Talentą pritaikė moliūgams raižyti
Ame­ri­kie­čių me­ni­nin­kės Ma­ri­lyn Su­nder­land dar­bai pla­čiai pa­pli­to po in­ter­ne­tą – ta­po ti­kra sen­sa­ci­ja. Po­pu­lia­ru­mą kū­rė­jai pel­nė ne­įp­ras­tos skulp­tū­ros, su­kur­tos iš mo­liū­gų.

M. Sunderland gimė JAV Kolumbijos mieste, Misūrio valstijoje. Kai persikraustė į Jutos valstijoje esantį Rivertono miestą (čia gyvena jau daugiau kaip tris dešimtmečius), negalėjo atsižavėti vietos gamtovaizdžiu. Neišsemiamu kūrybos įkvėpimo šaltiniu, pasak moters, jai tapo Didysis Druskos ežeras.

Piešti Marilyn patiko nuo pat vaikystės. Ji daug metų eksperimentavo išraiškos formomis, vis tobulino atlikimo techniką. Išbandė tapybą akvarele, akrilu, tušu, anglimis ir aliejiniais dažais, taip pat užsiėmė medžio raižyba, stiklo graviūra.

Misūrio-Kolumbijos universitete M. Sunderland gavo menų bakalauro laipsnį, paskui išklausė dvejų metų kursą Minesotos menų institute.

Pasitelkė talentą

Ilgainiui Marilyn rado būdą, kur pritaikyti skulptorės talentą, – pradėjo raižyti moliūgus. Įprasta daržovė jos rankose virsta pačiu tikriausiu meno kūriniu – ne iškart ir suprasi, iš ko jis padarytas. Net nešaus į galvą, kad tai visiems puikiai pažįstamas moliūgas.

Skulptūros iš moliūgų – ne vienintelė Marilyn aistra. Ji taip pat kuria reljefinius paveikslus, kuriuose vyrauja žirgų tematika. Šie darbai eksponuojami elektroninėje meno kūrinių galerijoje utahcountyart.com

Dažniausiai M. Sunderland išskaptuoti moliūgai pražysta gėlėmis, nuo jų nukąra apsunkusios prinokusių vynuogių kekės, atsiveria kalnuoti peizažai, matyti namai. Dėmesį traukia autorės tikroviškai pavaizduota gamta, gyvūnai.

Menininkė ne kartą tapo įvairių konkursų nugalėtoja. Vertintojai lyg susitarę pripažįsta: skulptūros atliktos meistriškai. Lieka tik spėlioti, kaip amerikietei pavyksta iš tuščiavidurio moliūgo išgauti tokius subtilius meno kūrinius.

Savo tinklalapyje marilynsunderlandstudio.com ji tikina, jog sėkmės paslaptis – visiškai paprasta. Išskobusi moliūgą kūrėja sienelių vidų apdoroja naudodamasi specialia technologija – padengia akriliniais arba aliejiniais dažais. Tik tuomet, kai moliūgas būna nugruntuotas, Marilyn imasi pjaustinėti sudėtingus siužetus.

Didžiuojasi savo gebėjimais

Australų internetiniam leidiniui „Lost At E Minor“ menininkė prisipažino esanti dėkinga tai dienai, kai kilo idėja savo meninius gebėjimus išreikšti raižant moliūgus. Ji didžiuojasi tuo ir vertina laiką, paženklintą kūryba. Šiandien M. Sunderland kolekcija gausi moliūgų, išmargintų įvairiaspalviais stilingais raštais.

Žinoma, Marilyn nėra vienintelė pasaulyje skulptorė, raižanti moliūgus. Interneto platybėse gana populiarūs ir kiti menininkai, organinio meno (organic art) atstovai. Viešojoje erdvėje daug sekėjų turi amerikiečiai Ray Villafane'as, kuriantis iš moliūgų mitinių būtybių veidus, Serena Kovalosky, bandanti pasakyti savo darbais, kad gamta yra šventa, taip pat kiti autoriai.

Tik tuomet, kai moliūgas būna nugruntuotas, Marilyn Sunderland imasi pjaustinėti sudėtingus siužetus.

Kita moliūginės skulptūros kryptis (beje, ja užsiima ir M. Sunderland) net turi savo pavadinimą – lagenaria, raštuotų šviečiančių lempų kūryba iš dekoratyvaus moliūgo. Tai tolimieji bauginančių moliūgų galvų giminaičiai, kuriuos paprastai skobiame per Heloviną.

Atrodytų, internetas gali išgarsinti bet kokį kūrybišką žmogų. Daugybė jo vartotojų turi galimybę sužinoti apie bet kurio pasaulio autoriaus kūrybą ir asmenybę, jei šis pasidalija su žiūrovais savo pasiekimais viešojoje erdvėje ar įkelia vaizdo įrašą. Vis dėlto tai nereiškia, kad tapsi populiarus. Tačiau M. Sunderland, regis, pavyko.