Šventinis fotokaleidoskopas
RE­PE­TI­CI­JA. No­rint pa­jus­ti šven­ti­nę dva­sią Lon­do­ne de­rė­tų už­suk­ti į ku­rią nors baž­ny­čią pa­sik­lau­sy­ti ka­lė­di­nių gies­mių.

Viena populiariausių vietų mieste – Šv. Pauliaus katedra. Jaunieji choristai šią savaitę intensyviai repetavo, mat jų pasiklausyti ateina daugybė žmonių. Sakoma, kad gruodžio 23–25 dienomis šią anglikonų šventovę aplanko daugiau kaip 10 tūkst. žmonių. Įdomu tai, kad XVII amžiuje Oliveris Cromwellis buvo uždraudęs giedoti kalėdines giesmes, mat manė, jog Kristaus gimimo dieną reikia laikytis rimties.

AFP/Scanpix nuotrauka

PUOŠMENOS. Berlyne esančiame Vokietijos istorijos muziejuje šiuo metu vyksta paroda „Kalėdinės dekoracijos nuo XIX amžiaus iki šių dienų“. Parodos lankytojai gali pamatyti apie 500 objektų. Ši laikina ekspozicija supažindina su skirtingų laikotarpių vokiečių eglutės puošimo madomis. Pavyzdžiui, čia galima pamatyti papuošalų, vaizduojančių Karlą Marxą, Dovydo žvaigždę, bombas, karo laivus ar lėktuvus, taip pat svastikomis dekoruotų puošmenų. Paroda veiks iki 2019 metų kovo 3 dienos.

AFP/Scanpix nuotrauka

GARDĖSIS. Popiežius Pranciškus uosto tradicinį itališką kalėdinį pyragą panetonę. Kalėdos Italijoje neįsivaizduojamos be šio kepinio. Apie šį gardėsį sklando daugybė legendų. Anot vienos jų, pyrago receptas buvo sugalvotas viduramžių Italijoje, kai virtuvės šefas, ruošdamas iškilmingas vaišes, sudegino krosnyje desertą. Jis puolė į neviltį, bet pagalbininkas Tonis pasiūlė patiekti svečiams saldėsį, kurį buvo išsikepęs sau. Visi buvo sužavėti ir teiravosi, kaip jis vadinasi. „Tai Tonio duona“, – atsakė šefas.

AFP/Scanpix nuotrauka

ATRIBUTAS. Vyras nešasi medelyne nukirstą eglutę. Tai vienas pagrindinių Kalėdų atributų, kuris krikščionims simbolizuoja amžiną gyvenimą su Dievu. Paprastai daugelis šiauriau gyvenančių žmonių per žiemos šventes dabina eglę arba jos šaką, bet kai kurie renkasi pušis, sekvojas, kiparisus, kadagius, araukarijas, cūgas. Na, o šiltųjų kraštų gyventojai puošia egzotiškesnius augalus. Pavyzdžiui, Naujojoje Zelandijoje naudojamas raudonai žydintis medis – išlakioji mirutė (Metrosideros excelsa), Indijoje – mango medis ar bananmedis.

Reuters/Scanpix nuotrauka

KITAIP. Vakarų Afrikoje esančiame Dramblio Kaulo Krante taip pat tvyro artėjančių Kalėdų nuotaika. Maždaug trečdalis šalies gyventojų yra krikščionys. Nuotraukoje matyti gatvėse plušantis prekeivis, persirengęs Kalėdų Seneliu. Pravažiuojantiesiems jis siūlo įsigyti tokį pat kostiumą. Tiesa, čia dovanos dovanojamos ne per Kalėdas, o per Naujuosius metus. Kristaus gimimą žmonės pasitinka itin džiaugsmingai – dalyvauja naktinėse mišiose, o vėliau iki paryčių šoka, dainuoja, sako eilėraščius, dalyvauja komiškuose pasirodymuose. Numigę ir pavalgę šventinius pietus jie lanko giminaičius, draugus bei kaimynus.