireiškia krintančiu V. Putino reitingu.

Kaip rodo sausio 14 dieną paskelbtas naujas Levados centro tyrimas, 53 proc. Rusijos piliečių pasisako už dabartinio ministrų kabineto atsistatydinimą, 57 proc. labiausiai nepatenkinti, kad vyriausybė nesugeba spręsti problemų, susijusių su kainų kilimu ir gyventojų pajamų mažėjimu.

Savo ruožtu valdžia parengė sprendimą tiems, kurie nenori tikėti, jog rublio kursas kyla. Vyriausybės įsakymu iš vitrinų šalinamos valiutų kursų lentos. Taip praeiviams nezulins akių nuolatinis priminimas, kad į dolerius perskaičiuoti rubliai sudaro tik pusę tos sumos, kurią jie turėjo 2014 metais.