Nori karaliaus skulptūros? Teks ją sudeginti
Jei ne­ty­čia sva­jo­ja­te apie 4 me­trų aukš­čio Is­pa­ni­jos ka­ra­liaus Pi­ly­po IV skulp­tū­rą ir tu­ri­te at­lie­ka­mus 200 tūkst. eu­rų, jums pa­si­se­kė, nes kaip tik to­kia par­duo­da­ma. Ta­čiau sta­tu­lą ga­li­te įsi­gy­ti tik su vie­na są­ly­ga – tu­ri­te įsi­pa­rei­go­ti ją su­de­gin­ti.

Skulptūra, vaizduojanti tamsiai mėlynu kostiumu apsirengusį 51 metų karalių, yra padaryta iš medžio ir vaško bei pavadinta „Ninot“ – tokį vardą turi per tradicinius festivalius Valensijoje deginamos lėlės. Šiuo metu ji demonstruojama tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje ARCO, Madride.

Skulptūros pardavimo sutartyje numatytas specialus reikalavimas: pirkėjas privalo meno kūrinį sudeginti per vienus metus nuo įsigijimo dienos, o šį procesą nufilmuoti.

„Perki ne daiktą, bet procesą“, – naujienų agentūrai „Reuters“ teigė Italijos galerijos „Prometeo“, kuri parduoda šią dviejų ispanų menininkų – Santiago Sierros ir Eugenio Merinos – sukurtą statulą, atstovas. Pasak jo, iš sudegintos skulptūros teliks kaukolė.

„Ninot“ projektas pasirodė praėjus nedaug laiko, kai britų grafičių menininko Banksy darbas „Mergaitė su balioniu“ iš dalies susinaikino prabėgus vos kelioms minutėms po pardavimo aukcione. Dėl šio triuko meno kūrinio kaina tik išaugo.

„Laikau tai performansu. Lyg Banksy“, – „Reuters“ apie sąlygą įsigyti skulptūrą kalbėjo mugės lankytoja meno kolekcininkė Nena von Stumm.

Praėjusiais metais iš mugės ARCO buvo atšauktas S. Sierros darbas „Politiniai kaliniai šių dienų Ispanijoje“, kurį sudarė įkalintų Katalonijos politikų nuotraukos. Dėl cenzūros kilo didžiulis skandalas. Tikėtina, kad nemažai diskusijų išprovokuos ir jo kurta karaliaus skulptūra.

Pernai Europos Žmogaus Teisių Teismas priėmė Ispanijai nepalankų sprendimą dėl dviejų menininkų įkalinimo. Jie 2007 metais sudegino buvusio karaliaus Jono Karolio I, Pilypo tėvo, nuotraukų.

Karalius Pilypas su žmona Letizia praėjusios savaitės pabaigoje atidarė mugę ARCO, tačiau nėjo apžiūrėti „Ninot“.