Sunkusis metalas neskatina smurto, o įkvepia džiaugtis
Ty­rė­jai nu­sta­tė, kad šiur­pūs žo­džiai ir ag­re­sy­vus su­nkio­jo me­ta­lo, kon­kre­čiau – va­di­na­mo­jo mir­ties me­ta­lo (angl. death me­tal), skam­be­sys ne­ska­ti­na smur­to.

Jungtinės Karalystės naujienų portalas BBC rašo, kad tokią išvadą padarė Australijos Makvairo universiteto muzikos laboratorijos mokslininkai, atlikę psichologinį tyrimą. Jis atskleidė, kad mirties metalo gerbėjai į žiaurius vaizdus reaguoja neką silpniau nei tokios muzikos nemėgstantys žmonės.

Australų profesorius Billas Thompsonas su kolegomis ne vieną dešimtmetį tiria, kaip muzika veikia jausmus.

Daug kas mėgsta liūdnas melodijas ar graudinančius dainų žodžius. Profesoriaus B. Thompsono nuomone, tai šiek tiek paradoksalu – kodėl sąmoningai renkamės klausytis muzikos, kuri liūdina? Tą patį galima pasakyti ir apie agresyviai skambančius kūrinius ar dainų tekstus, pasakojančius žiaurias istorijas. Šis psichologinis paradoksas tyrėjams itin įdomus.

Mokslininkai žmonių jautrumą smurtui matuoja atlikdami klasikinį psichologinį eksperimentą, kuris padeda nustatyti iš pasąmonės kylančias reakcijas. Tyrime dalyvavo 32 mirties metalo mėgėjai ir 48 žmonės, neklausantys šio žanro muzikos. Eksperimento tikslas buvo įvertinti, kaip dalyvių smegenys reaguoja į smurtines scenas ir kaip šią reakciją veikia girdima muzika. Mirties metalo gerbėjai per ausines klausėsi grupės „Bloodbath“ kūrinio apie kanibalizmą „Eaten“, kiti tyrimo dalyviai – populiarios atlikėjo Pharrello Williamso dainos „Happy“.

Tuo pat metu kiekvienam dalyviui buvo rodomi du skirtingi vaizdai: vienai akiai – smurtinė scena (kaip gatvėje užpuolamas žmogus), kitai akiai – neutralus vaizdinys (toje pačioje gatvėje ramiai vaikštantys praeiviai). Dauguma žmonių viena akimi matydami ką nors neutralaus, o kita – smurtą, aiškiau suvokia pastarąjį. Pasak profesoriaus B. Thompsono, tam yra biologinė priežastis: smurtinis vaizdas mums reiškia grėsmę, todėl į jį kreipiame daugiau dėmesio, nes nesąmoningai stengiamės apsisaugoti.

Dažni tėvai ar religinės grupės nuogąstauja, kad sunkiojo metalo gerbėjai, pripratę prie agresyvaus skambesio ir žiaurių dainų tekstų, ne taip jautriai reaguoja į smurtą realiame gyvenime. Tačiau eksperimentas atskleidė visai ką kita – metalo klausęsi tyrimo dalyviai į smurtines scenas reagavo visai taip pat, kaip ir tie, kurie klausėsi smagios populiariosios muzikos dainos. Muzikos poveikį mūsų jausmams tiriantis B. Thompsonas teigia, kad sunkusis metalas tikrai neskatina smurto, priešingai – džiugina ir suteikia energijos.