Prašymas nekenčiamam vagiui
Ja­po­ni­jos bon­sų au­gin­to­jas krei­pė­si į va­gis, ku­rie iš­si­ne­šė jam bran­gius va­zo­nuo­se au­gi­na­mus me­de­lius, pra­šy­da­mas ge­rai jais pa­si­rū­pin­ti.

Seiji Iimura, bonsus auginančios giminės penktos kartos atstovas, į šiaurę nuo Tokijo esančiame Kavagučyje turintis savo sodą, sakė, kad iš sodo pavogti medeliai buvo „šeimos lobis“. „Nebūčiau jų pardavęs net jei gaučiau 10 mln. jenų (80 tūkst. eurų), – tikino jis. – Žinoma, nekenčiu vagies, bet noriu jam ar jai pasakyti: prašau juos laistyti ir jais rūpintis. Man būtų liūdna, jei jie žūtų.“

Praėjusį mėnesį Seiji Iimura pranešė policijai apie septynių bonsų, bendrai įvertintų 7 mln. jenų (56 tūkst. eurų), vagystę iš jo sodo. Vienas dingusių medelių buvo 400 metų senumo gumbuotas kadagys.

Vyro sutuoktinė Fuyumi feisbuke parašė, kad šeima augino bonsus „kaip savo vaikus“. „Mane užliejo liūdesys ir skausmas“, – pridūrė ji.

. / Sipa/Scanpix nuotraukos

Maždaug 5 tūkst. kvadratinių metrų plotą užimančiame sode japonų šeima eksponuoja maždaug 3 tūkst. miniatiūrinių medelių, džiuginančių lankytojų akį. Po vagystės šeima sode nusprendė įrengti stebėjimo kameras.

„Žinote, bonsai yra gamtos miniatiūra. Žiūrėti į bonsų medelį – kaip eiti toli į kalnus liekant namie“, – kalbėjo S. Iimura.

. /

Bonsai – tradicinis japoniškas medelių auginimo ir puoselėjimo menas. Dažnai nedideli bonsų medeliai atrodo lyg formą jiems būtų suteikęs nuolat prie žemės juos lenkiantis vėjas ar sniegas. Medeliai formuojami genint jų šakas, jas sukiojant, lankstant ir dedant milžiniškas pastangas, kad jie liktų gyvi.

Japonijos eksportuojami bonsai yra žinomi visame pasaulyje. 2018 metais Japonijos augalų – medelių, bonsų, vazoninių gėlių – eksportas vertinamas 12 mlrd. jenų (per 96 mln. eurų), o prieš dešimt metų jis siekė 4,5 mlrd. jenų (apie 36 mln. eurų).