Receptai... šokių pamokoms
Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja ne kar­tą ak­cen­ta­vo, jog pa­sta­ruo­ju me­tu su­si­du­ria su psi­chi­kos svei­ka­tos prob­le­mo­mis, o vie­na to prie­žas­čių – žmo­nių vie­ni­šu­mas. Pa­sak spe­cia­lis­tų, vien vais­tų iš­ra­šy­mu šių prob­le­mų ne­išsp­rę­si. To­dėl rei­kia im­tis nau­jo­viš­kų prie­mo­nių.

Išrašys „socialinį receptą“

Netrukus Didžiosios Britanijos medikai pacientams galės išrašyti ne tik receptus vaistams, bet ir šokių, piešimo ar dainavimo pamokoms. Projekto iniciatoriai pranešime spaudai skelbia, kad iki 2023 m. iniciatyva apims visą šalį ir ragina tautiečius nepulti sukioti piršto ties smilkiniu, kai gydytojo recepte jie išvys nurodymą apsilankyti, tarkim, Nacionaliniame britų meno muziejuje. Ambicingą projektą savaitės pradžioje pristatė britų sveikatos sekretorė Matt Hancock.

Tokie receptai bus išrašomi žmonėms, sergantiems senatvine demencija, turintiems psichikos sveikatos problemų ar sergantiems plaučių ligomis. „Ilgą laiką tokių problemų sprendimai buvo siejami su piliulėmis ir „Prozaku“, bet šiandien akivaizdu, jog turime ieškoti naujų sprendimo metodų, daugiau investuoti į prevenciją. Be to, „socialinis receptas“ gali padėti mums kovoti su dideliu vaistų vartojimu“, – sako M. Hancock.

Nauda įrodyta tyrimais

Įvairių meno užsiėmimų medicinoje nauda ne kartą yra įrodyta įvairiausiais moksliniais tyrimais. „Bendradarbiaudami su Karališkuoju filharmonijos orkestru rengėme užsiėmimus pacientams, kurie išgyveno širdies smūgį. Užsiėmimų metu žmonės mokėsi groti įvairiais instrumentais, o vėliau muzikinę programą pristatė koncerte. Devyniasdešimt procentų dalyvių teigė, kad pradėjus lankyti užsiėmimus pagerėjo jų fizinė ir psichinė sveikata. Visa tai vyko Hull mieste. Lambeth mieste rengtos šokių pamokos žmonėms, kuriems pasireiškia pirmi psichikos sveikatos sutrikimai. Šių užsiėmimų tikslas – gerinti koncentraciją ir bendravimo įgūdžius. Gloucestershire sergantiems plaučių ligomis pradėtos rengti dainavimo pamokos. Tai – tik keletas pavyzdžių“, – sako K. Lay.

Panaši kampanija surengta ir Kanadoje, tiesa, ten šeimos gydytojai turėjo galimybę skirti po penkiasdešimt receptų, leidžiančių pacientams apsilankyti Kvebeko meno muziejuje nemokamai. Įprastai bilieto į šį muziejų kaina yra 23 Kanados doleriai (apie 15 eurų). Pasak Kanados sveikatos apsaugos viceministrės Hélène Boyer, moksliškai yra įrodyta, kad apsilankymai meno muziejuje padidina serotonino kiekį organizme.

Išplėtė veiklų sąrašą

Skirtingai nuo kanadiečių, britai nusprendė išplėsti veiklų sąrašą, idant kiekvienas žmogus galėtų pasirinkti jam tinkančią veiklą. Pasak specialistų, daugelyje šalių yra organizuojami maisto gaminimo užsiėmimai, senjorai renkasi žaisti bingo ar dalyvauja sodininkų susitikimuose. Šios veiklos taip pat prisideda prie žmonių psichikos sveikatos stiprinimo. Britai didžiausią dėmesį skirs kultūrai – pacientai galės ne tik pasirinkti vieną iš hobių, bet ir gauti „receptą“ koncertą ar nemokamus apsilankymus bibliotekoje.

Skeptikai gi teigia, jog projektas nėra vertingas, nes į visas šias veiklas žmonės ir taip galėjo įsitraukti, bet, matyt, nenorėjo. Socialinis darbuotojas Paul Farmer šiems atkerta, kad tyrimai rodo, jog viena didžiausių psichikos sveikatos problemų yra vienišumas, labai jaučiamas tarp mažas pajamas turinčių žmonių. „Todėl šį projektą kartais vadiname ir „vienišumo mažinimo strategiją“, nes jo pasekmės turėtų atsiliepti sveikatos apsaugos sistemai, kuri šiandien išgyvena ne pačius geriausius laikus“, – įsitikinęs P.Farmer. Pagrindinis klausimas, kas ir kaip finansuos šias veiklas. Pasak projekto iniciatorių, didžiąją dalį lėšų skirs valstybė, likusias lėšas bus bandoma rinkti steigiant specialų fondą, kuriam galės paaukoti visi norintieji.

Tarp kitko

„Reuters“ skelbia, jog jaunieji britų karališkosios šeimos nariai taip pat prisideda prie psichikos sveikatos stigmos mažinimo D.Britanijoje.Princas Williamas su žmona Catherine ir Princas Harry pernai pradėjo paramos kampaniją „Head Together“, siekdami formuoti teigiamą požiūrį į psichikos sveikatos sutrikimus ir žmones, patiriančius šių problemų.Kilmingieji britai bendradarbiauja su labdaros organizacijomis, siekia mažinti visuomenės apatiją psichikos sveikatai. Jie skatina gyventojus atviriau kalbėti apie psichikos sveikatos problemas, teigdami, jog per daug žmonių kenčia tyloje.