Naujos aukštumos: rusų propaganda roboto kostiumą pristatė kaip technologijų proveržį
Ru­sų TV ka­na­las „Ros­si­ja24“ par­en­gė pom­pas­ti­kos ne­sto­ko­jan­tį re­por­ta­žą, ku­ria­me ne­ma­žai dė­me­sio sky­rė pri­sta­ty­ti ro­bo­tui „Bo­ri­sui“. Ja­me tei­gia­ma, kad ro­bo­ti­kos ste­buk­las ne­va mo­ka ma­te­ma­ti­ką, vaikš­to, kal­ba ir net šo­ka bei „da­ro tai vi­sai ne­pras­tai“. Kiek vė­liau pa­aiš­kė­jo, kad iš­gir­ta­sis ro­bo­tas tė­ra kos­tiu­mas. 

Gruodžio 11 dieną Jaroslavlyje prasidėjo „Projektorijos“ forumas. Tai kasmetinis robotikos populiarinimo festivalis, rengiamas asmeniniu Rusijos prezidento Vladimiro Putino įsakymu. Anksčiau jis vadinosi „Būsimieji intelektiniai Rusijos lyderiai“.

Forumą netrukus turėtų aplankyti ir pats jo globėjas Rusijos prezidentas.

Šį renginį nušvietė propagandinis rusų televizijos kanalas „Rossija24“. Naujienų reportažo metu robotas „Borisas“ buvo pristatytas Rusijos aukštųjų technologijų proveržiu, kalbama apie tai, ką sugeba daryti šis prototipas ir džiūgaujama jo pasiekimais šokio srityje.

Tik pasirodžius naujienų reportažui, internautams kilo daugybė klausimų, susijusių roboto „Boriso“ veiksmais bei išvaizda: kodėl ant roboto korpuso nėra nei vieno daviklio, tačiau pilna mirksinčių šviesos diodų ir tt.

Įtarimų sukėlė ir tai, kaip rusų mokslininkams iškart pavyko sukurti galutinį prototipą, nepublikuojant jokių tarpinių rezultatų ir visuomenei nepristatant roboto raidos etapų. Pagal charakteristikas, „Borisas“ turėtų būti vienu moderniausių ne tik Rusijoje, bet ir visame pasaulyje, tačiau duomenų apie jį nerasta nei mokslinėje literatūroje, nei Rusijos viešojoje erdvėje.

Galiausiai paties „Boriso“ elgesys buvo daugiau nei keistas: šokio metu jis darė daug mechanizmams nebūdingų pašalinių judesių, o su publika bendravo fonogramos dėka. Atidžiau pažvelgus nesunkiai pastebimas ir pagrindinis „Boriso“ išskirtinumas – jo viduje pernelyg puikiai tilptų suaugęs žmogus, tuo tarpu, kai kiti panašūs prototipai savo ergonomika aiškiai labiau primena prietaisus.

Atlikus trumpą tyrimą ir paaiškėjo tiesa – kanalo „Rossija24“ išgirtas aukštųjų technologijų stebuklas, pasirodė esąs roboto kostiumas, kurį jo kūrėjai tame pačiame forume pristatė visuomenei „Roboto Aliošos“ vardu.

„Aliošos“ pardavėjai kostiumo aprašyme nei kiek neslėpdami teigė, kad „šis kostiumas tikrai geba sukurti įspūdį, kad priešais jus stovi realus robotas, o jo viduje esantis žmogus jaučiasi labai patogiai“.

Nei vienam robotikos forumo dalyvių nekilo įtarimų, kad „Roboto Aliošos“ kostiumas galėtų būti kuo nors daugiau nei linksma pramoga, o ir organizatoriai nebandė klaidinti žmonių, esą prieš juos – realus aukštųjų technologijų kūrinys.

Būtų neteisinga manyti, kad „Rossija24“ kanalo reporteriai patys buvo suklaidinti realistiško kostiumo, mat viename iš reportažo kadrų į akis krenta itin ryškiai matoma kostiumo viduje esanti realaus žmogaus kaklo dalis. Akivaizdžiai žinodami, kad robotas nėra tikras, propagandinio kanalo žurnalistai nei karto to nepaminėjo kuriamame reportaže, priešingai – nuolat pabrėžė roboto savybes ir gyrė technikos proveržį, pasakojo ką naujo „moka“ „Borisas“.

Išaiškėjus apgaulei reportažas dingo iš „Rossija24“ paskyros socialiniame tinkle, o jau netrukus pasirodė interviu su jį parengusiu žurnalistu. „Buvau absoliučiai įsitikinęs, jog visi supras, kad tai buvo kostiumas, kaip Kalėdų Senelio, kad tai buvo vaikams sukurtas projektas“, – sakė jis.