Noriu skristi į Mėnulį
Ja­po­nų vers­li­nin­kas mi­li­jar­die­rius, in­ter­ne­to ma­dos mag­na­tas ir me­no ko­lek­ci­nin­kas Yu­sa­ku Mae­za­wa ta­po pir­muo­ju tu­ris­tu, ku­ris JAV kos­mi­nių tech­no­lo­gi­jų bend­ro­vės „Spa­ceX“ ra­ke­ta skries ap­link Mė­nu­lį.

„Noriu skristi į Mėnulį“, – pareiškė 42 metų Y. Maezawa, „SpaceX“ būstinėje Hotorne Kalifornijoje pristatytas šios kompanijos vadovo Elono Musko. Japonų verslininko žodžiai buvo palydėti sveikinimo šūksniais ir plojimais.

Į pirmąją turistinę kelionę „SpaceX“ raketa aplink Mėnulį Y. Maezawa skris 2023 metais. Jis taip pat atskleidė, kad ketina drauge pasikviesti įvairių menininkų, įskaitant tapytojus, skulptorius, fotografus, muzikantus, kino režisierius, mados dizainerius ir architektus. „Norėčiau pakviesti 6–8 menininkus iš viso pasaulio prisidėti prie manęs šioje misijoje į Mėnulį. Jų bus paprašyta grįžus į Žemę ką nors sukurti. Šie šedevrai kiekvieną iš mūsų įkvėps svajoti, – sakė japonas ir pridūrė: – Jei su jumis susisieksiu, prašom atsakyti „taip“ ir priimti mano kvietimą. Tik prašom nesakyti „ne“.“

Y. Maezawa vadovauja didžiausiai Japonijos internetinei mados parduotuvei ir yra 18-as pagal valdomą turtą žmogus Japonijoje. Jo turtas, kaip nurodo žurnalas „Forbes“, vertinamas 3 mlrd. dolerių (2,57 mlrd. eurų).

Tai bus pirmas keliautojas į Mėnulį po paskutinės JAV „Apollo“ misijos 1972 metais. Už šią privilegiją japonas sumokėjo neskelbiamo dydžio sumą. „Nuo pat vaikystės man labai patinka Mėnulis, – „SpaceX“ būstinėje sakė Y. Maezawa. – Tai mano viso gyvenimo svajonė.“

Kitas jo pomėgis yra kaupti vertingus šiuolaikinio meno kūrinius. Pernai jis paskelbė įsigijęs 110,5 mln. dolerių (96,68 mln. eurų) vertą Jeano-Michelio Basquiat šedevrą. Aistra menui ir lėmė jo sprendimą į kelionę aplink Mėnulį pasikviesti menininkų.

Iki šiol tik amerikiečiai yra palikę orbitą aplink Žemę. Iš viso 24 NASA astronautai – visi baltieji vyrai – yra nuskridę prie Mėnulio su „Apollo“ misijomis septintąjį ir aštuntąjį dešimtmečiais. 12 iš jų vaikščiojo Mėnulio paviršiumi. Pirmojo kosmoso turisto vardas priklauso amerikiečių verslininkui Dennisui Tito, kuris 2001 metais sumokėjo apie 20 mln. dolerių (17 mln. eurų) už skrydį rusų erdvėlaiviu į Tarptautinę kosmoso stotį (TKS).

„SpaceX“ vadovas E. Muskas Y. Maezawą pavadino drąsiausiu ir geriausiu nuotykių ieškotoju. Jis nepaskelbė kainos, kurią japonas sumokėjo už kelionę į Mėnulį, bet sakė, kad kelionė bus „nemokama menininkams“. „Aišku, tai pavojinga. Tai ne pasivaikščiojimas parke, – perspėjo E. Muskas. – Kai žengi per ribą, niekas nėra garantuota. Yra tikimybė, kad kas nors gali pasisukti ne taip.“

Turistai bus skraidinami raketa „Big Falcon Rocket“ (BFR). Kaip nurodė E. Muskas, žmonėms skraidinti ji gali būti parengta tik mažiausiai po penkerių metų. Apie BFR pirmą kartą buvo paskelbta 2016-aisiais. Ji vadinama galingiausia raketa per visą istoriją, dar galingesne už „Saturn V Moon“, su kuria prieš penkis dešimtmečius buvo vykdomos „Apollo“ misijos. Pernai E. Muskas sakė, kad „ambicingas“ BFR tikslas yra 2022 metais surengti bandomąjį skrydį į Marsą, o 2024-aisiais – nuskraidinti į Raudonąją planetą žmones.