NASA sėkmingai nutupdė zondą Marse
JAV na­cio­na­li­nės ae­ro­nau­ti­kos ir kos­mo­so ad­mi­nis­tra­ci­jos (NA­SA) zon­das „In­Sight“, kai­na­vęs 993 mln. do­le­rių (874,7 mln. eu­rų) ir tu­rin­tis tir­ti Mar­so seis­mi­nį ak­ty­vu­mą, sėk­min­gai nu­si­lei­do Rau­do­no­jo­je pla­ne­to­je.

Zondas nusileido po pavojingo viršgarsinio skrydžio per retą Marso atmosferą. Į ją aparatas įlėkė greičiau už kulką, 19,8 tūkst. km per val. greičiu, ir buvo veikiamas didžiulės trinties. Nuo karščio saugantis išorinis juo sluoksnis įkaito iki maždaug 1,5 tūkst. Celsijaus laipsnių, o radijo ryšys buvo trumpam nutrūkęs dėl zondą apgaubusios plazmos.

Atsiskyrus apsauginiam skydui išsiskleidė parašiutas ir trys nusileisti skirtos kojos.

Tada įsijungė zondo varikliai, dar labiau sulėtinę 365 kg sveriantį zondą. Jis planetos paviršių pasiekė judėdamas maždaug 8 km per val. greičiu.

Iš Žemės nieko nebuvo galima valdyti ir niekaip nebuvo galima įsikišti, jei kas nors būtų pasisukę netinkama linkme.

Zondo "InSight" nuotrauka vos jam pasiekus planetos paviršių./ AFP/Scanpix nuotrauka

Radijo signalai, patvirtinantys sėkmingą nusileidimą, Žemę pasiekė tik po daugiau kaip aštuonių minučių, įveikę beveik 100 mln. km atstumą tarp Marso ir mūsų planetos.

Zondas stebės Raudonosios planetos seisminį aktyvumą – drebėjimus, meteoritų smūgių bangas ar net vulkaninę veiklą. Gauti duomenys turi padėti išsiaiškinti, kaip Marsas – ir kitos į Žemę panašios planetos – prieš milijardus metų susiformavo.

„InSight“ buvo paleistas prieš beveik septynis mėnesius. Nuo 2012 metų, kai į Marsą buvo nuskraidintas marsaeigis „Curiosity“, tai buvo pirmas NASA bandymas nutupdyti zondą ant šios planetos.

„InSight“ – jau aštuntasis NASA aparatas, sėkmingai nutupdytas ant Marso paviršiaus nuo 1976 metų „Viking“ misijų. Šis trikojis zondas, turintis vieną manipuliatorių, turėtų veikti dvejus metus.

Jis nusileido maždaug už 600 km nuo „Curiosity“ tyrimų vietos.