Plovdivas – Europos kultūros sostinė
Prieš ke­le­tą die­nų Bul­ga­ri­jos Plov­di­vo mies­tas bu­vo inau­gu­ruo­tas kaip vie­nas iš dvie­jų se­no­vi­nių mies­tų, ku­rie šiais me­tais da­ly­sis Eu­ro­pos kul­tū­ros sos­ti­nės gar­be.

Antrame pagal dydį Bulgarijos mieste, kurio istorija skaičiuojama nuo XII a. pr. m. e., visus metus vyks įvairūs kultūriniai renginiai. Šalies pietuose esantis Plovdivas garsėja trakų, romėnų, viduramžių, Osmanų imperijos ir komunistų paveldu.

Duoklė naujausiam istorijos laikotarpiui – šeštadienį atidaryta paroda, kurioje eksponuojami tarptautinių menininkų išpiešti Berlyno sienos fragmentai. Kaip teigė jos kuratorius Sylvestre'as Vergeris, praėjo 30 metų, kai griuvo siena, tad naujos kolekcijos pristatymas Plovdive labai prasmingas, ypač turint omenyje naują susiskaldymą Europoje.

Šimtai lankytojų galėjo apžiūrėti maždaug 30 sienos fragmentų, dekoruotų gatvės meno kūriniais ar tokių dainininkų kaip Davidas Bowie, Iggy Popas ir Lou Reedas portretais. Ant kitų fragmentų pavaizduoti automobiliai „Trabant“, laikomi buvusios Rytų Vokietijos simboliu. Juos nupiešė dailininkai Thierry Noiras, Christophe'as-Emmanuelis Bouchet ir Kiddy Citny.

350 tūkst. gyventojų turinčiame Plovdive 2019-aisiais vyks dešimtys kitų parodų ir šou, įskaitant birželio mėnesį rengiamą koncertą, kuriame dalyvaus vietos romų artistai. Miestas taip pat pakvies atlikėjų iš kitų Balkanų šalių, kad šie supažindintų vietos gyventojus ir svečius su Pietryčių Europos kultūra. Europos kultūros sostinės titulu Plovdivas dalijasi su Pietų Italijoje esančiu Materos miestu, garsėjančiu uoloje iškaltais urvais ir namais.

Daugumą į Bulgariją atvykstančių turistų traukia Juodosios jūros pakrantė, bet Plovdivas irgi tikisi šiemet padvigubinti savo lankytojų skaičių. Pastaraisiais metais restauruotame senamiestyje atvykę svečiai ras akmenimis grįstų gatvelių ir daug tradicinių puošnių XVIII-XIX amžiaus namų, priklausiusių klestėjusiems miesto pirkliams. Plovdivas taip pat didžiuojasi puikiomis mozaikomis.