Torontas „Oskaro“ šlovę prognozuoja komiškai dramai „Žalioji knyga“
Pe­te­rio Far­rel­ly dra­mi­nė ko­me­di­ja „Ža­lio­ji kny­ga“ (Green Book), ku­rio­je vai­di­na Ma­hers­ha­la Ali ir Vig­go Mor­ten­se­nas, sek­ma­die­nį pel­nė To­ron­to tarp­tau­ti­nio ki­no fes­ti­va­lio žiū­ro­vų pri­zą ir taip ta­po rea­lia pre­ten­den­te į „Os­ka­rus“.

Filmas, kurio veiksmas vyksta 7-ajame dešimtmetyje, pasakoja apie italų kilmės amerikietį apsaugininką, kuris pradeda dirbti afroamerikiečio pianisto vairuotoju ir ima vežioti jį po JAV pietus, kur šiam vienam keliauti būtų pernelyg pavojinga.

„Dar neatsigavau po reakcijos į filmą, tai neįtikima“, – nurodė P. Farrelly, labiausiai žinomas dėl komedijų „Bukas ir bukesnis“ bei „Pakvaišę dėl Merės“. Dėl tokios režisieriaus filmografijos nedaug ekspertų prognozavo naujajai juostai sėkmę Toronte, tačiau publikos reakcija buvo labai entuziastinga.

„Šis laimėjimas pranoko beprotiškiausias mano svajones“, – sakė P. Farrelly.

Kadras iš filmo „Žalioji knyga“. / .tiff.net nuotrauka

„Žalioji knyga“ įveikė Alfonso Cuarono „Romą“, kuriai teko trečioji vieta, ir Barry Jenkinso filmą „If Beale Street Could Talk“, kuriam teko antroji vieta. Pastaroji romantinė drama, skurta pagal Jameso Baldwino to paties pavadinimo romaną, yra pirmasis B. Jenkinso filmas nuo jo „Oskaru“ apdovanotos „Mėnesienos“.

Tikrais įvykiais paremta „Žalioji knyga“ pasakoja apie imigrantų iš Jamaikos sūnų Doną Shirley, kurį suvaidino „Oskaro“ laureatas M. Ali. Jis elgiasi tarytum tikras princas, kalba idealia anglų kalba, bet, kaip sakė festivalio organizatoriai, „nėra sukurtas brutaliam savo laikų fanatiškumui“.

Nors Toronte Alfonso Cuarono „Roma“ liko tik trečioje vietoje, vos prieš kelias savaites šis filmas buvo apdovanotas pagrindiniu prizu Venecijos kino festivalyje. / SIPA/Scanpix nuotrauka

Tad jis nusisamdo rėksmingą peštuką Tony „Lipą“ Vallelongą, kurį suvaidino V. Mortensenas, kad šis jį lydėtų kelionėje pagal afroamerikiečiams keliautojams skirtą vadovą „The Negro Motorist Green Book“, nurodantį jiems saugius viešbučius ir restoranus pietinėse valstijose, kur tuo metu galiojo segregacija.

Daugelį nustebino tai, kad į pirmąjį trejetą nepateko Bradley Cooperio „Gimė žvaigždė“ (A Star is Born). Šis Holivudo klasikinės juostos perdirbinys su Lady Gaga daugelio buvo laikomas festivalio favoritu.

Dokumentikos kategorijoje Toronto žiūrovų apdovanojimas atiteko Elizabeth Chai Vasarhelyi ir Jimmy Chino juostai „Free Solo“ apie alpinistą Alexą Honnoldą.

Kadras iš filmo „Žalioji knyga“. / .tiff.net nuotrauka

Pernai Toronto žiūrovų apdovanojimas atiteko filmui „Trys stendai prie Ebingo, Misūryje“, kuris vėliau buvo nominuotas „Oskarui“ geriausio metų filmo kategorijoje.

Toronto kino festivalis yra didžiausias Šiaurės Amerikoje. Tai tradiciškai svarbus renginys apie „Oskarus“ galvojančioms kino studijoms ir platintojams.

Nuo 1978-ųjų skiriamas „Žmonių pasirinkimo“ apdovanojimas, kurio laureatas išrenkamas vien žiūrovų balsavimu, laikomas Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimų pranašu. Septyni ankstesni jo laimėtojai vėliau gavo geriausio filmo „Oskarą“.

Galima palyginti: prestižinės Kanų kino festivalio „Auksinės palmės šakelės“ laureatas „Oskarų“ šlovę pelnė tik kartą, 1955 metais.